Jakie powinno być oświetlenie w biurze? - Aranżacje
Jakie powinno być oświetlenie w biurze? - Aranżacje

Jakie powinno być oświetlenie w biurze? - Aranżacje

Oświetlenia miejsca pracy nie można zostawiać przypadkowi. To jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według prawa, zapewnienie właściwego oświetlenia w biurze to obowiązek pracodawcy.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Jak oświetlenie biurowe wpływa na pracowników,

  • Jakie natężenie oświetlenia jest prawidłowe w miejscu pracy biurowej,

  • Dlaczego istotna jest barwa światła,

  • Na jakie inne parametry techniczne zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia w biurze,

  • Jaki typ lamp jest najbardziej praktyczny,

  • Co jeszcze możesz zrobić, by pracownik mógł spersonalizować warunki oświetleniowe na stanowisku pracy.

Jak zatem zaprojektować dobre oświetlenie biurowe? Czytaj dalej.

 

Poznaj lampę Florence

Dlaczego warto zadbać o natężenie oświetlenia w biurze?

Kwestie prawne są oczywiście istotne. Jednak zapewnienie odpowiedniego oświetlenia to wyraz elementarnej troski o pracowników.

Dobre oświetlenie to nie tylko wygoda widzenia, ale też bezpieczeństwo pracowników. Obsługiwanie klawiatury nie wydaje się zajęciem ryzykownym. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę pracę przy monitorze i zmęczenie wzroku, nabierzemy właściwej perspektywy. Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy wyrównuje kontrast między ekranem a otoczeniem.

Oprawy niedostosowane do potrzeb, generujące nieprawidłowe natężenie oświetlenia, to powszechny błąd. Zbyt małe i duże natężenie światła wzmaga zmęczenie, powoduje bóle głowy i rozkojarzenie. Człowiekowi, który jest napięty, zmęczony i poirytowany trudniej skupić się na swoich zadaniach. Może odczuwać spadek motywacji, a przez znużenie łatwiej popełniać błędy. Tak wiele może zmienić właściwe oświetlenie miejsca pracy! Stworzenie komfortowych warunków dla pracownika jest więc nie tylko obowiązkiem. Zapewnienie właściwego oświetlenia to także działanie w interesie własnym - pracodawcy.

 

Natężenie światła - jakie normy je regulują?

Zadbanie o zdrowie i dobre samopoczucie osoby na stanowisku pracy jest konieczne. Jakie zatem minimalne natężenie światła w pomieszczeniach biurowych przewiduje prawodawstwo?

Normy oświetlenia w miejscu pracy zawarte są w dwóch dokumentach. Po pierwsze jest to norma PN-EN 12464-1, która szczegółowo omawia natężenie oświetlenia w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Dodatkowe informacje dotyczące obowiązków pracodawcy znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Są tam wymienione szczegółowe wytyczne, dotyczące m.in. sposobu kontrolowania przez pracodawcę, czy normy zostały spełnione.

Światło dzienne i oświetlenie elektryczne

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy to przede wszystkim światło dzienne. Brak oświetlenia dziennego jest dopuszczalny jedynie w zakładach produkcyjnych, kiedy uzasadnia go stosowany proces technologiczny. Nie dotyczy to jednak w żadnym stopniu pracy biurowej. Podstawą oświetlenia zawsze jest naturalne światło. Oświetlenie elektryczne jest jednak koniecznością w naszej szerokości geograficznej, gdy przez kilka tygodni w roku światła w biurze może brakować.

Minimalny poziom natężenia oświetlenia w biurze

Norma PN-EN 12464-1 określa dokładnie, jaką ilość luksów ma mieć dane stanowisko pracy. Stanowiska komputerowe, czy takie, gdzie odbywa się pisanie ręczne, powinny mieć zapewnione nie mniej niż 500 luksów. Pomiarów należy dokonywać na wysokości blatu biurka.

Prawodawca rozróżnia jednak stanowisko pracy wykonywanej stale i dorywczo. Stanowisko dorywcze dotyczy sytuacji, gdy w biurze stoi dodatkowe biurko. Nie jest ono na stałe zajęte - odbywa się przy nim od czasu do czasu np. nadawanie korespondencji czy segregowanie dokumentów. Na stanowisku pracy dorywczej minimalne natężenie światła wynosi 300 luksów.

 

Poznaj lampę Arya

Właściwe natężenie oświetlenia w biurze

Skoro prawodawca określa minimalne natężenie oświetlenia, to czy lepiej zapewnić więcej światła? Niekoniecznie. Minimalne oświetlenie miejsc pracy jest zbliżone do poziomu optymalnego. Niewielkie odchylenie od normy oświetlenia jest akceptowalne. Jednak znaczne przekroczenie (np. 1500 luksów zamiast 500 luksów) będzie negatywnie wpływać na wzrok.

Jeśli masz potrzebę doświetlenia biura, możesz zaproponować pracownikom lampki biurkowe. Prawo określa też, że oświetlenie w biurze powinno być równomierne. Pewne różnice pomiędzy pomieszczeniami w jednym ciągu komunikacyjnym są dopuszczalne, ale nie mogą być drastyczne. Norma określa też poziom natężenia oświetlenia w korytarzach. Powinno się ono mieścić pomiędzy 100-150 luksów.

