Kategorie
Rodzaj gwintu
Barwa światła
Dostępność
Cena
-
od
do
Lampy do łazienki
Łazienka to specyficzne pomieszczenie znajdujące się wewnątrz domu lub mieszkania. Dlatego źródło światła ma duże znaczenie szczególnie podczas wykonywania różnego rodzaju czynności, które wymagają dobrego oświetlenia. Na co warto postawić?
Jakie powinno być oświetlenie łazienkowe?
Golenie, makijaż, poranne zabiegi pielęgnacyjne... rzetelnie oświetlone wnętrze łazienki jest istotne w wielu sytuacjach. Tym bardziej że z reguły jest to pomieszczenie pozbawione okien, w którym światło dzienne ma niewielkie natężenie. Tak więc niezależnie od pory dnia trzeba polegać na jego sztucznych źródłach.
To ile i jakiego rodzaju oświetlenie przyda się w łazience, zależy od takich czynników jak wielkość pomieszczenia, jego kształt oraz umeblowanie. Trudno bowiem wyobrazić sobie łazienkę bez mebli w postaci różnego rodzaju szafek do przechowywania kosmetyków. Niejednokrotnie też znajduje się tam pralka i oczywiście wanna albo kabina prysznicowa. Dzięki właściwemu oświetleniu w zakamarkach nie będzie zalegał półmrok i z łatwością znajdziemy na półkach potrzebne rzeczy.
W łazience o powierzchni 10 metrów kwadratowych optymalne będzie oświetlenie na poziomie 1800 lumenów. Korzystniejsze jest także światło o barwie zimnej, podobnej do dziennego, jeśli jednak lubisz bardziej żółty kolor, to możesz pozostawić jeden punkt emitujący światło o cieplejszej barwie.
Strefy oświetlenia w łazience
W łazience można wyróżnić strefy oświetlenia. Bierze się pod uwagę trzy typy oświetlenia: główne, funkcyjne oraz dekoracyjne.
Oświetlenie główne to podstawowe źródło światła w łazience. Warto więc zadbać o to, żeby było dobrze umiejscowione oraz odpowiednio silne. Funkcyjne przydaje się podczas wykonywania danych czynności. Są to np. lampy przy lustrze lub w kabinie prysznicowej. Uzupełnienie stanowią dekoracyjne źródła światła, w przypadku których estetyka jest równie istotna, jak praktyczność.
Przed montażem oświetlenia w łazience warto przemyśleć dokładnie ile i jakiego rodzaju punkty świetlne chcesz zainstalować. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z ilości włączników światła w pomieszczeniu. Najlepiej bowiem jeżeli poszczególne punkty świetlne mają autonomiczny włącznik.
Ochrona przed wilgocią i klasa szczelności IP
Inną ważną kwestią jest wilgoć. Łazienka należy do pomieszczeń mokrych, w których natężenie wilgoci w powietrzu jest znacznie wyższe niż w innych częściach nieruchomości. Para wodna osiada na szafkach, sprzętach, czy innych powierzchniach, włącznie z lampami. Może to prowadzić do zwarć lub nieprawidłowego działania oświetlenia. Parametrem wskazującym na to, czy lampa jest właściwie zabezpieczona przed zawilgoceniem, jest klasa szczelności IP. Charakteryzują ją dwie kolejne cyfry. Pierwsza dotyczy ochrony przed ciałami stałymi, a więc np. różnego rodzaju pyłami, kurzem, czy innymi zanieczyszczeniami (stopnie od 0 do 6). Druga to stopień ochrony przed wilgocią (od 0 do 9). Stosowane do łazienki lampy powinny mieć drugi wskaźnik na poziomie przynajmniej 4 (ochrona przed wodą bryzgającą z każdego kierunku).
Jednak to, jakiego rodzaju oświetlenie łazienki możesz zastosować, ma związek ze strefami ochronnymi. Strefa 0 obejmuje wnętrze wanny lub brodzika i trzeba tu zainstalować lampy wodoszczelne z oznaczeniem IP X7. Strefa 1 jest wyznaczona przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika, do wysokości 2,25 m od podłogi (oświetlenie klasy IP X4). Strefa 2 to obszar wyznaczony w odległości 0,6 m od granicy strefy 1, tj. od brzegu wanny i do wysokości 2,25 m od podłogi (przy czym odległość 0,6 m dotyczy również umywalki). Również tutaj najlepiej używać produktów o klasie szczelności przynajmniej IP X4. W ofercie MAXLIGHT znajdziesz wysokiej klasy lampy łazienkowe o klasie szczelności nawet IP65, a więc pyłoszczelne i chronione przed strugami wody (12,5 l/min) padającymi z każdego kierunku.
