
Oświetlenie szynowe - aranżacje, inspiracje, pomysły
Oświetlenie szynowe to funkcjonalne rozwiązanie, które z powodzeniem zastępuje tradycyjne lampy. Jego popularność wciąż rośnie - i nic dziwnego! Systemy tego rodzaju otwierają nowe możliwości aranżacji wnętrz. Sprawdź, jak w praktyce działa oświetlenie szynowe.
Systemy szynowe: co to jest?
Mówiąc najprościej, oświetlenie szynowe to lampy, które umieszcza się na szynoprzewodach przymocowanych na suficie. Dzięki zastosowaniu szyn, punkty świetlne można dowolnie przesuwać, a w razie potrzeb także zwiększyć lub zmniejszyć ich liczbę i rodzaj opraw. Oświetlenie szynowe elastycznie dopasowuje się do twoich potrzeb.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
dlaczego warto wziąć pod uwagę zastosowanie systemu szynowego,
-
jakie nowe możliwości w aranżacji wnętrz daje oświetlenie szynowe,
-
w jakich sytuacjach i pomieszczeniach jest szczególnie przydatne,
-
jak dobrać oświetlenie szynowe dla siebie i jakiej instalacji ono wymaga.
Zalety oświetlenia szynowego
Oświetlenie szynowe pozwala przede wszystkim na zupełnie nową aranżację przestrzeni.
Łatwość modyfikacji
Tradycyjne lampy wiszące czy plafony wyznaczają swoim położeniem poszczególne strefy w pomieszczeniu. Oprawy umieszczone na szynie pozwalają dowolnie zmieniać położenie i kąt padania światła. Na szynie można też zamontować niemal dowolną liczbę lamp. Jeśli więc na jakimś etapie dojdziesz do wniosku, że moc oświetlenia jest zbyt niska, łatwo zmienisz to dodając kolejne reflektory.
Oświetlenie szynowe jako lampy wiszące?
Szyny mają charakter modułowy, więc możesz zdecydować, w jaki kształt je ułożyć. Dostępne są łączniki, które pozwalają zbudować instalację w linii prostej, w kształcie litery L, T oraz X. Szyny można też ułożyć tak, by tworzyły prostokąt, zygzak i inne wariacje. Maxlight oferuje nawet łączniki łamane, które można ustawić pod dowolnym pożądanym kątem. Dostępne są także szyny montowane nie bezpośrednio na suficie, ale na stalowych linkach. To powoduje, że można je zastosować również w pomieszczeniach z wysokim sufitem, a nawet stworzyć konstrukcje, które zastąpią funkcjonalnie lampy wiszące.
Trójfazowy system szynowy
Oprawy szynowe mogą być zainstalowane jako system trójfazowy. Oznacza to, że poszczególne grupy lamp będą sterowane odrębnym włącznikiem. Dzięki temu w otwartej przestrzeni można wydzielić strefy samym umiejętnym oświetleniem jej.
Czy oświetlenie szynowe wymaga specjalnej instalacji elektrycznej?
Generalnie nie. Jeśli zależy ci na tym, by grać w przestrzeni różnorodnym światłem, zwróć uwagę na typ instalacji elektrycznej. Upewnij się, że montaż systemu trójfazowego będzie wykonalny.
Montaż oświetlenia szynowego - aspekt praktyczny
Myśląc o oświetleniu szynowym warto wiedzieć, że jest naprawdę łatwe w instalacji. Montaż tego rodzaju oświetlenia nie wymaga skomplikowanych przeróbek i kucia w ścianie. Szynę podłącza się korzystając z jednego wyjścia na prąd - dokładnie takiego, jak do tradycyjnej lampy z włącznikiem. Korzystanie z zalet oświetlenia szynowego jest więc możliwe nawet po niewielkim remoncie. Jeśli przestrzeń z tradycyjnymi lampami jest zbyt ciemna, ten rodzaj oświetlenia może być dla ciebie przełomem w aranżacji wnętrz. To również doskonałe wyjście, gdy orientujesz się po pewnym czasie, że liczba wyprowadzonych wyjść we wnętrzu jest za mała.
Przed montażem pomyśl o kwestiach związanych z zaprojektowaniem całej instalacji. Podstawą jest szyna, ale będziesz potrzebować kilku akcesoriów. Koniecznie wyposaż się w zaślepki i łączniki (w tym łącznik zasilający w odpowiednim miejscu). Nie zapomnij też o zestawie lamp pasujących do wnętrza! Jeśli samodzielny projekt sprawia ci trudność, poproś o pomoc doradcę klienta salonu Maxfliz.
