Jak zaprojektować oświetlenie na szynie w domu? Triki techniczne
Jak zaprojektować oświetlenie na szynie w domu? Triki techniczne

Jak zaprojektować oświetlenie na szynie w domu? Triki techniczne

Oświetlenie szynowe zyskuje coraz większą popularność. Trafia do biur, przestrzeni komercyjnych i domów prywatnych. I nic dziwnego - system szynowy to sposób aranżacji, który wyróżnia się pod wieloma względami. Może jednak, jak każde nowoczesne rozwiązanie, sprawiać wrażenie trudnego w instalacji. Nic bardziej mylnego! Za chwilę pokażemy ci, jak zaprojektować funkcjonalne oświetlenie szynowe.

Oświetlenie szynowe: jak to działa

Oświetlenie szynowe to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala na aranżację świetlną całego pomieszczenia. Jego podstawą są szyny z doprowadzeniem przewodów, które montuje się na suficie. Na szynach umieszczamy dostosowane do systemu lampy. Mogą to być zarówno techniczne reflektory jak i lampy wiszące.

A zatem na czym polega innowacja? Czym różni się oświetlenie szynowe od tradycyjnej instalacji? Możliwością swobodnego przesuwania lamp po szynach, a nawet dodawania i zdejmowania ich w razie potrzeby.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest więc wyjątkowa elastyczność. Szynę można dowolnie przycinać i ułożyć z niej różne figury. System trójfazowy pozwala nawet na zaświecanie lamp w trzech grupach! Co więcej, systemy szynowe mogą być montowane zarówno bezpośrednio na suficie, jak i na linkach. Dzięki temu nadają się do oświetlania przestrzeni o niestandardowej wysokości, a także barku czy blatu.

Więcej o tym, jak działa oświetlenie szynowe przeczytasz w artykule: Oświetlenie szynowe - aranżacje, inspiracje, pomysły

Czy oświetlenie szynowe może zastąpić oświetlenie sufitowe?

Oczywiście! Oświetlenie szynowe z powodzeniem może stanowić główne źródło światła w pomieszczeniu. Znakomicie sprawdzi się w niemal każdym salonie. Jest wymarzonym rozwiązaniem do salonu z aneksem kuchennym. Dopasuje się do wnętrza o nietypowym kształcie, ze skosem, różnicą w wysokości podłogi czy sufitu.

Oświetlenie szynowe najczęściej widzimy w salonie, ale warto o nim pomyśleć także aranżując inne wnętrza. Jako główne źródło światła sprawdzi się także w kuchni, gdzie zaskakuje funkcjonalnością. Świetnie prezentuje się też w nowoczesne sypialni z garderobą.

Warto znać jednak kilka detali technicznych, by zaprojektować oświetlenie szynowe z głową. Dobrze też wiedzieć, że producenci systemów stosują różne rozwiązania. Gdy dokonujesz wyboru, upewnij się, że dostaniesz wszystkie interesujące cię elementy.

 

Poznaj lampę Tulip

 

Jak zaprojektować oświetlenie szynowe?

Na początku zastanów się, jak będzie wyglądało i funkcjonowało pomieszczenie, które chcesz oświetlić. Narysuj jego kształt, określ wysokość. Podziel je orientacyjnie na strefy: określ funkcje wnętrza. Gdzie będzie potrzebne światło silniejsze, do pracy? Gdzie miękkie, ogólne, stanowiące tło życia i odpoczynku? Na tej podstawie rozrysuj wstępny kształt instalacji.

Jak zaprojektować oświetlenie szynowe, by dobrze oświetlić całe pomieszczenie? Najczęściej spotykane są figury geometryczne z kątem prostym: kwadrat i prostokąt, a także kształty liter H, T oraz L. Można jednak dostać także łączniki, które pozwalają na wygięcie pod niestandardowym kątem. Dzięki temu możesz ułożyć szyny w kształt liter X czy V.

Do montażu będą niezbędne rozmaite elementy. Przede wszystkim szyny, ale także właściwe łączniki oraz zaślepki. Upewnij się też, że każda lampa, która wpadła ci w oko, występuje w wersji na szynę. Sprawdź dokładnie, czego potrzebujesz. Jeśli chcesz się upewnić, że wszystko zostało dobrze policzone, skontaktuj się z nami. Ekspert Maxlight pomoże ci skompletować twój zestaw.

Do szynoprzewodów musi być doprowadzone zasilanie. Zastanów się, w którym punkcie wnętrza najłatwiej będzie podłączyć szynę do sieci. Jeśli do tej pory u sufitu były inne lampy, możesz użyć miejsca po jednej z nich.

Lampy szynowe: jakie modele są dostępne?

