
Jakie oświetlenie do pokoju dziennego będzie najlepsze? Poradnik
Dobrze dobrane oświetlenie pokoju dziennego ma bezpośredni wpływ na atmosferę wnętrza i nasze samopoczucie. Prawidłowa aranżacja to oświetlenie dopasowane do potrzeb i zadań o każdej porze dnia. Sprawdź porady naszych ekspertów i stwórz funkcjonalne, nastrojowe oświetlenie salonu.
Poznaj kinkiet Cobra
Zasady oświetlenia pokoju dziennego
Jedna lampa wisząca na środku pokoju, dwa kinkiety - to przepis na nieudane oświetlenie do pokoju dziennego. Wielu naszych klientów skupia się na tym, jakie lampy wybrać, by pasowały do stylu wnętrza. My wiemy, że wybór lampy to ostatni element aranżacji. Podczas planowania oświetlenia pokoju dziennego należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak moc, barwa i rozmieszczenie punktów świetlnych. Jednak odpowiednie oświetlenie zbudujesz, jeśli zaczniesz od zaplanowania stref. Dzięki temu dopasujesz warunki świetlne do aktualnych potrzeb o każdej porze dnia.
Strefy oświetlenia pokoju dziennego
Istnieją trzy strefy oświetleniowe: ogólna, funkcjonalna oraz dekoracyjna.
-
Światło ogólne obejmuje całe pomieszczenie. Przeważnie w tej roli widzimy lampy wiszące, ale mogą tu wystąpić także kinkiety rzucające rozproszone światło czy techniczne reflektory, montowane w podwieszanym suficie. Moc oświetlenia ogólnego powinna być wystarczająca, by w pomieszczeniu było przyjemnie widno. Półmrok jest męczący dla oczu, ale światło zbyt intensywne - również.
-
Oświetlenie funkcjonalne jest przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dużej ilości światła. Są to więc lampy stojące do czytania, dyskretne źródło światła do oglądania telewizji, dodatkowe lampy stołowe lub sufitowe w strefie relaksu czy nad stolikiem kawowym, oświetlenie witryny, z której wyjmujemy szkło, lampa przy gramofonie. Światło funkcjonalne jest niezwykle istotne, jeśli twój pokój dzienny ma też wydzieloną przestrzeń domowego biura lub realizacji pasji.
-
Oświetlenie pokoju dziennego nie będzie pełne bez światła dekoracyjnego. To przyjemne światło rozproszone, które tworzy tło i zmniejsza kontrasty. Jest niepozorne, ale ma znaczący wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniu. Najczęściej oświetlenie dekoracyjne to listwy LED umieszczone blisko podłogi, w cokolikach mebli, pod parapetami i we wnękach, a także dekoracyjne kinkiety.
Te same zasady kreowania oświetlenia obowiązują w aranżacji każdego pomieszczenia, w którym spędza się czas. Sprawdzą się więc w pokoju nastolatka i w oświetleniu pokoju dziecięcego. Pamiętaj, że twoja pociecha spędza w swoim pokoju sporo czasu - to przestrzeń, w której śpi, bawi się, uczy i odpoczywa. Potrzebuje, tak samo, jak ty w pokoju dziennym, oświetlenia ogólnego, lampy do czytania czy pracy i dekoracyjnego tła. Więcej na temat stref oświetleniowych przeczytasz we wpisie: Jak zaplanować oświetlenie?
Poznaj lampę Moonstone
Natężenie oświetlenia i źródła światła
Moc oświetlenia, barwa światła i rozmieszczenie źródeł światła to ważne parametry. Wpływają na nasz komfort i dobre samopoczucie. Zajmijmy się nimi po kolei. Jak dobrać ilość światła, aby było go wystarczająco dużo, ale nie męczyło wzroku? Ogólne zasady mówią, że oświetlenie pokoju dziennego powinno mieć ok. 300-400 lumenów. Światło do czytania i prac manualnych nie powinno mieć mniej niż 300 lm, a optymalnie ok. 500 lm. Jak wybrać oświetlenie, by jego moc była odpowiednia? Wystarczy odrobina matematyki. 1 lumen to 1 luks padający na 1 metr kwadratowy. Jeśli pomieszczenie ma 20 m.kw., a chcesz je oświetlić mocą 400 lumenów, wystarczy pomnożyć: 20 m.kw. x 400 lx = 8000 lm. Taką moc powinny mieć po zsumowaniu źródła światła w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że najlepsze dla oczu jest światło rozproszone. Dlatego nie rozdzielaj obliczonej sumy wyłącznie na lampy sufitowe. Oświetlenie pokoju dziennego powinno być w miarę równomierne, a więc pochodzić z kilku źródeł i różnych punktów w przestrzeni.
Jak wykorzystać różne źródła światła: lampy wiszące, kinkiety ścienne i lampy podłogowe
Wybierając lampy, warto wziąć pod uwagę strefy, moc i stopień rozproszenia oświetlenia, a także ważne aspekty stylu wnętrza. Lampy wiszące przeważnie stanowią główne źródło światła ogólnego, ale możemy zdecydować, że uzupełniająco pojawią się np. kinkiety. W pokoju dziennym dobrze sprawdzają się aranżacje uzupełnione o oświetlenie boczne. Pamiętaj, że są one tylko bazą do stworzenia aranżacji, a nie jej całością. Rozmieść lampy tak, by oświetlały w miarę równomiernie całe pomieszczenie. W niewielkim salonie, gdzie obawiasz się zagracenia przestrzeni, z pomocą przychodzą lampy sufitowe oraz oświetlenie techniczne.
Funkcjonalne oświetlenie do pokoju dziennego przybiera najróżniejsze formy. Jeśli tworzysz aranżację od zera, nad stolikiem może zawisnąć lampa wisząca, a przy fotelu do czytania - kinkiet z ruchomym ramieniem. Jeśli uzupełniasz oświetlenie pokoju dziennego, to najczęstszym wyborem są lampy stojące i biurkowe. To rozwiązanie ma swoje minusy (np. przewody na podłodze), ale ma też plusy! Wybierając lampy podłogowe, stawiasz na rozwiązanie elastyczne i łatwe do dopasowania. Możesz jednym ruchem dobrać ilość światła i punkt, z którego pada. Lampy stołowe mają dodatkowo ogromny potencjał dekoracyjny. Kinkiety, lampy podłogowe i biurkowe, a nawet lampki na klipsie, znakomicie nadają się do pokoju dziennego jako światło dekoracyjne. Oświetlisz nimi to, co w Twoim domu wyjątkowe - piękną, ceglaną ścianę, detal architektoniczny, bogatą biblioteczkę, kolekcję roślin czy ceramiki.
Poznaj kolekcję Enigma
Barwa światła do pokoju dziennego - wybór żarówki LED
Żarówki LED pozwalają nam wybrać temperaturę barwową światła. Barwę światła, którą emituje dana żarówka, wyrażoną w Kelwinach, znajdziesz na opakowaniu. Najczęściej na opakowaniu żarówki znajduje się też barwny pasek - informacja w formie obrazkowej. Wokół tego, jaki kolor światła będzie najlepszy w danym wnętrzu, narosło wiele mitów. Tymczasem uniwersalne jest światło ogólne o neutralnej barwie - lampa sufitowa (główne źródło światła) powinna być wyposażona w żarówki o barwie 3000-4000K.
Ciepłe i chłodne światło w pokoju dziennym ma jednak duży potencjał, jeśli użyjesz go jako dekoracyjnych akcentów. Łączenie różnych barw w jednym wnętrzu to doskonały pomysł. Ciepłe światło dodaje przytulności i pomaga odpocząć (idealnie nadaje się do strefy relaksu!), chłodne tworzy atmosferę aktywności i energii. Oświetleniem możemy więc zmieniać charakter wnętrza. Warto o tym pamiętać przy aranżacji salonu. Równie ważny jest w aranżacji współczynnik oddawania barw. Pamiętaj, by sięgać po lampy ze zintegrowanym panelem LED i żarówki wysokiej jakości. Współczynnik Ra/CRI nie powinien być niższy niż 90, w przeciwnym razie barwy w pokoju będą przekłamane.