Lampy łazienkowe wiszące i oświetlenie sufitowe
Lampy sufitowe wydają się naturalnym wyborem do łazienki. Przede wszystkim nie zajmują dodatkowego miejsca, co ma duże znaczenie zwłaszcza w niewielkich łazienkach. Do łazienek w mieszkaniach, które są z reguły niskie i nie za duże dobrze sprawdzą się prostokątne kinkiety lub punktowe źródła światła. Montowane tuż pod sufitem nie ograniczają przestrzeni, równocześnie gwarantując porządne doświetlenie wnętrza. Kinkiety łazienkowe takie jak model Flink Maxlight są bardzo funkcjonalne i świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Ruchoma, prostokątna rama z wpasowaną listwą LED umożliwia zmianę kierunku padania światła. W niewielkich łazienkach wskazane jest także optyczne powiększanie przestrzeni, co w przypadku tego modelu można uzyskać poprzez odchylenie elementu ku górze.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są też punktowe lampy led. Maxlight Form to elegancka i wytrzymała lampa sufitowa o prostej formie i wysokim stopniu szczelności (IP65). Dzięki temu można ją montować w miejscach narażonych na rozbryzgi wody, a więc np. nad kabiną prysznicową. Solidne oświetlenie led to również modele Charon z metalową oprawą w kolorze białym lub czarnym. Uniwersalna estetyka nadaje się zarówno do klasycznych, jak i współczesnych aranżacji pomieszczeń.
W większych łazienkach możesz także zastosować tradycyjne lub nowoczesne lampy wiszące. Jeżeli sufit znajduje się wyżej, to nie będą one przeszkadzać w trakcie wykonywania codziennych czynności. Stawiając na designerskie oświetlenie dekoracyjne, wzbogacisz też wystrój wnętrza. Takie ozdobne lampy często są mocowane w pobliżu wanien lub umywalek. Interesującą opcją będą tu kinkiety z kryształowymi albo szklanymi kloszami.
Oświetlenie lustra
Lampy ścienne w łazience to najczęściej źródła służące do podświetlania lustra. Jest to oświetlenie funkcyjne, które znacznie ułatwia wykonywanie wielu codziennych czynności, do których niezbędne będzie lustro. Można tu wykorzystać punktowe źródła montowane tuż nad lustrem lub kinkiety mocowane bezpośrednio w jego tafli. W tym drugim przypadku wcześniej trzeba wykonać w lustrze odpowiednie otwory, przeprowadzić przewody elektryczne oraz zainstalować specjalne adaptery pozwalające zamocować lampy na szkle. Przy czym, jeśli są one skierowane bezpośrednio w stronę użytkownika, to nie powinny być mocne i oślepiające. Najlepiej, żeby światło było neutralne i jak najlepiej oddawało faktyczny wygląd skóry. Przy wyborze można tu uwzględnić współczynnik oddawania barw (CRI), który dla oświetlenia nad lustrem powinien wynosić przynajmniej 80%. Umożliwia to dostrzeżenie wszelkich szczegółów na twarzy.
Jako lampa łazienkowa do lustra sprawdzi się nie tylko oświetlenie punktowe, ale również podłużne kinkiety takie jak Maxlight Zone II lub Finger. Warto pamiętać, że stosowanie żarówek typu led to równocześnie dobry sposób na znaczną oszczędność kosztów związanych z energią.
Wysokiej klasy lampy do łazienki
W MAXLIGHT polecamy szeroki wybór różnorodnych źródeł światła do łazienki. Znajdziesz u nas zarówno lampy wiszące, jak i interesujące, punktowe oprawy montowane w suficie, a także kinkiety ścienne. Ciekawą propozycją jest również podświetlane lustro z wbudowanym panelem LED. Wszystkie nasze produkty wyróżniają się jakością wykonania i estetyką. Sprawdź ofertę MAXLIGHT!