Kategorie
Rodzaj gwintu
Klasa szczelności IP
Kolor
Styl
Dostępność
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Lampy łazienkowe
Maxlight Oda C0194 Plafon Czarny IP44
Bezpretensjonalny, elegancki plafon Oda wyróżnia się minimalistyczną formą i istotnym paramterem technicznym: klasą szczelności IP44. Będzie więc doskonałym wyborem do każdej łazienki, ale sprawdzi się także w innych pomieszczeniach. Cylindryczny klosz z mlecznego szkła, osadzony w wąskiej, czarnej obręczy jest niezwykle uniwersalny. Dopasuje się do niemal każdej przestrzeni. Zapewnia też przyjemnie rozproszone światło do pracy, wypoczynku i codziennych działań.
Moc/Power: 3 x 40W E27 230V, IP44
Ø: 40 cm cm, H: 9 cm
Wykończenie/Detail finishing: czarne/black
Materiał/Material/: metal, szkło mleczne/metal,opal glass
Nie zawiera żarówek/bulbs excluded
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin DARMOWA DOSTAWA
Lampy do łazienki: jak stworzyć idealne oświetlenie łazienkowe?
Łazienka jest wyjątkowym pomieszczeniem, jeśli chodzi o aranżację świetlną. Wymaga dobrego doświetlenia, które z jednej strony pozwoli stworzyć perfekcyjny makijaż, a z drugiej odprężyć się w wannie po długim dniu. Chcesz, by była estetyczna, a jednocześnie musisz zadbać o stopień ochrony lamp przed wilgocią. Jakie lampy wybrać? O tym już za chwilę.
Lampy do łazienki: od czego zacząć?
Oświetlenie do łazienki wymaga szczególnej uwagi ze względów bezpieczeństwa. Istotną kwestią jest jego odporność na wodę, ale także stworzenie funkcjonalnej aranżacji świetlnej. Chcemy pomóc ci rozeznać się w temacie, dlatego z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie rodzaje oświetlenia należy uwzględnić w swojej łazience,
-
Jak dobrać stopień ochrony lampy przed wodą do przestrzeni,
-
Które typy lamp można zastosować w łazience,
-
Do czego może się przydać oświetlenie led,
-
Jak dobrać barwę światła do różnych stref.
Lampy łazienkowe: rodzaje oświetlenia
Na początek ustalmy, jaki sposób aranżacji zapewni równomierne oświetlenie w całym pomieszczeniu. Pojedyncza lampa sufitowa, jako jedyne źródło światła, nie jest dobrym pomysłem. Oświetlenie łazienkowe, tak samo jak w każdym pomieszczeniu, możemy podzielić pod względem funkcji na:
-
oświetlenie ogólne,
-
oświetlenie strefowe,
-
oświetlenie nastrojowe.
Jak to przełożyć na dobór lamp łazienkowych? Już to omawiamy.
Oświetlenie ogólne
Pod tym terminem kryją się najczęściej lampy wiszące lub plafony, umieszczone w centralnym punkcie. Umożliwiają one wykonywanie codziennych czynności. W tej roli sprawdzają się także regularnie rozmieszczone na suficie reflektory led. Lampy sufitowe zapewniają ogólne światło, jednak nie wystarczą jako wyłączne źródło światła do komfortowego korzystania z łazienki.
Oświetlenie strefowe
Dodatkowe oświetlenie łazienkowe jest przydatne w rozmaitych miejscach, które mają służyć konkretnym funkcjom. Najczęściej spotykane w tej kategorii jest dobrze dobrane oświetlenie lustra. Dzięki niemu łatwiej wykonać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wokół twarzy - nałożyć kosmetyki, usunąć zarost lub zadbać o brodę, ułożyć włosy. Odpowiednio dobrane lampy w strefie pielęgnacyjnej znacznie podnoszą komfort korzystania z łazienki!
Planując oświetlenie lustra, warto poświęcić uwagę takim wartościom jak wierność oddawania barw i temperatura barwowa światła. Współczynnik oddawania barw, określany wartością CRI, pozwala na sprawdzenie, czy źródło światła oddaje kolory w sposób realistyczny. Ma to szczególnie duże znaczenie przy wykonywaniu makijażu. Z tego powodu zwróć uwagę, by lampy wokół lustra charakteryzowały się CRI90. Na temat barwy światła więcej piszemy w dalszej części artykułu.