 

Temperatura barwowa oświetlenia biurowego

O komforcie pracy decyduje nie tylko natężenie oświetlenia. Istotna jest także barwa światła. Dlaczego? Ponieważ znacząco wpływa na układ nerwowy człowieka. Naturalne światło dzienne wpływa na wydzielanie hormonów. O świcie i o zmierzchu przybiera ciepły odcień, podczas gdy w środku dnia nabiera chłodniejszych tonów i przesuwa się w kierunku bieli.

Ten cykl współgra z naszym rytmem dobowym. Światło ciepłe sprzyja łagodnemu wybudzeniu i odpoczynkowi. Z kolei światło chłodne pobudza i wpływa na wyższe skupienie, jednak na dłuższą metę jest męczące. Jaka barwa światła nadaje się najlepiej do pomieszczeń biurowych?

Najlepsze funkcjonowanie zapewnia światło neutralne o lekko ciepłych tonach, które jest zbliżone do światła dziennego. Będzie ono łagodnie pobudzało układ nerwowy i wspierało zarówno koncentrację, jak i chwile rozluźnienia między zadaniami. Dlatego też do przestrzeni biurowej wybieramy oświetlenie o barwie neutralnej.

 

Współczynnik oddawania barw na stanowisku pracy

Kiedy planujesz, jak zaaranżować oświetlenie biurowe, zwróć uwagę także na współczynnik oddawania barw Ra (CRI). Wartość tego parametru wyraża się liczbowo, w zakresie 0-100. Im wyższa, tym lepsze odwzorowanie kolorów. Minimalna wartość do stosowania w pomieszczeniach to Ra/CRI 80. Warto jednak sprawdzić źródło światła przed zakupem i dobierać takie, w których Ra/CRI wynosi powyżej 90. Kolory wyglądają wówczas bardziej naturalnie, co także wpływa na komfort pracy.

Trzy najważniejsze parametry, które pozwolą ci zbudować dobre oświetlenie biurowe to zatem właściwe natężenie oświetlenia, temperatura barwna i wartość CRI.

 

Poznaj lampę Black

 

Jakie oświetlenie ogólne wybrać do biura?

Najpopularniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem do pomieszczeń biurowych jest oświetlenie techniczne. Różne modele opraw pozwalają na montaż w podwieszanym suficie, na suficie, a nawet na linkach. Prawidłowo rozmieszczone zapewniają równomierne oświetlenie biura. Na dodatek, pomimo prostoty, występują w różnych stylach i odcieniach. Łatwo dopasujesz je do każdej przestrzeni.

Lampy tego typu mają też określone parametry techniczne. Opis zaznacza oddawanie barw czy natężenie światła. Podaje także dodatkowe dane, jak np. klasa ochronności, parametry użytkowe, takie jak np. strumień światła. To istotna informacja przy planowaniu aranżacji na papierze, przed pracami wykończeniowymi. Dzięki znajomości kąta padania światła możesz precyzyjnie określić, czy strumień świetlny obejmie określony obszar. To ułatwia stworzenie projektu, który spełnia wytyczne dotyczące oświetlenia w biurze.

Nie znaczy to oczywiście, że w biurze nie mogą się sprawdzić lampy dekoracyjne. Kluczowe jest właściwe natężenie oświetlenia. Najłatwiej je osiągnąć używając modeli z wbudowanym panelem LED. Jeśli marzysz o tym, by w twoim biurze pojawiła się wyrafinowana kryształowa forma lub loftowa oprawa z edisonowską żarówką, to nic straconego. Potraktuj je po prostu jako uzupełnienie aranżacji, a podstawowe oświetlenie biurowe zbuduj z dyskretnych sufitowych "oczek". Jeśli potrzebujesz wsparcia w aranżacji swojego biura, skontaktuj się z nami. Eksperci Maxlight pomogą ci stworzyć optymalny, energooszczędny i niezawodny projekt.

 

Aranżacja światła w biurze: dodatkowe źródła światła

Pracownik może mieć własne preferencje dotyczące poziomu oświetlenia. Poza oświetleniem ogólnym warto zapewnić też dodatkowe oświetlenie miejsc pracy. Najprostsze rozwiązanie, które pozwala dopasować natężenie światła do indywidualnych potrzeb, to lampki biurkowe. To dodatkowe źródło światła przyda się szczególnie wtedy, gdy trzeba wykonać jakieś precyzyjne zadanie, wymagające większego skupienia.

Oświetlenie biurowe może wspierać dobre samopoczucie, wysoką motywację i wydajną pracę. Warto podejść do niego odpowiedzialnie. Zadbaj o to, by parametry - takie, jak natężenie oświetlenia, jego barwa i oddawanie kolorów - były właściwe. Jeśli planujesz oświetlenie w biurze, zwróć się do nas. Eksperci Maxlight pomogą ci dobrać produkty i zbudować aranżację od podstaw, z dbałością o każdy szczegół.

Poznaj lampę Top

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl