Podstawowe zasady oświetlenia ściany z cegły
Oświetlenie ceglanej ściany warto zacząć od przemyślenia, jaki efekt chcesz uzyskać. Zastanów się, jaki charakter i funkcję pełni dane pomieszczenie. Czy służy do pracy, czy odpoczynku? Jakie są jego rozmiary i możliwości montażu źródeł światła? Jak wpasować oświetlenie ściany w całą aranżację świetlną?
Inaczej myślimy o oświetleniu, i różne lampy dobieramy, gdy cegły stanowią tło - dla obrazu, kominka, łazienkowego lustra - a inaczej, gdy są główną dekoracją. Dekoracyjnych cegieł można użyć do oddzielenia stref w mieszkaniu. Współcześnie, kiedy doceniamy w domach wrażenie otwartej przestrzeni, takie wizualne wydzielenie strefy może być fajnym zabiegiem. Oświetlenie ceglanej ściany powinno podkreślać ten podział. Dzięki temu będzie on bardziej naturalny i oczywisty.
Zanim zaplanujesz oświetlenie ściany z cegły, przyjrzyj się podstawowym zasadom oświetlania wnętrz. Przeczytasz o tym we wpisie Jak zaplanować oświetlenie?
Oświetlenie ściany z cegły a barwa światła
Następnie dobierz odpowiednią barwę światła. Ściana z czerwonej cegły zazwyczaj stworzy ciepły, przytulny klimat. Dlatego do oświetlenia jej możesz wybrać żarówki o cieplejszych tonach. Jeśli we wnętrzu jest ściana z szarej lub białej cegły, to światło decyduje o tym, jaki będzie ostateczny efekt. Jasna cegła może mieć rustykalny charakter, jeśli zapewnisz ciepłe oświetlenie. Światło chłodniejsze sprawi, że ściana z cegły nabierze loftowego, industrialnego wyglądu.
Gotowe? Zobacz, jak oświetlić ścianę z cegły według naszych ekspertów.
1. Ściana z cegły oświetlona przez reflektory lub system szynowy
Lampy techniczne to chyba najczęstszy sposób oświetlenia ceglanej ściany. Reflektory są niewielkie i dyskretne, nie ingerują w wystrój mieszkania, a odpowiednio rozmieszczone, zapewniają światło o właściwej mocy.
Dobrą innowacją oświetlenia technicznego są systemy szynowe. Szynoprzewody, montowane na suficie, pozwalają na wpinanie, wypinanie i dowolne przesuwanie lamp. Dzięki temu łatwo dostosować kąt padania światła metodą prób i błędów. System szynowy to generalnie świetna inwestycja w oświetlenie. Ułożenie lamp można zmieniać w zależności od potrzeb. Jeśli w danej chwili będzie potrzebne lepsze oświetlenie na innym odcinku szyny, z łatwością przepniesz lampę. Co więcej, szynoprzewody można montować także na ścianie.
3. Taśmy LED w oświetleniu ściany z cegły
Do oświetlenia ściany z cegły doskonale sprawdzają się taśmy LED. Montujemy je na specjalnym profilu i umieszczamy w podwieszanym suficie lub tworzymy mały gzyms, który pozwoli ukryć taśmę, by oświetlić ścianę od góry. Do podświetlenia od dołu ukrywamy taśmę przy podłodze, wzdłuż listwy.
Taśmy LED są praktycznie niewidoczne z zewnątrz, dlatego podświetlenie ściany będzie dyskretne. To rozwiązanie bardzo nowoczesne, ale dzięki temu, że jest niewidoczne, znakomicie sprawdzi się też w rustykalnym wnętrzu. Delikatne światło w tle, zawsze dobrze wpływa na komfort dla oka. Dzięki taśmom LED unikniesz wieszania dodatkowych lamp, które zagracają przestrzeń i ingerują w styl.
4. Lampy wiszące do oświetlenia ściany z cegły
Na tle ściany o ciekawej fakturze świetnie sprawdzą się lampy wiszące. Będą jednocześnie podkreślać jej wyjątkowy charakter i przyciągać uwagę. Zwróć uwagę na lampy, które emitują światło w różnych kierunkach, lub oprawy ze szklanym, przezroczystym lub półprzezroczystym kloszem. Jeśli wnętrze jest utrzymane w loftowym stylu, najlepszym wyborem będą lampy wiszące z ozdobnymi żarówkami.
Wybierając lampy wiszące zwróć uwagę na kwestię barwy. Pierwsza to kolor cegieł. Kolor klosza lampy, przewodu i innych elementów powinien być odpowiednio dobrany. Najbardziej uniwersalne są czerń i biel, ale warto wypróbować także wykończenie złote, srebrne czy miedziane.
Na tle ściany z białej cegły większość odcieni będzie się prezentować dobrze. Dobranie kolorowej lampy do czerwonej ceglanej ściany może być nieco bardziej skomplikowane, ale warto szukać - efekt finalny może cię pozytywnie zaskoczyć.
5. Kinkiety na ceglanej ścianie
Dobrze dobrane kinkiety podkreślą fakturę cegieł i tworzą ciekawe oświetlenie ściany. Wybierając kinkiety postaw na modele, w których światło można skierować na ścianę, lub jest ono równomiernie rozproszone.
Wybierając styl oprawy zwracaj uwagę jednocześnie na charakter wnętrza, jak i wymiary ściany. Dwie małe lampy na sporej ścianie z cegieł mogą wyglądać nienaturalnie. Do większej powierzchni dobierz większe modele. Nie bój się też kinkietów podłużnych, które oświetlają ścianę długim panelem LED.
Dekoracyjne formy przyciągają wzrok, dlatego ściana oświetlona za ich pomocą będzie jeszcze mocniejszym akcentem wizualnym we wnętrzu. Jeśli obawiasz się chaosu lub stawiasz na minimalistyczny wystrój, wybierz proste, geometryczne lampy.
5. Oświetlenie ściany z cegły w sypialni
Jak oświetlić ścianę z cegły w sypialni? To wyjątkowe pomieszczenie, które znacznie różni się funkcją od salonu czy kuchni. Oświetlenie ściany musi tutaj być szczególnie łagodne i dopasowane do potrzeb.
Cegły często dekorują ścianę za łóżkiem. Dobrze dobrane, nastrojowe oświetlenie tworzy przestrzeń zachęcającą do odpoczynku. Dobrze sprawdzą się tutaj taśmy LED, podświetlające ścianę od góry i dołu. Dobre rozwiązanie stanowią też kinkiety, lampy techniczne i szynowe, które rzucają światło wprost na ścianę.
Zwróć uwagę, by reflektory nie miały zbyt dużej mocy i aby dało się precyzyjnie dopasować kierunek padania światła. Nie chcesz przecież sytuacji, gdy światło dekoracyjne razi cię, gdy się położysz!
Jak oświetlić ścianę z cegły?
Oświetlenie ściany z cegły pozwoli ci wyeksponować jej wyjątkową fakturę i barwę. Niezależnie od tego, czy cegły są nowoczesne i kanciaste, czy też postarzone i nieregularne, warto podkreślić je we wnętrzu.
Pamiętaj, że każde wnętrze jest inne. Rozwiązanie idealne w każdych warunkach po prostu nie istnieje. Dobierz oświetlenie w zależności od tego, jakie są wymiary ściany z cegły, jej lokalizacja w pomieszczeniu, wystrój wnętrza i charakter.
Dobierz także odpowiednią barwę światła. Jeśli oświetlenie ściany ma głównie funkcję dekoracyjną, eksperymentuj z barwą, która podkreśli styl wnętrza. W nowoczesnych przestrzeniach sprawdź oświetlenie białe, o nieco chłodniejszym odcieniu. Do wnętrz rustykalnych, szczególnie z postarzaną, czerwoną cegłą, wypróbuj nieco cieplejsze oświetlenie.
Jeśli nie możesz się zdecydować, jakie oświetlenie ściany z cegły będzie wyglądało najlepiej w twojej przestrzeni, zwróć się do ekspertów Maxlight. Z przyjemnością pomożemy ci dobrać odpowiedni typ lamp, wyliczymy, jakiej mocy światła potrzebujesz i dobierzemy jego barwę. Dzięki temu, że zastosujesz rozwiązanie szyte na miarę, twoje wnętrze będzie miało niepowtarzalny klimat i charakter.