Lampy szynowe mają na końcu specjalny adapter, który pozwala zamontować i przesuwać je wzdłuż szyny. Popularność systemów szynowych powoduje, że oferta opraw na szyny ciągle się zwiększa. Lampy szynowe to już nie tylko większe czy mniejsze techniczne "oczka" i "tuby". Coraz częściej to także plafony i lampy wiszące. Większość z nich jest utrzymana w minimalistycznej stylistyce, która współgra z instalacją.

Z lektury tego tekstu wiesz już, co to jest i jak działa nowoczesne oświetlenie na szynoprzewodach. Sprawdźmy więc najpopularniejsze pomieszczenia, gdzie pojawiają się systemy oświetlenia szynowego. Przyjrzyjmy się też, z jakich wyjątkowych funkcji możemy skorzystać.

Oświetlenie na szynie w kuchni

System szynowy może doskonale sprawdzić się w kuchni! Z pewnością doskonale zastępuje oświetlenie ogólne, ale to nie wszystko. Może być doskonałym sposobem oświetlenia blatu roboczego. Wystarczy zamontować go nieco niżej, korzystając z linek do podwieszania. Możesz skorzystać z reflektorów lub podłużnych opraw. Nad blatami najczęściej montuje się listwy LED umieszczone pod szafkami. Jeśli nie planujesz górnych szafek, oświetlenie szynowe jest najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem.

Możliwość montażu na różnych długościach daje możliwość zastosowania nad kuchenną wyspą. Blat wyspy bywa trudny do oświetlenia, gdy w pozostałej części kuchni występuje oświetlenie podszafkowe.

System oświetlenia szynowego sprawdzi się również w jadalni. Lampy szynowe to nie tylko reflektory, ale również oprawy wiszące, które można umieścić nad stołem. Warto pamiętać o wyjątkowej funkcji oświetlenia szynowego i łatwym przesuwaniu lamp. Jeśli przyjmujesz gości i potrzebujesz rozłożyć stół, lampy szynowe znacznie ułatwią dopasowanie światła. Z łatwością przesuniesz je na właściwe miejsce, tak by cała przestrzeń stołu była równomiernie oświetlona.

 

Poznaj lampę Otium

 

Oświetlenie na szynie w salonie

Typowym "domowym" zastosowaniem, jakie znajdują systemy szynowe, jest oświetlenie salonu. Salon wydaje się przestrzenią najbardziej wymagającą kompleksowych rozwiązań. I na pewno często tak właśnie jest, ze względu na większy metraż, który sprawia, że jedna lampa wisząca na suficie nie wystarczy.

Lampy szynowe są też doskonałym pomysłem do salonu o niestandardowych wymiarach i wysokości. Szyny można montować na linkach. Dzięki temu wizualnie ocieplisz wysokie wnętrza, czy to w kamienicy, czy przestrzeni loftowej.

Reflektory szynowe

Popularnym rozwiązaniem w salonie jest montaż większej liczby reflektorów. To świetny pomysł, który zapewnia równomierne światło w przestrzeni. Oświetlenie szynowe ma jednak nad reflektorami przewagę: elastyczność.

Liczbę i ustawienie opraw w salonie możesz modyfikować wraz ze zmieniającym się nastrojem czy funkcją danych stref pomieszczenia. Możesz też wymieniać lampy, a w razie potrzeby zmienić nawet ułożenie szynoprzewodów. Owszem, wymaga to niewielkiego remontu w salonie. Ale nie wymaga przeróbki instalacji elektrycznej, kucia w ścianie i związanych z tym uciążliwości.

Oświetlenie szynowe doskonale sprawdzi się w salonie, gdy chcesz wyeksponować dzieła sztuki. Ustawienie lampy tak, by kierowała wiązkę światła pod idealnym kątem, możesz regulować i poprawiać, gdy zajdzie potrzeba. Pomoże ci także uzyskać najlepsze tło do oglądania telewizji, niezależnie, czy wolisz sport, melodramaty czy serialne fantastyczne. Niska lampa wisząca nad stolik kawowy, którą po spotkaniu przesuwasz tak, by nie przeszkadzała? Proszę bardzo.

Jeśli chcesz wprowadzić oświetlenie szynowe do swojego salonu, pamiętaj o możliwościach, jakie dają szyny trzyżyłowe. Wymagają one jednak specjalnej instalacji i włącznika. Zwróć na to uwagę, jeśli dopiero projektujesz oświetlenie w pomieszczeniach.

Oświetlenie szynowe do salonu, kuchni i reszty domu

Niezależnie od tego, czy chcesz oświetlić salon czy inne pomieszczenie, zacznij od projektu. Pamiętaj o tym, że linki pozwolą ci umieścić szynoprzewód na dowolnej wysokości. Kształt instalacji możesz dopasować do swoich potrzeb.

 

Poznaj lampę Charon

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl