Oświetlenie schodów - co potrzebuję wiedzieć?
W tym artykule zajmiemy się przede wszystkim typami oświetlenia, które najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie schodowe. Wyjaśnimy, jak oświetlić schody wewnętrzne, ale też zewnętrzne. Omówimy różne typy lamp, które możesz zastosować:
-
lampy wiszące
-
plafony
-
kinkiety
-
lampy schodowe
-
różne typy oświetlenia led.
Opiszemy, czym się one charakteryzują i jak można stworzyć z ich użyciem nowoczesne aranżacje świetlne.
Planowanie oświetlenia schodów
Nad tym, jak oświetlić schody, należy zastanowić się przed etapem kładzenia (czy remontu) instalacji elektrycznej. Jeśli pominiesz ten krok, to pozostanie ci albo zamontowanie takich lamp, jakie przewiduje instalacja, albo przeróbka. Zdarza się, że oświetlenie schodów jest niefunkcjonalne, a więc utrudniające życie, a przy tym mało bezpieczne. Wtedy warto podjąć wysiłek i zaplanować je na nowo.
Jak oświetlić schody wewnętrzne
Światło buduje nastrój, a dobrze dobrane lampy zamieniają klatkę schodową w wysmakowaną i harmonijną przestrzeń. Na co zwrócić uwagę poza estetyką i stylem? Jakie funkcjonalności zapewniają różne oprawy?
Lampy wiszące i plafony
Najczęściej spotykane oświetlenie schodów to lampy wiszące lub plafony umieszczone na półpiętrach. Jeżeli schody mają duszę, czyli wolną przestrzeń pośrodku, zdarza się także użycie długiej lampy wiszącej, w której źródła światła znajdują się na różnych wysokościach.
Przy wyborze tego typu oprawy zastanów się nad wygodą użytkowania, w tym wymianą żarówki. W wielu sytuacjach warto postawić na oprawy wyposażone w taśmy ledowe, które mają długą żywotność. Na dodatek paski led nie spalają się jak tradycyjne żarówki, a jedynie ich światło z czasem słabnie. To zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której oświetlenie schodów nagle odmówi ci posłuszeństwa w momencie, gdy będzie najbardziej potrzebne.
Do dobrego oświetlenia schodów rzadko jednak wystarczają lampy górne, ponieważ nie zapewniają wystarczającego natężenia światła. Łatwiej osiągnąć odpowiednie oświetlenie schodów używając kinkietów.
Kinkiety
Lampy montowane na ścianach mają kilka zalet. Przede wszystkim możliwe jest zamontowanie ich znacznie gęściej i bliżej schodów, niż w przypadku lamp sufitowych. Są także ozdobą przestrzeni domu, którą jest klatka schodowa. Dekoracyjne klosze ze szkła, metalu lub tworzywa łatwo dopasujesz do każdego wystroju - od pałacowego po loftowy.
Oferta kinkietów jest bardzo duża i łatwo zagubić się w gąszczu rozmaitych produktów. W przypadku oświetlenia schodów warto postawić na modele, które zapewniają oświetlenie punktowe, a nie światło odbite. W tym drugim przypadku kinkiet może być bardzo dekoracyjny i poprawiać ogólne natężenie światła, ale nie spełni swej głównej funkcji.
wysokość montażu lamp ściennych
Na jakiej wysokości zamontować kinkiety, by źródło światła nie było skierowane w oczy, ale dobrze oświetlało schody? Najczęściej rekomenduje się wysokość ok. 180 cm powyżej poszczególnych stopni. Na etapie montażu lamp warto jednak sprawdzić, czy dany model nie powinien znajdować się kilka centymetrów wyżej lub niżej.
Źródła światła montowane przy schodach
Poza oprawami tradycyjnymi istnieje również oświetlenie led przeznaczone do montażu blisko schodów. Coraz częściej obserwujemy też w zbliżonej funkcji taśmy led.
Oprawy schodowe
Oprawy schodowe to niewielkie lampy techniczne, umieszczane na ścianie kilka centymetrów powyżej stopni. Ich światło koncentruje się na schodach, nie ingeruje w oświetlenie całego wnętrza. Są dyskretne, przeważnie wpasowane w ścianę, widoczne raczej z bliska. Dzięki ich zastosowaniu poszczególne schody stają się lepiej widoczne.
Czy samodzielne oświetlenie schodowe wystarczy?
Oprawy tego typu są przede wszystkim świetnym uzupełnieniem oświetlenia górnego lub ściennego. Warto pamiętać, że są one oświetleniem schodów, ale wyłącznie schodów - bez innych lamp ściany będą tonąć w ciemności. W połączeniu z kinkietami lub oprawami sufitowymi otrzymasz idealny system oświetlenia schodów. Led skierowany w dół lub ukryty pod przesłoną jest długowieczny i energooszczędny.
Co ważne, nie należy montować oprawy schodowej nad każdym ze stopni. Wystarczy umieszczać je co dwa lub trzy, w zależności od pozostałych źródeł światła.
Podświetlane schody - taśma led
Ciekawym rozwiązaniem jest użycie taśmy led do podświetlania schodów. Tego rodzaju instalacja funkcjonuje jak znane z kuchennych aranżacji oświetlenie podszafkowe. Taśmę można montować na każdym stopniu lub rzadziej. Można też oświetlić schody montując pasek led w dolnej powierzchni poręczy.
Taśmy led mają wiele zalet. Energooszczędność, ekologia i długowieczność są jednak zależne od klasy produktów. Dlatego warto wybierać oświetlenie led najwyższej jakości.
Inteligentne oświetlenie schodów
Właściwie istnieją dwie koncepcje dotyczące włączania światła na schodach. Pierwszy to tradycyjny włącznik schodowy, drugi - czujnik ruchu. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne, które znacznie ułatwia poruszanie się po schodach. Warto zastanowić się nad czujnikiem ruchu szczególnie, gdy w domu są małe dzieci lub osoby z ograniczeniami ruchowymi. Jeśli planujesz zrobić podświetlane schody, możesz też wybrać taśmy led, które dają możliwość zmiany natężenia i barwy światła.
automatyzacja w systemie inteligentnym
Systemy oświetlenia inteligentnego mogą być w różnym stopniu zautomatyzowane. Jeśli za dnia schody są dobrze oświetlone, ciekawym rozwiązaniem może być ustalenie harmonogramu czasowego, kiedy oprawy w klatce schodowej zaczynają uruchamiać się podczas ruchu. Unikniesz wtedy tracenia energii elektrycznej na oświetlenie w ciągu dnia.Można też założyć system, który będzie automatycznie dopasowywał moc oświetlenia do sytuacji - delikatniej wieczorem, mocniej, gdy w domu zapadnie całkowity mrok.
Temperatura barwowa światła
Barwa światła powinna pasować do wystroju wnętrza i wpasowywać się w aranżację świetlną pomieszczenia. Światło o barwie chłodnej, rzadko stosowane w domu, podnosi koncentrację, ale też powoduje zmęczenie. Najczęściej stosujemy oświetlenie schodów ciepłe lub neutralne.
Barwa neutralna najczęściej jest wybierana do wnętrz nowoczesnych. Z reguły najlepiej oddaje barwy, jest zbliżona do światła słonecznego. Barwa ciepła z kolei sprzyja odpoczynkowi, buduje atmosferę przytulności i odprężenia. Najbardziej komfortowe aranżacje wnętrza zbudujesz, łącząc światło o różnych barwach. Jeśli wybierając oświetlenie schodów decydujesz się na lampy jednego typu, postaw na światło neutralne.
Oświetlenie schodów zewnętrznych
Czym się różni oświetlenie schodów wewnętrznych od tych, które znajdują się na zewnątrz budynku? Głównie obecnością czynników atmosferycznych. Schody zewnętrzne są narażone przede wszystkim na wilgoć oraz pył. Zwróć zatem uwagę na klasę szczelności - wybieraj lampy o wskaźniku nie mniejszym niż IP44. Oprawy z oznaczeniem niższym nie będą bezpieczne.
Gdy chcesz oświetlić schody zewnętrzne, dobrym pomysłem jest wyposażenie systemu oświetlenia w czujnik ruchu. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie chwil poszukiwania włącznika na ścianie, gdy stoisz z torbą zakupów i kluczami w ręku.
Jakie oświetlenie schodowe wybrać?
Dobra aranżacja świetlna zwykle wymaga łączenia. Różne źródła światła, różna temperatura barwowa i różne lampy w jednej przestrzeni dają najlepszy efekt finalny. To, czy do pomieszczenia bardziej pasują długie przewody postindustrialnego żyrandola, czy minimalistyczne lampy ścienne, pozostawiamy twojej ocenie.