Łazienka to jednak również miejsce relaksu. Druga ważna strefa, która ma ogromne znaczenie, to okolice wanny lub prysznica. Tam również pielęgnujesz swoje ciało, dlatego dobrze dobrane oświetlenie jest na wagę złota. Niektórzy lubią również zadbać o ducha i w czasie kąpieli sięgają po książkę. W takiej sytuacji niewystarczająca ilość światła może być dużym rozczarowaniem.
Oświetlenie nastrojowe
Ten rodzaj oświetlenia łazienki będzie spełniać nieco inną rolę. Jego zadaniem jest rozbudowanie aranżacji tak, by osiągnąć ciekawy efekt wizualny. Do oświetlenia dekoracyjnego zaliczamy wszelkie drobne oprawy lub listwy LED, rozmieszczone tak, by podświetlić krawędzie mebli i armatury.
Oświetlenie nastrojowe można stosować niezależnie od wielkości łazienki, ale zdecydowanie najciekawiej prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach.
Lampa do łazienki: zabezpieczenie przed wodą
Oświetlenie do łazienki powinno być dobierane nie tylko pod kątem estetyki i funkcji w pomieszczeniu, ale także bezpieczeństwa. Dokładniej piszemy o tym w artykule Jaki stopień IP wybrać do łazienki? Pokrótce przypomnijmy jednak ogólne zasady.
Strefy bezpieczeństwa
Projektując oświetlenie łazienki należy pamiętać o istnieniu trzech stref bezpieczeństwa i dobrać do nich właściwy stopień ochrony. Zasada ta dotyczy nie tylko lamp, ale wszelkich elementów instalacji, takich jak np. gniazda wtykowe.
strefa 0
Znajduje się wewnątrz wanny oraz kabiny prysznicowej. Można tam umieszczać wyłącznie lampy łazienkowe o najwyższej szczelności, które mogą bezpiecznie znajdować się pod lustrem wody. Bezpieczne są oprawy o minimalnej wartości IP67. Dla bezpieczeństwa w strefie 0 stosuje się także niskie napięcie.
Strefa 1
Do strefy 1 należy obszar powyżej prysznica i wanny, do wysokości 225 cm od dna. Minimalny stopień ochrony lamp łazienkowych, które mogą mieć kontakt z rozbryzgami wody, to IP44. Znaczenie ma nie tylko szczelność urządzenia, ale także niskie napięcie, które obniża ryzyko wypadku.
Strefa 2
Ta strefa rozciąga się w okolicach wanny i kabiny prysznicowej - po 60 cm od strefy 1. Wymagany stopień ochrony lampy wynosi IP44. Nie ma natomiast obostrzeń dotyczących obniżania napięcia.
poza strefami o, 1, 2
Lampy w pozostałych punktach łazienki nie muszą spełniać dodatkowych wymagań. Możesz więc z powodzeniem wybrać dowolne lampy dekoracyjne. Zwróć uwagę na to, że w łazience sprzęt poddany jest działaniu pary wodnej, która ulega skraplaniu. Warto wybrać lampę wykonaną z materiałów, które nie ulegają korozji i są łatwe w konserwacji.
Lampy łazienkowe: jak je wybierać, by aranżacja była funkcjonalna
Wiesz już, z jakich elementów składa się dobra aranżacja, oraz na co należy zwrócić uwagę, aby oświetlenie łazienkowe było bezpieczne. Teraz przyjrzyjmy się konkretnym rozwiązaniom. Opiszemy różne typy źródeł światła, przyjrzymy się funkcjom, które mogą pełnić konkretne lampy i ustalimy, jaka barwa światła będzie właściwa dla której z nich.
Łazienka to najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie domu. Może być miejscem relaksu i przyjemnego spędzania czasu, ale też przestrzenią, która pomaga nam przygotować się do trudów codzienności. Poza tym w łazience zaczynamy i kończymy każdy dzień, dbając o higienę i zdrowie.
Oświetlenie łazienkowe musi więc ułatwiać nam wykonywanie codziennych czynności, nadawać się do nakładania makijażu i kosmetyków, układania włosów czy pielęgnacji zarostu. Lampy do łazienki powinny jednak być zróżnicowane, ponieważ to, co ułatwia perfekcyjny makijaż, niekoniecznie stanowi wymarzone oświetlenie do odprężającej kąpieli.
Lampy sufitowe - wiszące i plafony
Lampy wiszące to rzadki element wystroju łazienki. Warto jednak rozważyć ten typ lampy we wnętrzu z wysokimi sufitami, np. w przestrzeni loftowej lub pałacowej. Lampa wisząca jest także doskonałym wyborem do wysokich mieszkań w kamienicy.
