Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Praktyczne porady
Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Praktyczne porady

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Praktyczne porady

Odpowiednie oświetlenie w kuchni może znacząco różnić się od tego, co dobrze sprawdza się w innych pomieszczeniach. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać projekt oświetlenia kuchni.

Oświetlenie do kuchni: od czego zacząć?

Projekt oświetlenia kuchni warto zacząć od przypomnienia sobie ogólnych zasad w planowaniu świetlnej aranżacji wnętrza. Każda przestrzeń wymaga trzech typów światła: to oświetlenie ogólne, oświetlenie funkcjonalne i oświetlenie dekoracyjne. Zwróć także uwagę na umiejscowienie źródeł światła, ich funkcję i moc. Zaplanuj właściwie barwę światła. Najważniejsze ogólne zasady opisaliśmy w artykule: Jak zaplanować oświetlenie? Częstym błędem na etapie projektu jest stawianie przede wszystkim na estetykę wnętrza, a zapominanie o aspektach praktycznych. Z naszymi wskazówkami zaplanujesz nowoczesne oświetlenie kuchni, które będzie nie tylko piękne, ale i stworzy komfortowe warunki.

Jaką barwę światła wybrać nad blat kuchenny, a jaką powinno mieć centralne oświetlenie? Bazą zawsze powinno być światło neutralne. Można rozważyć biel, która w spektrum jest przesunięta trochę ku barwie ciepłej. Barwa światła mocno wpływa na generalny nastrój wnętrza. Pomieszczenia, gdzie jest przewaga światła ciepłego, sprawiają wrażenie bardziej przytulnych, bliższych wieczornej atmosferze. Mogą przez to w ciągu dnia wyglądać nienaturalnie. Tymczasem światło neutralne będzie świetnie się sprawdzać, gdy potrzebujesz mobilizacji do działania w ciągu dnia, ale nie będzie sprzyjać wieczornemu wyciszeniu. Z tego powodu dobrze jest wybrać oświetlenie zróżnicowane pod względem barwy. Gdy dobierasz żarówki czy myślisz o zastosowaniu taśm LED, nie decyduj się na jedną barwę w każdym ze źródeł. Na dodatek niebieskie, zimne światło warto stosować ostrożnie. Dlaczego? Ponieważ sprzyja skupieniu, ale w dużym natężeniu powoduje także szybsze zmęczenie i znużenie, a nawet ból głowy. Warto sięgnąć po przewodnik: Barwa światła: jak ją dobrać? Dzięki niemu dowiesz się, gdzie lepsze będzie chłodne, gdzie neutralne a gdzie ciepłe światło.

 

Poznaj lampę Campanila

 

Oświetlenie sufitowe kuchni

Oświetlenie główne to tradycyjnie lampa wisząca, umieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Ale wybierając oświetlenie sufitowe mamy o wiele więcej opcji. To także plafony, reflektory i oświetlenie szynowe. Przyjrzyjmy się temu, jak dobrać odpowiednie oświetlenie kuchni.

Lampy wiszące - oświetlenie centralne

Centralne oświetlenie sufitowe w formie lampy wiszącej jest w kuchni mało funkcjonalne. Najważniejsze w kuchni są blaty robocze - dobra widoczność na blacie to podstawa. Klasyczne wiszące lampy przeważnie zapewniają światło skierowane w dół. Oświetlenie o większej mocy będzie powodować rzucanie cienia na blat roboczy. Na dodatek, jeśli w kuchni znajduje się rząd górnych szafek, to lampa wisząca może nie oświetlić ich zawartości, gdy tego potrzebujesz. W małej kuchni istnieje też ryzyko, że utrudni otwieranie drzwiczek lub sięganie po potrzebne sprzęty. Lampa wisząca w kuchni doskonale sprawdzi się jednak do umieszczenia nad stołem.

Lampy sufitowe - plafony i reflektory sufitowe

Ogólne oświetlenie kuchni za pomocą plafonu lub reflektorów to zdecydowanie częstsze i bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Lampy sufitowe to oczywistość w małych kuchniach, ale warto zdecydować się na nie niezależnie od metrażu. Jak wybrać techniczne oświetlenie do kuchni? Sufitowe reflektory to zarówno podtynkowe "oczka" do montażu w suficie podwieszanym, jak i natynkowe "tuby". Obie te opcje sprawdzą się doskonale do oświetlenia kuchni. Upewnij się jedynie, że zapewnią rozproszone światło.

Coraz popularniejsze jako oświetlenie sufitowe są także systemy oświetlenia szynowego. Lampy umieszczone w szynoprzewodzie można dowolnie przesuwać. Miejsce i kierunek padania światła może się więc zmieniać w zależności od tego, czego potrzebujesz. W ofercie Maxlight są produkty oświetlenia szynowego, dzięki którym zbudujesz system smart home. Taki system umożliwia zdalne sterowanie parametrami, takimi jak moc i barwa światła. Dzięki temu dopasowanie oświetlenia do tego, co robisz w danym momencie, jest proste jak nigdy wcześniej. System szynowy w instalacji smaty home jest rozwiązaniem idealnym do kuchni otwartych, połączonych z salonem lub jadalnią. Elastyczność, którą daje, świetnie pasuje do przestrzeni, która pełni wiele różnych funkcji. Dzięki temu główne źródło światła podczas gotowania, możesz jedną komendą przestawić na inną moc i barwę. W ten sposób zyskasz dodatkowe oświetlenie dekoracyjne, gdy gotowanie jest zakończone i przenosisz się do jadalni.

 

Poznaj lampę Laxer

 

Oświetlenie zadaniowe nad blatem kuchennym i stołem

Jak oświetlić blat roboczy? Wiesz już, że oświetlenie sufitowe nie wystarczy. Potrzebne będzie dodatkowe źródło światła, które poprawi widoczność w miejscu przygotowywania posiłków.

W kuchniach z górnymi szafkami przeważnie stosuje się oświetlenie podszafkowe. Mogą to być taśmy LED lub niewielkie oprawy meblowe, wyposażone w miniaturowe żarówki LED i mleczne przesłony rozpraszające światło. Strumień światła musi być odpowiednio osłonięty, by nie wywoływać efektu olśnienia, dlatego taśmy LED powinny się znajdować za listwą maskującą.

Lampy kuchenne, które znajdują się blisko blatu, mogą być narażone na kontakt z parą wodną i kroplami wody. Oświetlenie kuchenne co do zasady nie musi być odporne na wodę. Ogólne reguły dotyczące bezpieczeństwa wymagają jednak odpowiedniego poziomu IP w niewielkiej odległości (do 60 cm) od źródła wody. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jaki stopień IP wybrać do łazienki.

Oświetlenie podszafkowe jest funkcjonalne, ale co zrobić, jeśli w kuchni nie ma górnych szafek? Funkcjonalne oświetlenie w kuchni jest absolutnie niezbędne. Rozwiązaniem mogą być lampy montowane na ścianie, a także oświetlenie sufitowe umieszczone nad blatem kuchennym. Wyzwanie stanowi także wyspa kuchenna. Do oświetlenia wyspy w kuchni świetnie sprawdzą się podłużne lampy sufitowe lub oprawy, które zapewniają światło punktowe. Warto pomyśleć o systemie szynowym - szynę można montować także na linkach, co daje ciekawe możliwości aranżacji.

Oświetlenie stołu kuchennego

Do funkcjonalnego oświetlenia kuchni należy też oświetlenie stołu kuchennego. Nad stół, przy którym jesz posiłki, doskonale sprawdzą się lampy wiszące. Może to być jedna większa oprawa lub grupa mniejszych. Kilka lamp wiszących sprawdzi się szczególnie dobrze w sytuacji, gdy oświetlasz stół okrągły. Wtedy świetnie sprawdzi się grupa kilku niewielkich opraw, które mają źródła światła na różnej wysokości. Razem stworzą ciekawą, dynamiczną kompozycję. Ale stół nie musi być oświetlony lampami wiszącymi. Możesz też zdecydować się na kinkiety. Dobrze dobrany kinkiet to świetne rozwiązanie, gdy stół jest dosunięty do ściany.

Nowoczesne rozwiązanie stanowią systemy szynowe. Ten elastyczny sposób oświetlenia pozwoli ci dobrać właściwą lampę na każdą okazję. Zamiana opraw, dodanie lub wypięcie oprawy z szyny trwa kilka sekund - montaż i demontaż odbywa się "na klik". System szynowy daje możliwość przemieszczenia opraw, kiedy przesuwamy lub rozkładamy stół na przyjście gości. Dodatkowe możliwości zapewnia także system smart home. Więcej o tym, jakie lampy wybrać i gdzie je umieścić, przeczytasz w artykule Jak dobrać lampę nad stół.

Oświetlenie dekoracyjne

Ogólne oświetlenie sufitowe i światło zadaniowe to podstawa, bez której trudno funkcjonować. Oświetlenie kuchenne projektujemy tak, by wnętrze było nie tylko użyteczne, ale i piękne. Dekoracyjne oświetlenie do kuchni może mieć kilka zadań. Po pierwsze, to taśmy LED poprowadzone nad cokolikami szafek, krawędziami blatów. Takie dodatkowe oświetlenie poprawia ogólne warunki, zmniejsza kontrast i sprawia, że oczy odczuwają mniejsze zmęczenie. Tego rodzaju oświetlenie to także bardziej przyjazna przestrzeń w razie potrzeby skorzystania z kuchni w nocy. Przydaje się szczególnie, gdy w domu są małe dzieci, lub ktoś z domowników przebudza się w nocy i wędruje po szklankę wody. Oświetlenie LED tego rodzaju to także dobre rozwiązanie dla osób, które pracują zmianowo lub wstają bardzo wcześnie. Dzięki temu ciemne, zimowe poranki można rozpocząć od łagodnego wybudzenia, bez używania od razu bardzo jasnego światła ogólnego.

Po drugie, to oświetlenie akcentujące szczegóły architektury i stylu wnętrza. Pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Podkreśla wyjątkową fakturę ceglanej ściany, nietypowy kształt okna, drewnianych elementów konstrukcyjnych. Może optycznie powiększać pomieszczenie lub przez kolor światła wpływać na atmosferę wnętrza. W nowoczesnej, minimalistycznej przestrzeni neutralne światło podkreśli ascetyczny styl. Rustykalna kuchnia zyska na wystroju, gdy wypełni ją delikatne, ciepła poświata.

Jedno źródło światła może pełnić różne funkcje. Elementem dekoracyjnym będzie też oświetlenie LED, które wypełni światłem od środka przeszklone meble kuchenne. Rozświetlona gablota to stylowy dodatek każdej aranżacji. Jest to jednocześnie funkcjonalne oświetlenie w kuchni, które ułatwia korzystanie z wyposażenia.

Modne oświetlenie do kuchni

Wiesz już, o jakie elementy zadbać, wybierając oświetlenie do kuchni. Kiedy wstępnie zaplanujesz, jaki typ opraw będzie potrzebny, czas wybrać konkretne modele. To prawdopodobnie najprzyjemniejsza część całego projektu! Spośród dostępnych modeli na pewno dobierzesz coś, co podkreśli urok wnętrza twojej kuchni. Pamiętaj przy tym, że lampa jest biżuterią wnętrza, i jako taka może dopełniać lub przełamywać panujący styl. Elementy pozornie niepasujące tworzą coś nowego, niespotykanego i zaskakującego. Kryształowa, obfita oprawa vintage w minimalistycznym otoczeniu? Nowoczesna, geometryczna forma w technologii LED, jako element wystroju kuchni klasycznej i eleganckiej? Stwórz swój niepowtarzalny styl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium