Kategorie
Rodzaj gwintu
Ilość źródeł światła
Kolor
Styl
Barwa światła
Możliwość podłączenia ściemniacza
Dostępność
Ocena
Cena
-
od
do
Nowość
275,00 zł
182,70 zł
Cena regularna:
261,00 zł
175,00 zł
Cena regularna:
333,00 zł
91,00 zł
Cena regularna:
310,00 zł
152,60 zł
Cena regularna:
310,00 zł
168,70 zł
Cena regularna:
241,00 zł
217,00 zł
Cena regularna:
310,00 zł
217,00 zł
Cena regularna:
310,00 zł
161,00 zł
Cena regularna:
230,00 zł
191,80 zł
Cena regularna:
274,00 zł
191,80 zł
Cena regularna:
274,00 zł
Lampy podtynkowe
Lampy podtynkowe to rozwiązanie, w którym na pierwszym miejscu stawia się praktyczność. Schludne, geometryczne wzornictwo doskonale sprawdzi się jednak do każdego rodzaju wnętrza, szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Kiedy warto postawić na oświetlenie podtynkowe?
Czym są lampy podtynkowe?
Lampy albo oprawy podtynkowe to rodzaj oświetlenia punktowego, który montuje się bezpośrednio pod sufitem albo w ścianie. Wszystkie elementy elektryczne znajdują się więc w środku pod powierzchnią ściany, a na zewnątrz wystaje tylko oprawa.
Mogą stanowić zarówno główne, jak i uzupełniające źródło światła. Oszczędne pod względem stylu i wielkości nie rzucają się w oczy i dobrze komponują z różnego typu wystrojem wnętrza. Z reguły takie oświetlenie podtynkowe jest jednopunktowe, ale można też kupić modele z dwoma- lub większą liczbą punktów świetlnych.
Gdzie sprawdzają się lampy podtynkowe?
Lampa podtynkowa to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu miejscach. To bardzo praktyczna opcja, którą z powodzeniem można zastosować nie tylko w nieruchomościach mieszkalnych, ale również budynkach gospodarczych, biurach, budynkach użyteczności publicznej, obiektach przemysłowych, czy przestrzeniach komercyjnych. Oprawy są minimalistyczne, najczęściej w tradycyjnych bielach lub czerniach dlatego nie psują harmonii wnętrza. Szczególnie dobrze nadają się do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim, rustykalnym lub loftowym.
Lampy podtynkowe najczęściej stosuje się jako oświetlenie górne. Oprawy montuje się w sufit podwieszany wykonany z płyt kartonowo-gipsowych. Jednak oświetlenie wpuszczane coraz częściej pojawia się również na ścianach, a możliwy jest nawet ich montaż w podłodze. Pozwala to na stworzenie ciekawej, nieszablonowej aranżacji. Na ścianach używa się ich w zastępstwie tradycyjnych kinkietów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w ciaśniejszych pomieszczeniach, gdzie każdy element odstający od powierzchni ściany ogranicza przestrzeń i swobodę ruchu.
Lampy podtynkowe do łazienki i kuchni
Lampy podtynkowe są chętnie montowane w pomieszczeniach mokrych takich jak łazienka, czy kuchnia. Panuje w nich większa wilgoć, która może prowadzić do uszkodzenia źródła światła lub zwarcia. W takich przypadku należy więc zwracać uwagę na klasę szczelności IP (ang. International Protecting Rating). Wskazuje ona, w jakim stopniu konkretne urządzenie albo lampa jest odporne na zanieczyszczenia oraz zawilgocenie. Klasę szczelności opisują dwie cyfry. Pierwsza oznacza poziom zabezpieczenia na wnikanie zanieczyszczeń stałych (w przedziale od 0 do 6), druga natomiast dotyczy ochrony przed wodą (cyfry od 0 do 9).
W zastosowaniach domowych, a więc np. w łazience, gdzie stopień wilgotności jest najwyższy, warto stosować modele, których odporność na wodę wynosi przynajmniej 5. Oznacza to ochronę przed strugami wody (12,5 l/min) padającymi z każdego kierunku. Takie oprawy można montować nawet bezpośrednio nad kabiną prysznicową lub w pobliżu wanny nie martwiąc się o bezpieczeństwo użytkowania. Oświetlenie IP 65 nadaje się również do stosowania na zewnątrz np. tuż przed wejściem do domu.
Rodzaje lamp podtynkowych
Lampy podtynkowe można podzielić ze względu na rodzaj oświetlenia, ilość punktów świetlnych, kształt, czy materiał wykonania.
Rodzaj oświetlenia
Obecnie tradycyjne żarówki są rzadko wykorzystywane. Najczęściej stosuje się oprawy LED. Oświetlenie ledowe ma wiele zalet, przede wszystkim dłuższą żywotność i energooszczędność. Oprawy gwintowane pozwalają na wymianę żarówki ledowej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dobrania żarówki o różnej barwie światła (w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika). Alternatywą jest zintegrowany LED, gdzie oświetlenie jest wbudowane (optymalna temperatura barwowa to 3000 K – jest to ciepła barwa światła).
Liczba punktów świetlnych
Oprawa wpuszczana jednopunktowa to niewielkie źródło światła, które możesz zainstalować także w niskich pomieszczeniach, ponieważ całość przylega ściśle do powierzchni sufitu. Może również zastąpić kinkiety ścienne. Jeżeli pojedyncze, podtynkowe LED nie rozświetla wystarczająco dobrze stref w danym pomieszczeniu, warto zdecydować się na dwu- lub wielopunktowy model. Maxlight Signal to lampa podtynkowa na dwie żarówki LED o kształcie ósemki z dwóch połączonych okręgów. Jeśli zaś wolisz prostokątną formę postaw na Maxlight Hit. Jeszcze więcej, bo aż 4 punkty świetlne zyskasz dzięki Maxlight DK 04 z czterema żarówkami.
Funkcjonalność lamp podtynkowych
Lampy podtynkowe posiadają też wiele dodatkowych, przydatnych funkcji. Dostępne są modele z czujnikiem ruchu lub możliwością ściemniania. Większość opraw ma też ruchome głowice, dzięki czemu można ukierunkować strumień światła według swoich potrzeb.
W MAXLIGHT znajdziesz też bardziej nietypowe lampy podtynkowe z ruchomym ramieniem. Ściemnialną lampę Shinemaker można obracać we wszystkie strony aż o 350 stopni. Nasze lampy podtynkowe będą doskonałym wyborem do każdego pomieszczenia. Skorzystaj z naszej oferty!