Kategorie blog
Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym - jakie będzie najlepsze?
Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym - jakie będzie najlepsze?

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym - jakie będzie najlepsze?

Salon z aneksem kuchennym to sposób aranżacji, który od lat cieszy się coraz większą popularnością. Otwarta przestrzeń pojawia się w mieszkaniach i domach niezależnie od metrażu. Jakie oświetlenie wybrać, by wykorzystać wszystkie możliwości wnętrza? Zaraz o tym opowiemy.

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym? Podstawowe kwestie.

Salon z aneksem kuchennym w przeważającej większości pełni funkcję pokoju dziennego. Gdy chcesz dobrać oświetlenie, przede wszystkim zastanów się nad swoimi potrzebami. Jaka będzie aranżacja pomieszczenia? Gdzie będzie część robocza aneksu kuchennego, a gdzie przestrzeń jadalni? Co będzie się działo w części wypoczynkowej? Jakie funkcje ma ona spełniać?

Gdy podzielisz pomieszczenie na poszczególne strefy, łatwiej będzie dobrać do nich odpowiednie oświetlenie. A jeśli następnie pomyślisz o wnętrzu jako całości, zyskasz spójną aranżację i nadasz wnętrzu przyjemny klimat.

Oświetlenie aneksu kuchennego

W kuchni potrzebujemy światła ogólnego oraz funkcjonalnego. To pierwsze sprawia, że kuchnia jest równie jasna, jak reszta pomieszczenia. Z reguły używamy do niego lamp wiszących lub plafonów. To drugie służy do wygodnego i sprawnego gotowania.

Blaty robocze można oświetlić na wiele sposobów. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe z użyciem taśmy LED. Możesz także postawić na montowane pod szafkami niewielkie oprawy "oczka".

Jeśli w kuchni nie ma wiszących szafek, dobrze sprawdzają się kinkiety lub nisko zawieszone lampy wiszące. W przypadku kinkietów zwróć uwagę na modele z ruchomym ramieniem, dzięki którym skierujesz strumień światła w wybranym kierunku. Podłużne oprawy wiszące będą pomocne, jeśli blat przebiega pod oknem.

Oświetlenie przestrzeni jadalnianej

Odrębną kwestią jest oświetlenie miejsca do jedzenia. Niezależnie od tego, czy umieścisz stół w aneksie kuchennym, czy w salonie, czy też na styku tych stref, potrzebne będzie dodatkowe źródło światła.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się jedna lampa wisząca lub kompozycja kilku mniejszych modeli. Więcej o tym, jak oświetlić stół, przeczytasz we wpisie: Na jakiej wysokości lampa nad stołem?

 

 

Poznaj lampę Trio

Oświetlenie wyspy kuchennej

W przestrzeni z aneksem kuchennym często stosuje się wyspę kuchenną lub barek, który oddziela dwie strefy. Sposób oświetlenia zależy od funkcji wyspy. Jeśli jest ona częścią blatu roboczego, to zadbaj o światło do pracy. Pomyśl o lampach technicznych lub wiszących, które będą współgrały z pozostałym oświetleniem do pracy.

Innej strategii wymaga wyspa z kuchenką gazową lub płytą indukcyjną. Centralne miejsce nad wyspą zajmie wtedy pochłaniacz. Oświetlenie, które zapewnia większość modeli, nie będzie wystarczające do centrum kuchni. Wsparciem będą silne oprawy techniczne w suficie lub mniejsze oprawy wiszące, które doświetlą blat.

Jeśli przestrzeń kuchni i salonu oddziela wysoki barek, możesz umieścić nad nim lampę dekoracyjną. W ten sposób dodatkowo wizualnie domkniesz aneks kuchenny. Ciekawa oprawa odwróci uwagę od pozostałej części pomieszczenia.

Oświetlenie przestrzeni wypoczynkowej salonu

Lampa wisząca w centralnym punkcie to za mało, by dobrze oświetlić salon. Jest to wnętrze wielofunkcyjne i wymaga elastycznego podejścia. Dobór lamp do salonu należy dopasować do własnych potrzeb i aktywności.

W salonie często oglądamy telewizję. Warto wtedy rozważyć oświetlenie, które podniesie komfort korzystania z ekranu. Można np. umieścić dodatkowe oświetlenie na ścianie za telewizorem. Światło, które redukuje kontrast, zmniejsza zmęczenie oczu i uprzyjemnia seans.

Salon to także przestrzeń spotkań. Jeśli w centrum stoi ława lub stolik kawowy, pamiętaj, że to ważny element oświetlenia salonu. Nieważne, czy położysz na nim talerz słonych przekąsek, kawę i ciastka, czy też rozkładasz z przyjaciółmi gry planszowe. A może dzieci tworzą tam stację do zabawy w sklep albo piszą listy do Mikołaja? Dobre oświetlenie zapewnią oprawy wiszące lub stojące. Więcej na temat oświetlenia ławy przeczytasz we wpisie: Lampa nad stolik kawowy

Centrum domu to także dla wielu osób nie tylko miejsce relaksu, ale też pracy i rozwoju osobistego. Zadbaj o wygodne oświetlenie do czytania (a jeśli nie masz w domu biura - także do pracy z laptopem). W przeciwnym razie z książką czy prasą papierową wygodniej będzie ci przy stole w kuchni, niż na sofie.

 

 

Poznaj lampę Organic Horizon

Nowoczesne oświetlenie salonu

Ciekawym rozwiązaniem są systemy oświetlenia szynowego. To nowoczesne oświetlenie salonu jest niezwykle elastyczne. Dzięki opcji dowolnego przesuwania opraw, dopasowuje się do bieżących potrzeb użytkownika. Jeśli twój salon jest sercem domu i pełni jednocześnie wiele funkcji, być może system szynowy jest idealny dla ciebie.

System szynowy pozwala na oświetlenie całego wnętrza salonu z aneksem kuchennym. Dobrym pomysłem jest montaż instalacji trzyżyłowej, która pozwala na niezależne zaświecanie opraw w trzech grupach. Takie rozwiązanie daje jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Warto je rozważyć!

Spójne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

Dobrze przemyśleć taką aranżację, w której każda sfera ma opcję delikatnego światła dekoracyjnego. Wrażenie przebywania w kuchni, gdy salon tonie w mroku, nie należy do najprzyjemniejszych. Podobnie sytuacja odwrotna - rozświetlony salon i ciemna kuchnia. To szczególnie istotne, jeśli przestrzeń ma niewielki metraż. W poprawieniu warunków oświetleniowych pomogą taśmy LED, lampy stojące, biurkowe czy ścienne.

Gdy planujesz oświetlenie salonu z aneksem kuchennym, warto widzieć je jako jedno pomieszczenie. Oprawy nie muszą, a nawet nie powinny być identyczne, ale warto, by ze sobą współgrały.

Wnętrze w stylu skandynawskim i oprawa nawiązująca do wzorów japońskich? Salon mid-century modern i złota, bogata, pałacowa forma? Nowoczesne oświetlenie kuchni i loftowe, druciane oprawy w salonie? Ogranicza cię tylko wyobraźnia. Spójność może być nieoczywista - warto eksperymentować i stworzyć wyjątkowy własny styl.

 

Poznaj lampę Form

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl