Gdzie wyrzucać żarówki? Czyli co zrobić z zużytą żarówką
Gdzie wyrzucać żarówki? Czyli co zrobić z zużytą żarówką

Gdzie wyrzucać żarówki? Czyli co zrobić z zużytą żarówką

Segregacja odpadów wiąże się z przestrzeganiem prawa. Ale jest też kwestią odpowiedzialności za środowisko naturalne. Gdzie wyrzucać żarówki tradycyjne, a gdzie zużyte świetlówki i żarówki LED? Czy można po prostu wyrzucić je do odpadów zmieszanych? Zaraz ci o tym opowiemy.

Zużyte żarówki a segregacja odpadów

Kiedyś dylematy dotyczące segregacji odpadów nie istniały - spaloną żarówkę wrzucaliśmy do kosza na śmieci. Jedynym niebezpiecznym materiałem zdawały się odłamki szkła i ostry drucik żarnika. Dzisiaj sama segregacja śmieci jest oczywistością, a żarówki żarnikowe to tylko jedna z wielu opcji. Słusznie zastanawiamy się, jak utylizować świetlówki, jak żarówki halogenowe, a jak zużyte żarówki LED. I co zrobić w przypadku lampy LED wyposażonej w zintegrowane źródła światła?

Odpady zmieszane nie są właściwym wyjściem. Mamy kilka źródeł światła, które są skonstruowane inaczej, niż tradycyjne żarówki żarnikowe. Najbliżej spokrewnione z nimi są żarówki halogenowe. Ale już świetlówki, inaczej lampy fluorescencyjne, zawierają szkodliwe substancje. Żarówki LED są natomiast zaliczane do elektrośmieci. Co to oznacza w praktyce i gdzie wyrzucać zużyte żarówki?

 

Poznaj lampę Florence

Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki żarnikowe?

Zwykłe żarówki to obecnie rzadkość. Zastąpiły je w naszych domach przede wszystkim źródła światła LED. Duże tradycyjne żarówki zostały wycofane, ponieważ zużywały znacznie więcej energii. Ale wciąż występują w niektórych sprzętach AGD, jak okap czy piekarnik. Zwykłych żarówek używa się ich także np. w lampkach solnych, do jednoczesnego rozświetlania i nagrzewania soli.

Tradycyjne żarówki wyrzucamy do zwykłych śmieci zmieszanych. Przez połączenie elementów szklanych z metalowymi, nie powinniśmy umieszczać ich ani w odpadach szklanych, ani pojemniku na metal czy tworzywa sztuczne. Jeśli dbasz o środowisko i recykling żarówek jest dla ciebie ważny, zachęcamy, by stare żarówki oddać do punktu odbioru zużytego sprzętu elektrycznego.

Gdzie wyrzucać żarówki halogenowe?

Halogeny to żarówki energooszczędne, choć swoją budową przypominają te tradycyjne. Stosujemy je przede wszystkim w oświetleniu technicznym. Żarówki halogenowe i ksenonowe znajdziesz też np. w światłach samochodowych. One również powinny trafić do zwykłych pojemników lub punktu odbioru elektrośmieci. Zarówno zużyte żarówki energooszczędne jak i żarnikowe warto przed umieszczeniem w koszu zabezpieczyć przed potłuczeniem.

Utylizacja świetlówek

Zużyte świetlówki to niebezpieczne odpady. Jak to możliwe? To kwestia budowy świetlówki. Żarówka żarnikowa czy halogenowa są wypełnione gazami, które w niewielkim stężeniu nie zagrażają naszemu zdrowiu. Natomiast świetlówki są wypełnione silnie toksyczną rtęcią w stanie gazowym.

Gdzie zatem wyrzucić świetlówkę? Absolutnie nie wolno wyrzucić żarówki fluorescencyjnej do pojemnika na odpady zmieszane! Zawsze oddajemy je do punktu zbierającego elektrośmieci. Z uwagi na obecność szkodliwych substancji, za wyrzucenie świetlówki do zwykłego kosza na śmieci grozi odpowiedzialność karna.

Jeśli wymieniasz przepalone świetlówki, to pamiętaj, że w razie stłuczenia należy wyłączyć klimatyzację, otworzyć okna i opuścić pomieszczenie. Po powrocie zabezpiecz wszystkie elementy i odłamki używając rękawic, dokładnie zmyj podłogę. Odpady zawsze należy oddać do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci. Jak go znaleźć? O tym już za chwilę.

 

Poznaj lampę Form

Gdzie wyrzucać żarówki LED?

Żarówki LED weszły podbojem do naszych domów. Są energooszczędne, dają wiele możliwości jeśli chodzi o wygląd i barwę światła. Oświetlenie LED zawdzięcza te właściwości swojej budowie. Diody LED są niewielkie, dużą część osprzętu wokół zajmuje układ zasilający (prostownik, kondensator, przetwornica). A zatem gdzie wyrzucać żarówki LED? Z żarówką LED, która się zużyła, należy się udać do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego.

Utylizacja żarówek tego typu jest o wiele prostsza, niż w przypadku świetlówek, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji. Dlatego w przypadku stłuczenia żarówek LED nie musisz przeprowadzać wietrzenia i zmywania powierzchni.

Pozbycie się żarówek LED, nawet tych uszkodzonych, nie sprawi ci kłopotu. Postępuj jak przy każdym zużytym sprzęcie elektrycznym. Ostrożnie zabezpiecz wszystkie elementy, by nie doszło do skaleczenia, a potem zanieś je do punktu zbierającego elektrośmieci.

Wiesz już, gdzie wyrzucać zużyte żarówki, ale co w sytuacji wymiany źródeł światła z lampy LED? Taśmę LED traktujemy tak samo jak żarówki LED. Należy usunąć ją spod osłony i postępować jak przy zużytym sprzęcie elektrycznym.

Gdzie utylizować żarówki LED, lampy fluorescencyjne i inne żarówki?

Gdzie możesz wyrzucić elektrośmieci? W miastach, zakłady gospodarki odpadami prowadzą punkty zbiórki elektrośmieci. To najlepsze miejsce, by pozbyć się zużytych żarówek, szczególnie w większej ilości. Jednak jeżdżenie z każdą żarówką do właściwego zakładu byłoby uciążliwe, a do tego zupełnie nieekologiczne.

Punkt odbioru zużytego sprzętu elektronicznego ma obowiązek prowadzić każdy sklep wielkopowierzchniowy. Dodatkowo przy zakupie nowej żarówki każdy sprzedawca ma obowiązek odebrać od ciebie zużytą żarówkę i przekazać ją do utylizacji. W wielu miastach można wyrzucić je także w instytucjach publicznych, do specjalnego pojemnika, przeznaczonego na odpady niebezpieczne (podobnie jak wyczerpane baterie).

Utylizacja żarówek

Dbanie o środowisko naturalne przez odpowiedzialne składowanie odpadów jest niezwykle ważne. Używając zasobów w sposób zrównoważony, działamy w interesie własnym, a przede wszystkim naszych dzieci. Dlatego zachęcamy, by niezależnie od tego, czy do wymiany jest świetlówka, żarówka LED czy jej tradycyjna, żarnikowa wersja, odpady oddać do punktu zbiórki lub wrzucić do odpowiednich pojemników, zamiast do pojemnika na śmieci zmieszane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium