Oświetlenie altany - kwestie techniczne
Odpowiednie oświetlenie zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Tworzy przestrzeń do wygodnego spędzania czasu i aktywności. Kiedy planujesz aranżację w domu, masz dostęp do instalacji elektrycznej. Wiesz też, że warunki - temperatura i wilgotność - będą względnie stałe. Lampy do altany wymagają innego podejścia, ponieważ będą się znajdowały na zewnątrz.
Zanim przystąpisz do dobierania lamp, zastanów się, czego możesz się spodziewać w altanie. Czy jest to tylko podest z zadaszeniem, czy drewniany domek w tradycyjnym stylu? Czy lampy będą miały kontakt z wilgocią?
Lampy ogrodowe odporne na wilgoć
Najważniejszą kwestią jest charakter pomieszczenia i właściwy stopień ochrony przed wilgocią. Co do zasady, w ogrodzie powinniśmy stosować lampy zewnętrzne, odporne na wodę. Minimalny stopień ochrony dla lamp stosowanych poza domem to IP44. Taka lampa będzie odporna na wnikanie ciał obcych powyżej 1mm (nasiona, liście, owady) i rozbryzgi wody. Oświetlisz nią bezpiecznie wnętrze altanki, która składa się z podestu z zadaszeniem.
Do solidnej altany drewnianej, której wnętrze bez względu na warunki atmosferyczne pozostaje suche, możesz wybrać lampy o niższej szczelności. Pamiętaj, że dotyczy to jedynie pomieszczeń, gdzie wilgotność nie jest większa niż w domu.
Do oświetlenia altany z zewnątrz potrzebujesz lamp o podwyższonym stopniu szczelności. Kinkiety zewnętrzne i lampy wiszące, na które może padać deszcz, powinny mieć IP55. Jeśli chcesz oświetlić altanę od dołu "oczkami" umieszczonymi w podłożu, wybierz takie z IP67.
Zasilanie źródła światła: lampy solarne czy podłączenie do instalacji elektrycznej
Podczas projektowania ogrodu warto zadbać o doprowadzenie instalacji elektrycznej. Dzięki możliwości podłączenia do prądu oświetlenie altany ogrodowej będzie łatwiejsze, a wybór lamp - większy. Jeśli to niemożliwe, wybierz lampy ogrodowe na baterie słoneczne.
A nawet, jeśli główne źródło światła jest podłączone do sieci, nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić je o lampy solarne, które pełnią funkcję dekoracyjną. Do tego celu możesz wykorzystać oświetlenie ogrodowe - wiszące girlandy świetlne, którymi udekorujesz zadaszenie, czy niewielkie lampy stojące przy ścieżce.
Oświetlenie do altany dopasowane do wnętrza
Przy planowaniu aranżacji zastanów się, jaka jest wielkość i wysokość altany ogrodowej. Przy niskim zadaszeniu najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać plafony i kinkiety. Jeśli zadaszenie jest wysokie, a altana ma większą powierzchnię, być może do jej oświetlenia lepiej sprawdzą się lampy wiszące.
Do altany warto też wstawić więcej niż jedno źródło światła. Niewielkie lampki boczne uzupełniają aranżację i zmniejszają kontrast pomiędzy jasno oświetlonym centrum, a oddalonymi punktami.
Zasady odpowiedniego oświetlenia altany ogrodowej
W każdej przestrzeni warto zadbać o trzy strefy: oświetlenie ogólne, funkcjonalne i dekoracyjne. Światło ogólne zapewniają najczęściej lampy wiszące oraz plafony, ale w aranżacji niewielkiej altanki możesz postawić także na kinkiety. Ważne, by światło miało wystarczającą moc do funkcjonowania po zmroku. To pozwoli ci w pełni korzystać z altany także późną wiosną i wczesną jesienią.
W miejscach, gdzie potrzebne jest lepsze oświetlenie, dodaj lampy zadaniowe. Będą one potrzebne, jeśli korzystasz z altanki przygotowując jedzenie i napoje, wykonując drobne prace przy roślinach lub masz w jej wnętrzu przestrzeń do czytania.
Światło dekoracyjne nadaje altanie wyjątkowy klimat. Zadbaj o to, by znalazła się tam ozdobna lampa wisząca, która uprzyjemni letnie wieczory, girlandy wyposażone w ozdobne żarówki LED czy nowoczesne oprawy techniczne.
Dekoracje ogrodowe, lampy wiszące i girlandy solarne LED
Naturalną właściwością altany jest łatwy dostęp do ogrodu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie wokół altany. Jeśli je zaniedbasz, to przede wszystkim przemieszczanie się po zmroku będzie utrudnione. Ale to nie wszystko - oświetlenie zewnętrzne zmienia atmosferę, jaka panuje w ogrodzie. Sprawia, że mamy dostęp do hamaka czy huśtawki także po zmroku, daje poczucie przestrzeni. Poza tym rozświetlona altanka w ciemnym ogrodzie to przepis na nieprzyjemny dla oka kontrast. Oświetlenie ogrodowe, wiszące na pobliskim drzewie czy płocie, może to poprawić.
Lampy ogrodowe - wiszące, ścienne czy stojące?
Do rozświetlenia ogrodu wokół altany potrzebne będą lampy ogrodowe, odporne na czynniki zewnętrzne. Niewielkie słupki czy oczka ścienne będą idealnym wyborem do oświetlenia ścieżki.
Warto także włączyć do aranżacji kinkiety, szczególnie, jeśli przed altaną znajduje się taras lub przestrzeń na grilla. Jeśli altana ma na zewnątrz zadaszenie, które ma za zadanie chronić kucharza przed deszczem, to dobrym wyborem będzie także lampa wisząca.
Świetlne girlandy i niewielkie lampy ogrodowe, wiszące wokół altany, tworzą przyjemną atmosferę. Ciekawym rozwiązaniem są też świetlne kule czy nieregularne formy przypominające kamienie. Dzięki nim ogród po zmierzchu wciąż jest dostępny do spacerów. Oprawy wyposażone w baterie słoneczne będą dekoracją ogrodu przez cały sezon, nawet, gdy pozostajesz w domu.
Oświetlenie do altany - energooszczędne i ekologiczne
Kiedy dobierasz lampy do altany, zadbaj o to, by były one nowoczesne i energooszczędne. Zwracaj uwagę na etykiety energetyczne, kupuj odpowiednie żarówki. Pamiętaj, że oświetlenie LED zużywa mniej prądu, niż tradycyjne. Jest też długowieczne. Główną wadą technologii LED jest niska odporność na wysokie temperatury, dlatego dbaj o to, by lampki mogły się chłodzić podczas działania.
Jak stworzyć idealne oświetlenie altany
Oświetlenie altany wzbogaca oświetlenie ogrodu i podkreśla jego niepowtarzalny urok. Zadbaj o oświetlenie główne, stosując lampy wiszące, plafony i kinkiety. Tam, gdzie to potrzebne, dodaj oświetlenie zadaniowe. Zadbaj też o lampy, które stworzą wyjątkowe, dekoracyjne oświetlenie altany - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Dopasuj lampy do wystroju. Na rynku znajdziesz produkty klasyczne i nowoczesne, nietypowe. Nie bój się jednak eksperymentów - często minimalistyczna lampa świetnie sprawdzi się do wnętrza w klasycznym stylu, jeśli będzie nawiązywać do jakichś elementów wystroju.
Stwórz swój projekt oświetlenia do altany, zanim dobierzesz konkretne lampy. Sięgaj po produkty uznanych firm, które zapewniają bezpieczeństwo, długowieczność i bezawaryjne funkcjonowanie przez wiele lat.