Lampa sufitowa, inaczej zwana plafonem, to zdecydowanie częstszy wybór do łazienki. Idealnie sprawdzi się jako światło główne nawet w niewielkim pomieszczeniu. Plafony przeznaczone do łazienki często wyróżniają się wykonaniem z materiałów łatwych do utrzymania w czystości i odpornych na rozbryzgi wody. Jeśli jednak w łazience centralne miejsce wypada poza strefami bezpieczeństwa, to nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na obfitą oprawę w stylu glamour.
Kinkiet łazienkowy
Kinkiety, lampy ścienne, w łazience mogą pełnić rozmaite funkcje. Przede wszystkim mogą zapewnić oświetlenie strefowe. Nadają się m.in. do oświetlenia lustra czy stworzenia atmosfery odprężenia wokół wanny. Dodatkowe źródło światła w łazience może być też przydatne, jeśli w pomieszczeniu znajduje się przestrzeń z dodatkową funkcją: szafka do przechowywania ręczników i kosmetyków lub urządzenia AGD - pralka i suszarka.
Kinkiety łazienkowe mogą także sprawdzić się jako oświetlenie nastrojowe i optycznie powiększyć pomieszczenie. Idealnie sprawdzi się do tego celu każdy model, który generuje światło odbite od ściany, skierowane w górę i w dół.
Kinkiety jako oświetlenie ogólne łazienki
W niektórych sytuacjach kinkiety mogą zastąpić lampy sufitowe. Będzie to niezłe rozwiązanie przede wszystkim w łazience o małej powierzchni, w której zastosujemy silnie świecące, długie kinkiety. Tego typu oświetlenie łazienki może się sprawdzić we wnętrzu loftowym czy minimalistycznym.
Ścienna lampa do łazienki to element oświetlenia, który wymaga najwięcej uwagi w kwestii rodzaju światła. O tym, jak dobrać barwę do pełnienia określonej funkcji, już za chwilę.
Oświetlenie led: nowoczesne lampy do łazienki
Łazienka jest doskonałą przestrzenią dla wszelkich form oświetlenia LED. Na początek warto zaznaczyć, że wiele nowoczesnych lamp łazienkowych ma wbudowany panel LED. Tego typu rozwiązanie jest praktyczne i ekologiczne - taśma działa przez długie lata i zapewnia niskie zużycie energii.
Ciekawym rozwiązaniem są reflektory led, które mogą zastąpić oświetlenie główne. Dobrze sprawdzają się w małych łazienkach. W dużych natomiast ciekawie uzupełniają pomieszczenie o światło strefowe.
taśmy led
Warto wspomnieć także o taśmach LED. Nastrojowe podświetlenie można wpasować m.in. w zewnętrzne krawędzie wanny, umywalki czy pod parapetami. Tego rodzaju oświetlenie łazienki sprawdza się idealnie, jeśli wstaniesz w środku nocy, by skorzystać z toalety. Przyjazny półmrok będzie łagodny dla oczu i pozwoli ci spełnić potrzebę bez zupełnego wybudzenia się.
Barwa światła a oświetlenie łazienki
Gdy planujesz oświetlenie do łazienki, warto zastanowić się nad barwą światła. Najbardziej przyjazne dla oka jest oczywiście światło dzienne. W każdym rodzaju oświetlenia jest to najważniejszy punkt odniesienia.
Najbardziej zbliżona do światła dziennego jest barwa neutralna. Jest ona też najbardziej uniwersalna i najczęściej stosowana do oświetlenia ogólnego.
barwa ciepła i zimna
Światło ciepłe sprzyja relaksowi i odprężeniu. W zbyt dużym natężeniu może być przytłaczające jako zbyt żółte. Barwa zimna z kolei sprzyja koncentracji i dobremu oddawaniu barw, ale może powodować zmęczenie.
Dobrze dobrane oświetlenie do łazienki łączy różne barwy światła. Chłodne w miejscach, gdzie zależy ci na skupieniu i dokładności (oświetlenie lustra, pralki), ciepłe w miejscach, gdzie budujesz relaksacyjny nastój.
Lampy do łazienki: wybierz oświetlenie Maxlight
W ofercie Maxlight znajdziesz mnóstwo lamp, których możesz użyć do idealnej aranżacji swojej łazienki. Wszystkie istotne informacje, takie jak stopień ochrony przed wilgocią IP, współczynnik oddawania barw czy moc lampy w lumenach, znajdziesz w opisach technicznych produktów.