Kategorie
Rodzaj gwintu
Kolor
Barwa światła
Dostępność
Cena
-
od
do
Promocja
Kinkiety i lampy ścienne
Kinkiet to ważny element aranżacji świetlnej wnętrz. Uzupełnia oświetlenie ogólne, zapewnia światło funkcjonalne i tworzy nastrojowe tło. Szukasz dobrych kinkietów do swojego domu lub innej przestrzeni? Czytaj dalej.
Lampy ścienne: funkcjonalne rozwiązanie
Czym charakteryzuje się kinkiet? To rodzaj oprawy montowanej nie na suficie, ale na ścianie. Oświetlenie ścienne ma szczególne właściwości, dzięki czemu stanowi świetne rozwiązanie w wielu wnętrzach. Dobra aranżacja składa się z trzech stref: światła ogólnego, funkcjonalnego i dekoracyjnego. W każdej z tych funkcji mogą wystąpić właśnie kinkiety.
Ścienne lampy są przyjazne niemal każdej aranżacji świetlnej. Oświetlenie ogólne z reguły zapewniają lampy sufitowe umieszczone w centrum pomieszczenia. Warto uzupełnić taką aranżację o kinkiety, by doświetlić rzęsiście całe pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest też montaż kinkietów na klatce schodowej czy w przedpokoju. Długie pomieszczenie staje się wygodniejsze i lepiej doświetlone z kilkoma źródłami światła wzdłuż ściany.
Czy lampa ścienna może zastąpić oświetlenie sufitowe?
Kinkiety rzadko są dobrym zamiennikiem głównej oprawy. Przeważnie to oświetlenie sufitowe stanowi bazę, którą uzupełniamy o lampy ścienne. Pozwalają one na rozbudowanie aranżacji, tak, by dodatkowe źródło światła było funkcjonalne i przyjemne dla oka. Jest jednak sytuacja, gdy kinkiety mogą z powodzeniem zastąpić w roli oświetlenia głównego lampy wiszące. Lepiej oświetlają pomieszczenia wąskie, jak korytarz czy klatka schodowa.
Lampy ścienne to też dobre źródło oświetlenia funkcjonalnego - do pracy, czytania, ale też w kuchni czy łazience. Sprawdzają się w sypialniach, jako lampki nocne bez kłopotliwych przewodów. Mogą też stworzyć wyjątkową atmosferę jako element oświetlenia dekoracyjnego. Dyskretne kinkiety, które rzucają przytłumione światło, podkreślają elegancję i styl wnętrza.
Jak wybrać odpowiedni kinkiet
Zanim wybierzesz kinkiet, zastanów się nad kilkoma kwestiami. W jakim pomieszczeniu chcesz go umieścić? Jaką funkcję ma pełnić lampa ścienna? Inne oprawy sprawdzą się w sypialni, a inne w łazience. Pomyśl, jak do funkcji dopasować jego styl - klosz, materiał, źródło światła. Zastanów się, jaka moc i barwa światła będzie najlepsza. Obszerniej zajmujemy się tymi tematami na naszym blogu.
Rodzaje kinkietów
Kinkiety są ogromną grupą na rynku lamp. Występują w różnych kształtach, emitują światło w różnych kierunkach i z różną mocą. Klasyczne kinkiety przylegają do ściany i zapewniają miękkie oświetlenie wokół. Żarówkę otula klosz z mlecznego szkła lub kryształów. To idealna opcja do salonu czy jadalni. Kinkiet buduje oświetleniowe tło i wspiera lampę sufitową.
Ciekawą opcją są kinkiety funkcjonalne, które umożliwiają skierowanie światła punktowo. Niektóre przypominają formą lampy sufitowe - techniczne. Inne mogą z powodzeniem zastąpić lampki biurkowe, za sprawą ruchomego ramienia. Te modele doskonale sprawdzają się jako wyposażenie kuchni i łazienki.
Osobną grupę stanowią dekoracyjne kinkiety - nowoczesne, intrygujące, rzeźbiarskie formy. Część to ażurowe, nowoczesne konstrukcje z metalu lub pleksi. Inne to nieregularne oprawy w stylu zen, czy obfite, połyskujące formy w stylu glamour. Oświetlenie ścienne, które jest tak dekoracyjne, często znajduje miejsce w salonie.
Warto zwrócić uwagę na ledowe kinkiety - nowatorskie rozwiązanie, gdzie zamiast żarówki zastosowano taśmę LED. Nowoczesne kinkiety LED cechuje długa żywotność. Działają nawet do 15 lat użytkowania bez wymiany źródła światła.
