Jakie oświetlenie na korytarz i do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?
Jakie oświetlenie na korytarz i do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

Jakie oświetlenie na korytarz i do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

Dobrze dobrane oświetlenie jest ważne nie tylko w przypadku salonu czy kuchni. Oprawy do przestrzeni komunikacyjnej wpływają na to, czy korzystanie z niej jest wygodne i bezpieczne. Jak stworzyć funkcjonalne oświetlenie korytarza i przedpokoju? Jakie lampy na korytarz sprawdzą się najlepiej? Zaraz ci o tym opowiemy.

 

Poznaj szyny magnetyczne

 

Oświetlenie przedpokoju i korytarza: różnice

Czy to przedpokój, czy korytarz - w obu sytuacjach oświetlamy przestrzeń komunikacyjną. Mogłoby się więc wydawać, że sposób oświetlenia będzie zbliżony. Wszystko zależy jednak od funkcji pomieszczenia. Korytarz najczęściej służy głównie do komunikacji, jest długi i wąski. Przedpokój jest przeważnie bardziej przestronny i pełni ważną rolę w mieszkaniu. Często na ścianie wisi lustro, a w części pomieszczenia znajdują się schowki lub szafy na ubrania.

Lampy sufitowe a oświetlenie przedpokoju

Gdy piszemy o tym, jak oświetlić wnętrze, poświęcamy dużo uwagi strefom oświetleniowym. Korytarz ma inną funkcję, niż wnętrza mieszkalne - nie spędzamy w nim czasu, ale potrzebujemy dobrego oświetlenia do sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się. Dlatego skupiamy się na świetle ogólnym i ewentualnie zadaniowym. Podstawą będą więc lampy montowane na suficie, w tym również techniczne, plafony i lampy wiszące. Dodatkowe, zadaniowe oświetlenie to przede wszystkim kinkiety i taśmy LED, które doświetlają meble do przechowywania, lustro i miejsce, w którym wkładasz odzież wierzchnią.

Lampy wiszące czy lampy sufitowe: co w korytarzu sprawdzi się najlepiej?

Lampy na korytarz musimy dopasować przede wszystkim do jego rozmiarów i kształtu. Utarło się, że korytarz, jako przestrzeń komunikacyjna, powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Często polecanym rozwiązaniem jest lampa sufitowa, plafoniera lub oprawy techniczne. To jednak nie do końca uniwersalna porada. W wysokim wnętrzu często można, a nawet należy zdecydować się na lampę wiszącą lub ich szereg. Zamontowanie lamp sufitowych, które będą na dużej wysokości, to przepis na zbyt słabe oświetlenie. Dodatkowe kinkiety na ścianach mogą poprawić tę sytuację.

Do korytarza o przeciętnej wysokości lampa sufitowa będzie za to rozwiązaniem idealnym. Dobrze sprawdzą się też techniczne lampy sufitowe. Te niewielkie oprawy należy rozmieścić na suficie w regularnych odstępach. Dzięki temu uzyskasz równomierne oświetlenie korytarza czy przedpokoju. Oświetlenie sufitowe to dobra baza, ale zwykle nie będzie wystarczające, szczególnie w przypadku wąskich, małych korytarzy. Dlatego w korytarzu warto zamontować nie tylko plafony, ale też kinkiety.

 

Poznaj kolekcję Enigma

 

Jak dobrać moc żarówek do korytarza i przedpokoju

Podstawą w oświetleniu dowolnego pomieszczenia są równomiernie rozłożone źródła światła. Jeśli lampy rozmieszczone są zbyt rzadko, powstają nieprzyjemne cienie. Natężenie światła nie powinno być jednak zbyt duże - zbyt mocne światło męczy wzrok, a duży kontrast może być oślepiający. Pamiętaj, że przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzisz z zewnątrz. Wejście z ciemności przed domem wprost do wnętrza, w którym jest mocne oświetlenie, nie jest przyjemne.

Zasady BHP określają minimalną moc, jaką powinno mieć oświetlenie komunikacji. W korytarzu nie powinno być mniej niż 100 luksów, a w przedpokoju nie mniej niż 200 luksów (czyli lumenów na metr kwadratowy). Energooszczędne żarówki LED mają jednak moc określoną w lumenach, nie luksach. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile lumenów potrzeba, pomnóż powierzchnię pomieszczenia przez pożądaną liczbę luksów. Przykład? Korytarz o powierzchni 5 m. kw., który chcesz oświetlić z mocą 100 luksów, wymaga użycia żarówek, które w sumie dadzą 500 lumenów. Warto pamiętać, że nawet w małej przestrzeni lepiej sprawdzą się dwa źródła światła, np. lampa sufitowa i kinkiet, niż pojedyncza lampa. Różne lampy na korytarz to podstawa dobrej widoczności. Dodatkowo, pojedyncza lampa sufitowa sprawia, że w pomieszczeniu będą widoczne cienie.

Barwa światła do korytarza i przedpokoju

Żarówki LED dają nam możliwość dobrania temperatury barwowej światła. Ale jaka barwa światła jest najlepsza do oświetlenia przedpokoju lub korytarza? Podstawą oświetlenia w domu zawsze powinno być światło neutralne, białe. Jest ono najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego w godzinach porannych i popołudniowych. O innej barwie światła możesz pomyśleć, gdy uzupełniasz pomieszczenie o dodatkowe oświetlenie, np. taśmy LED blisko podłogi. Światło chłodne będzie tworzyło wrażenie świeżości i jasności poranka, cieplejsze sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. W przedpokoju nowoczesnym możesz postawić na akcenty chłodnej barwy - podkreślą jego geometryczne kształty i ascetyczny charakter. W przedpokojach rustykalnych, z terakotą, cegłami i drewnem, które nadaje przytulny charakter, lepiej sprawdzą się akcenty ciepłe.

 

Poznaj Trio Arc

 

Nowoczesne rozwiązania w oświetleniu korytarza

Dobrym rozwiązaniem, do zastosowania szczególnie w rzadziej używanym korytarzu, jest czujnik ruchu. Warto o nim pomyśleć w komunikacji np. do garażu, gdzie często przemieszczasz się, mając zajęte ręce. Z czujnikiem ruchu dotrzesz do mieszkania bez dotykania włączników. Czujnik ruchu w takich miejscach to ogromna wygoda, która jednak rzadko pojawia się w aranżacjach. Często skupiamy się na dobraniu oświetlenia do kuchni czy salonu, gdzie takie rozwiązania nie mają sensu. Dlatego warto do przedpokoju i korytarza podejść kreatywnie i zwrócić uwagę na inne produkty, niż te, które wybieraliśmy do tej pory.

Jak stworzyć idealne oświetlenie do przedpokoju lub korytarza?

Przedpokój i korytarz służą do komunikacji w domu, dlatego należy podejść do nich inaczej, niż przy planowaniu oświetlenia kuchni czy salonu. Zanim przejdziesz do dobierania lamp, przelicz właściwą moc światła i zastanów się nad rozmieszczeniem opraw. Pojedyncza lampa wisząca to na pewno za mało - zróżnicowane źródła światła w przedpokoju to warunek funkcjonalności. Pamiętaj o neutralnej barwie światła i chłodnych lub ciepłych akcentach, które stanowią dekorację i poprawiają ogólny komfort korzystania z pomieszczenia. Sprawdź też dostępne rozwiązania takie jak czujniki ruchu czy systemy smart home. Zapytaj o nie naszych ekspertów i doradców klienta podczas dobierania lamp do aranżacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl