Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Oświetlenie i systemy szynowe

Oświetlenie i systemy szynowe

Oświetlenie szynowe to nowoczesne rozwiązanie, które podbojem wchodzi do aranżacji wnętrz. Dlaczego? To proste - systemy szynowe są eleganckie i funkcjonalne. Pozwalają na stworzenie aranżacji świetlnej, która elastycznie dopasowuje się do potrzeb użytkownika.

Jak działa oświetlenie szynowe

Oświetlenie szynowe składa się z kilku elementów. Jego podstawą jest szynoprzewód przymocowany do sufitu, podpięty pod instalację elektryczną. Do szyny wprowadza się lampy - od technicznych reflektorów po oprawy wiszące. Wszystkie lampy, które są zamontowane na szynoprzewodzie, można wzdłuż niego swobodnie przemieszczać.

Dlaczego warto wybierać systemy szynowe?

Wyjątkowość systemu szynowego tkwi w jego innowacyjności. Zastosowanie tak elastycznej instalacji zmienia podejście do projektowania oświetlenia. Całą aranżację świetlną można bowiem zmieniać w dowolny sposób.

Sposób montażu systemów szynowych

Montaż oświetlenia szynowego jest zaskakująco prosty i niewymagający większych remontów. Przede wszystkim warto wiedzieć, że szynę podłączamy do sieci korzystając z jednego standardowego wyjścia na lampę. Na początek należy zdecydować, jaki kształt przyjmie konstrukcja z szyny. Tu również mamy sporą dowolność, choć najczęściej wybierane kształty przypominają proste figury geometryczne oraz litery L, H lub T.

Jak zamontować oświetlenie szynowe?

Każdy producent zapewnia wszystkie niezbędne elementy montażowe. Warto jednak upewnić się, że wybrany system ma takie udogodnienia, na których ci zależy. Do montażu potrzebne będą szyny oraz akcesoria:

  • element zasilający, który pozwoli na podłączenie konstrukcji,

  • łączniki do szynoprzewodów, dzięki którym zbudujesz wybraną ramę z szynoprzewodu,

  • zaślepki na wolne końce, jeśli wybierasz otwartą kompozycję,

  • elementy mocowania.

Montaż szyny na suficie podwieszanym lub na linkach

Oświetlenie szynowe można przymocować na dwa sposoby. Po pierwsze podtynkowo, jak oprawy techniczne. Druga opcja to montaż na stalowych linkach o regulowanej długości. To drugie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli zależy ci na uniknięciu większego remontu. Przyda się także w pomieszczeniu bardzo wysokim. Uchwyty pozwalają na obniżenie całej instalacji. Przy okazji czarna lub biała rama nadaje wnętrzu nowoczesny, industrialny sznyt.

Lampy szynowe

Na szynach można umieścić właściwie dowolną ilość źródeł światła. Przy większej liczbie lamp warto wybrać system szynowy 3-fazowy. Napięcie jest w nim kierowane na trzy żyły. Pozwala on na selektywne zaświecanie lamp nawet w trzech grupach w zależności od potrzeb. Należy jednak pamiętać, że instalacja musi pozwalać na tego typu montaż. Konieczne będą też odpowiednie włączniki.

Zastosowanie oświetlenia szynowego

Oświetlenie szynowe jest niezwykle uniwersalne. Doskonale prezentuje się w większości wnętrz. Jego nowoczesny charakter podkreśla styl pomieszczenia. Polecamy je zarówno do zastosowań komercyjnych i biznesowych, jak i do zastosowania w domach prywatnych. O tym, gdzie sprawdzają się szynoprzewody, przeczytasz też na naszym blogu: Oświetlenie szynowe: jak działa i gdzie warto je mieć?

Przestrzeń usługowa i handlowa

Systemy szynowe wybiera wielu naszych klientów biznesowych. Doskonale sprawdzają się one w przestrzeni hotelowej i restauracyjnej. Pozwalają także na elastyczność w oświetleniu - tak istotną w galeriach sztuki czy studiach tańca. Szyny świetnie sprawdzą się również nad kontuarem sklepu i kawiarni.

Przestrzeń biurowa

Oświetlenie szynowe doskonale sprawdza się także w biurach. Jego olbrzymią zaletą jest możliwość gęstego rozmieszczenia źródeł światła. Dodatkowo jego kierunek padania można swobodnie zmieniać. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowania oświetlenia do bieżących potrzeb. Gdy zmienia się układ biurek w pomieszczeniu, wystarczy dodać lub przemieścić lampy. Pracownicy mogą też tak dobrać kąt padania światła, by warunki pracy były komfortowe.

System szynowy w domu prywatnym

Indywidualni użytkownicy często korzystają z systemu szynowego do oświetlania większych przestrzeni. Sprawdza się on w takich pomieszczeniach jak salon połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Oświetlenie szynowe pozwala w takim układzie przemieścić źródło światła w miejsce, gdzie jest najbardziej potrzebne w danym momencie. W wielofunkcyjnej przestrzeni domu jest to niezwykle użyteczne rozwiązanie. Pozwala uniknąć zagracania wnętrza i nie potykać się o plątaninę kabli na podłodze.

praktyczne oświetlenie szynowe

Gdy nadchodzą święta, często przesuwamy i rozkładamy stół. Masz instalację szynową? Możesz więc łatwo skorzystać z dodatkowego oświetlenia bez dostawiania lamp stojących. Rozkładamy na środku salonu kolejkę z dziećmi? Wystarczy przesunąć reflektory na środek. Znajomi wpadają na mecz? Ustaw lampy tak, by podświetlić ścianę za telewizorem. Z pewnością szybko docenisz nowe możliwości!

Najczęstsze typy lamp do systemu szynowego

Ze względu na minimalistyczny styl, najczęstszym typem lamp na szyny są reflektory techniczne. Oferuje je właściwie każdy sklep. Ich niewątpliwa zaleta to możliwość zmiany kierunku padania światła. Łatwo znajdziesz też podłużne oprawy, w których źródło światła skrywa mleczne szkło akrylowe. Tego rodzaju oświetlenie sprawdzi się szczególnie dobrze, gdy trzeba wypełnić przyjaznym, rozproszonym światłem większe pomieszczenie.

Czy system szynowy może zawierać lampy wiszące?

Tak! Jedyne, co ogranicza twoją fantazję, to producent systemu, na który się zdecydujesz. Każdy producent stosuje nieco inny system montażowy, inne uchwyty i akcesoria. Jeśli w asortymencie dostępne są lampy wiszące, to nic nie stoi na przeszkodzie, by je zastosować. Jeśli zależy ci na szczególnych parametrach, takich jak np. barwa światła, upewnij się, że wybrana lampa daje możliwość wyboru. Nasi eksperci Maxlight stale poszerzają ofertę, by zapewnić ci szeroki wybór ciekawych lamp.

Dodatkowe właściwości opraw na system szynowy

Wszystkie standardowe rozwiązania znajdziesz w menu sklepu Maxlight. W niektórych sytuacjach mamy wobec oświetlenia dodatkowe wymagania, jak wyższy stopień ochrony czy konkretna barwa światła. Wiele produktów daje możliwość ciekawego rozbudowania systemu szynowego. Jeśli poszukujesz systemu szynowego do zadań specjalnych, skontaktuj się z ekspertem Maxlight. Postaramy się pomóc!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl