Jak oświetlić ścianę z cegły?
Oświetlić ścianę z cegły można rozmaicie. Najpierw warto określić styl, wygląd mieszkania, a następnie rodzaj oświetlenia. Warto przeglądać inspiracje, by dobrać lampy do wnętrza. Innych rozwiązań wymaga styl klasyczny, a innych wnętrze w stylu retro czy loftowym. Ściana z cegły czy kamienia to wyjątkowa ozdoba każdego wnętrza. Jej designerski wygląd przykuwa szczególną uwagę, dlatego wiele osób decydując się na cegłę w salonie, chętnie umieszcza na niej obrazy czy ekran. Tym bardziej warto zadbać o odpowiednie oświetlenie ściany z cegły – takie, które podkreśli jej piękno, ale też będzie praktyczne. Proponujemy kilka sprawdzonych rozwiązań.
Aranżacja z lampą wiszącą Organic
Ściana z cegły lub kamienia – na co zwrócić uwagę?
Czerwona cegła, w rustykalnym stylu, jest ważną składową przytulnego klimatu. Biała cegła to z kolei ozdoba wnętrz w stylu skandynawskim czy prowansalskim. Coraz częściej spotkamy się też z zastosowaniem kamienia. Dekoracyjne oświetlenie ściany jest istotne, by osiągnąć pożądany efekt. Pierwsza rzecz, nad którą należy się zastanowić, to źródło światła. Przeważnie oświetlenie główne to lampy wiszące, jednak aby oświetlić ścianę, potrzebujesz innych rozwiązań. Do wyboru będą lampy ścienne, oświetlenie techniczne, taśmy led, a nawet nowoczesne systemy szynowe. O tym wszystkim już za chwilę.
Aranżacja z kinkietem Spider
Aranżacja z lampami wiszącymi C-linder
Oświetlenie LED – oprawy funkcjonalne w nowoczesnym wnętrzu
Dobrze dobrane oświetlenie led sprawi, że przebywanie w pomieszczeniu stanie się przyjemniejsze, nie wpływając na wygląd mieszkania.
Reflektory sufitowe
Reflektory sufitowe, nazywane również „spotami”, świetnie prezentują się w towarzystwie czerwonej cegły i białej cegły. Pomagają wyeksponować industrialny charakter wnętrza, a ich ruchoma konstrukcja pozwala dowolnie kierować strumień światła oraz zmieniać kąt jego padania.
Oświetlenie szynowe
Nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie szynowe. Reflektory są wówczas umieszczone na szynoprzewodach, dzięki którym można je w każdym momencie przesuwać i zmieniać ich rozmieszczenie. Tego rodzaju system oświetlenia sprawdzi się zarówno w salonie i przedpokoju, a nawet kuchni czy sypialni. Dlaczego? Ponieważ jest to oświetlenie dyskretne, a w zależności od bieżących potrzeb może podkreślić strukturę ściany z cegły, ale też być najważniejszym elementem aranżacji świetlnej. Warto pamiętać, że niektóre reflektory mają wysoki współczynnik oddawania barw.
Lampy do szynoprzewodu Shinemaker
Taśmy LED
Taśmy LED są ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli ci oświetlić ceglaną ścianę i uzyskać nastrojowy klimat. Na dodatek ich montaż nie wymaga remontu. Mają wszechstronne zastosowanie, a dobrze użyte pomogą wykreować spektakularny efekt.
Te nowoczesne taśmy z punktami świetlnymi pomogą Ci wykreować efekt delikatnego podświetlenia nawet na całej szerokości ściany. Dobrze sprawdzą się na suficie podwieszanym, styku ściany i sufitu czy pod półką. Światło może się sączyć od dołu, z boku lub zza elementów dekoracyjnych. Ważne jest to, że aby umieścić je na ścianie, nie musisz sięgać po wiertarkę. Taśmę wystarczy przykleić. Taśmy led można formować i przycinać według uznania. Sporym ich atutem jest sterowanie przy pomocy pilota. Aby taśma była bardziej wytrzymała, warto umieścić ją w specjalnym profilu z aluminium – dzięki temu zabezpieczysz ją przed wilgocią, kurzem czy uszkodzeniami.
Wzbogacanie aranżacji świetlnej za pomocą taśmy led wydobywa strukturę kamienia i cegły na ścianie. A zastosowane za ekranem telewizora podświetlenie może mieć niespodziewany efekt – podniesienia jakości seansów filmowych!
Halogeny LED
Podobają Ci się wnętrza minimalistyczne? Nie chcesz, aby oświetlenie odwracało uwagę od efektownej cegły na ścianie? Jeśli tak, spodoba ci się dyskretne oświetlenie wpuszczane w sufit. Na dodatek jego koszt szybko zwróci się w rachunkach za prąd – oszczędność energii szacuje się na około 90 proc. Dostępnych jest wiele typów halogenów: okrągłe „oczka”, lampy kwadratowe, oświetlenie podłużne. Łatwo znajdziesz kształt, który będzie pasował do charakteru wnętrza. Halogeny LED wymagają obecności sufitu podwieszanego lub wnęki, która pozwoli ukryć przewody.
Aranżacja z plafonem Organic
Oświetlenie ściany z cegły lub kamienia: lampy które budują wystrój pomieszczenia
Oświetlenie led, mimo wszystkich swoich zalet, nie pasuje do każdego wnętrza. Dekoracyjne oświetlenie ściany z cegły lub kamienia może zapewnić równie niesamowity efekt.
Kinkiety
Do oświetlenia ściany z cegły doskonale sprawdzą się kinkiety – zwłaszcza, jeśli będą równomiernie rozmieszczone. Źródło światła umieszczone bezpośrednio na ścianie z cegły pozwalają na podkreślenie jej charakteru. Kinkiet zapewnia punktowe i jednocześnie mocne światło. Warto rozważyć wybór kinkietów rozsyłających światło w górę i w dół. Jeżeli mieszkanie urządzone jest w stylu skandynawskim i jedna ze ścian wykonana jest z białej cegły, idealnie będą pasowały do niej kinkiety z kloszem drewnianym. We wnętrzach w stylu retro czy loft, gdzie częściej spotkamy ściany z czerwonej cegły, spektakularny efekt dają kinkiety metalowe w wykończeniu złoto, mosiądz czy miedź.
Aranżacja z kinkietami Montreal
Lampy wiszące
Piękne oświetlenie zapewnią również lampy wiszące. Umieszczenie ich w sypialni nad szafkami nocnymi to idealny pomysł! Na tle ceglanej ściany niesamowity efekt tworzą loftowe oprawy z odsłoniętą żarówką edisonowską. Z powodzeniem możesz takie lampy umieścić na suficie. Lampy mogą być powieszone w jednym rządku bądź na różnych wysokościach. W przeciwieństwie do pozostałych w tym zestawieniu, lampy wiszące to często piękne i oryginalne źródło światła. Warto mieć jednak na uwadze, że podświetlenie ściany rzadko jest ich pierwotnym przeznaczeniem.
Aranżacja z lampami wiszącymi Saturn
Aranżacja z lampą wiszącą Ritz