Funkcjonalne oświetlenie ścienne
Jak już wiesz, wybór opraw oświetlenia ściennego jest ogromny. Dlatego warto poświęcić chwilę na dobranie właściwych lamp do wnętrza. Każda przestrzeń wymaga właściwej aranżacji oświetlenia, by służyć naszym potrzebom.
Kinkiety różnego rodzaju znajdziesz w sklepie internetowym Maxlight. Zwróć się do naszych ekspertów, jeśli potrzebujesz porady lub wsparcia w realizacji projektu.
Kinkiety do salonu
Dobrze dobrane kinkiety same są ozdobą salonu, ale także służą innym detalom. Nawet pojedynczy kinkiet podkreśli fakturę ściany, wydobędzie z tła dzieło sztuki. Jesteś kinomanem lub fanem sportu? Umieść kinkiet tak, by oświetlał ścianę za ekranem. Mniejszy kontrast pomiędzy monitorem a tłem to ulga i dodatkowy komfort dla oczu.
Czy kinkiety glamour pasuje do salonu w stylu loft?
Weź pod uwagę wystrój wnętrza, ale pamiętaj, że nie musisz być niewolnikiem danego stylu. Kryształowe lampy ścienne do salonu loftowego? Kinkiet czarny w towarzystwie jasnej cegły? Pięć minimalistycznych lamp ściennych do pomieszczenia w stylu pałacowym? Czemu nie! Wnętrze, które tworzysz, jest odbiciem twojego gustu i poczucia estetyki.
Kinkiety do sypialni
Kinkiet w miejsce lampki nocnej pozwala odświeżyć klasyczny wygląd sypialni. Dobrze sprawdzają się tu kinkiety wyposażone w ściemniacz. Dzięki nim poczytasz przed snem, a budząc się przed świtem skorzystasz z łagodności delikatnego światła.
Kinkiety to także idealne rozwiązanie do sypialni dziecka. Zapewniają właściwy rodzaj światła do czynności pielęgnacyjnych, i nie świecą dziecku w oczy jak lampy wiszące. Następnie, gdy dziecko rośnie, kinkiet może zastąpić nocną lampkę do czytania bajek przed snem.
Kinkiety do kuchni
Oświetlenie ścienne w kuchni to rozwiązanie do nowoczesnych, otwartych wnętrz bez górnych szafek. Oświetlenie podszafkowe może zastąpić nie tylko lampa montowana na ścianie, ale jest to nietuzinkowa propozycja. W tej roli sprawdzą się przede wszystkim kinkiety LED o wydłużonej formie. A co pasuje do kuchennych wnętrz, w których króluje naturalne drewno i ciepłe barwy? Polecamy kinkiet złoty na ruchomym ramieniu.
Kinkiety do łazienki
Kinkiety łazienkowe stylowo oświetlą jej wnętrze i zapewnią przyjemne, boczne światło na czas kąpieli. Przydadzą się też do oświetlania lustra. Kinkiet łazienkowy powinien jednak spełniać szczególne wymagania. Tam, gdzie występuje prawdopodobieństwo kontaktu z wodą, należy sprawdzić wartość IP. Należy też zwrócić uwagę na materiał, by lampie narażonej na obecność pary nie groziła korozja.
Jak zamontować kinkiet ścienny? Porady techniczne
Wybierając kinkiety postaw na funkcjonalność. Lampy na ścianę występują w takiej rozmaitości stylów, że z łatwością dobierzesz modele, które poza spełnianiem swej podstawowej roli będą zdobiły pomieszczenie.
Wysokość montażu i źródło światła
Ważną kwestią jest zamontowanie kinkietu na właściwej wysokości. Zawsze należy się przy tym kierować potrzebami w danym pomieszczeniu i typem oprawy, aby uniknąć oślepiającego światła.
Kinkiety przeważnie poleca się montować nieco powyżej wysokości oczu, a więc ok. 170-180 cm od podłogi. Jednak przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy lampa zapewnia światło odbite, czy pochodzące bezpośrednio z żarówki, a także na kierunek jego padania. Jeśli masz wątpliwości, jak zamontować lampę, poproś o poradę ekspertów Maxlight.
Pamiętaj, że lampa na ścianę nie może być zawieszona w miejscu, w którym stwarzałaby zagrożenie. Zadbaj o właściwe miejsce i bezpieczną wysokość. Niekiedy pomocny będzie właściwy model, który kieruje światło w pożądanym kierunku, wisząc odrobinę dalej.