Gdzie najlepiej montować nowoczesne oświetlenie szynowe?
Warto rozważyć ten typ oświetlenia szczególnie, jeśli urządzasz przestrzeń wielofunkcyjną albo lubisz częste zmiany w aranżacji wnętrz. Oświetlenie szynowe to także idealne rozwiązanie do przestrzeni otwartej, loftowej lub w inny sposób nietypowej. Oświetlenie szynowe świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Dzięki swej prostocie może być też uzupełnieniem aranżacji wnętrz utrzymanych w zupełnie innej stylistyce.
Oświetlenie szynowe salonu
Lampy szynowe w salonie czy kuchni to rozwiązanie, które pozwala dopasować ilość światła do bieżących potrzeb. W większości przypadków salon łączy wiele funkcji - jest pokojem dziennym i miejscem wypoczynku, służy do przyjmowania gości i oglądania telewizji. System szynowy sprawia, że sposób oświetlenia we wnętrzu staje się w pełni dopasowany do sytuacji. Rozwiązują na stałe jeden z najczęstszych problemów w aranżacji jadalni: jak oświetlić rozkładany stół, by korzystało się z niego wygodnie niezależnie od rozmiaru.
Szynoprzewody w salonie często układa się w kształt linii przebiegającej wzdłuż okna. Niekiedy przebiegają od kanapy, przez stolik kawowy, aż nad szafkę rtv. Rozwiązanie, które jest chętnie wybierane szczególnie nad narożnikiem, to szyny w kształcie litery L lub w kształcie kwadratu. Szynoprzewód w salonie jest nie tylko praktyczny, ale też stanowi nowoczesny akcent.
Oświetlenie szynowe kuchni i łazienki
O systemie szynowym warto pomyśleć także w kuchni. To prosty sposób na doświetlenie blatów i stołu w jadalni w spójny i estetyczny sposób. Szczególnie ciekawy efekt zapewnia umieszczenie kilku modułów na linkach nad wyspą kuchenną. Reflektory szynowe w łazience to rozwiązanie mniej popularne, ale także bardzo ciekawe. Odpowiednio umiejscowione mogą nawet zastąpić kinkiety montowane w pobliżu lustra.
Otwarta przestrzeń: biura, lofty, sale wykładowe, studia tańca
Przestronne wnętrza bywają trudne do dobrego oświetlenia. Z pomocą przychodzi system szynowy. Lampy szynowe to przede wszystkim reflektory, które przypominają techniczne oświetlenie sufitowe. Przewaga oświetlenia szynowego nad tradycyjnymi "spotami" to elastyczność w użytkowaniu i rozbudowywaniu. Jeśli zmienia się sposób użytkowania przestrzeni, to zawsze można wydłużyć szynę i zwiększyć liczbę reflektorów.
Oświetlenie szynowe jest niezwykle praktyczne w każdej otwartej i nietypowej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń postindustrialna, loftowa czy stodoła. Może rozwiązać problemy z aranżacją świetlną w biurach, salach wykładowych czy przeznaczonych do aktywności ruchowej.
Poddasza, skosy, pomieszczenia o nieregularnych kształtach
Oświetlenie szynowe bywa najlepszym wyborem , gdy trudno dobrać tradycyjną lampę. Reflektory usytuowane wzdłuż skosu są świetnym rozwiązaniem, które wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Są także łatwiejsze w tworzeniu spójnej aranżacji wnętrz od typowych lamp wiszących i plafonów. Oświetlenie szynowe jest też doskonałym wyjściem w pomieszczeniach o nietypowych kształtach. Systemem szynowym łatwo doświetlić ciemniejsze punkty mieszkania, ale również pomieszczenie podłużne, takie jak korytarz, garderoba lub spiżarnia. Dzięki możliwości przemieszczania reflektorów, korzystanie z tych pomieszczeń staje się łatwiejsze.
Funkcjonalność dla całego domu
Nic nie stoi na przeszkodzie, by dowolne wnętrze zaaranżować oświetleniem szynowym. Najczęstsze wybory to salon i kuchnia, ale szyna sprawdzi się także w sypialni. My już wiemy, że to rosnący trend w aranżacji wnętrz. I mimo naszej miłości do ekstrawaganckich, obfitych lamp - także nie możemy się mu oprzeć!