Sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii
Sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii

Pisząc o lampach, często zachęcamy, by stosować żarówki energooszczędne. Ale za zużycie prądu odpowiadają różne urządzenia elektryczne, nie tylko oświetlenie. Przyjrzyjmy się temu, jak oszczędzać prąd w domu.

Dlaczego promujemy oszczędzanie energii elektrycznej?

Do zmniejszenia zużycia prądu motywuje nas kilka kwestii. Pierwsza to rachunki, które opłacamy co miesiąc. Dzięki codziennym nawykom możemy oszczędzać prąd, a wraz z nim - pieniądze. Ceny prądu rosną wraz ze zużyciem. Gospodarstwo domowe obowiązuje limit zużycia energii, a po jego przekroczeniu cena znacząco wzrasta. Dlatego warto wyrobić sobie nawyki, które zapewniają mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Druga kwestia, nieco bardziej długofalowa, to dłuższa i bardziej efektywna eksploatacja urządzeń. Sprzęty domowe, które służą nam latami, czy rzadsza wymiana żarówek to również korzyść dla naszego portfela. Ale oszczędzanie energii ma jeszcze jeden wymiar. To wpływ na obciążenie środowiska naturalnego, które zapewnia nam komfortowe warunki do życia, pozwala wyprodukować żywność i pozyskać czystą wodę.

Oszczędzanie energii elektrycznej na oświetlenie domu

Jesteśmy ekspertami od oświetlenia, dlatego o tym najpierw. Jeśli chcesz oszczędzać prąd, to przede wszystkim wymień żarówki. Najlepiej pod kątem zużycia energii wypadają żarówki LED. Jeśli wymieniasz wiele źródeł światła, to różnicę możesz zobaczyć już po pierwszym miesiącu, przeglądając rachunki za energię elektryczną. Źródła światła LED mają też najdłuższą żywotność i nie zawierają szkodliwych substancji. Wybierając je przyczyniasz się do oszczędności zasobów środowiska.

Najprostszy sposób na zmniejszenie zużycia energii

Wyłączaj światło! To najprostsza i najbardziej oczywista zasada oszczędności, o której wiele osób zapomina. Kiedyś LEDy należało raczej zostawiać włączone, jeśli przerwa w świeceniu miała być krótka, bo straty przy uruchamianiu były większe niż stałe działanie. Obecnie lepszym wyjściem jest wyłączanie lampy, gdy wychodzisz z pomieszczenia.

Po drugie, na ile jesteś w stanie, korzystaj ze światła dziennego. Zaaranżuj przestrzeń w pomieszczeniach tak, by światło słoneczne pozwalało ci funkcjonować przez dłuższy czas, bez używania lamp. Jeśli włączasz lampę nawykowo, nie zważając na to, czy światło dzienne jest wystarczające, zmień ten nawyk. Jeśli oświetlasz dom od zewnątrz, wybierz oświetlenie na czujniki ruchu, które będzie reagowało dopiero po zmierzchu. Budynki nie wymagają oświetlania z zewnątrz przez całą noc, podobnie jak dekoracje ogrodowe.

 

Poznaj lampę Hoshi

 

Jak oszczędzać energię elektryczną w gospodarstwach domowych

Oszczędzanie energii elektrycznej może przynieść gospodarstwom domowym wymierne korzyści finansowe. Najprostsze sposoby na obniżenie rachunków wymagają jedynie wyrobienia nawyków, świadomego podejmowania decyzji i drobnych modernizacji.

Oszczędzanie prądu w domu: wycieranie energooszczędnych urządzeń

Sprawdzaj i wybieraj najwyższą dostępną klasę energetyczną urządzeń, które kupujesz. Oszczędność energii może być większa, niż sądzisz. Sprzęty w klasie A i A+++ różni z pewnością cena. Zwrot z tej inwestycji, przy rosnących cenach prądu, nastąpi - w zależności od sprzętu - nawet po kilkunastu miesiącach.

Pełna efektywność urządzeń i optymalizacja zużycia prądu

Etykiety energetyczne na sprzętach to jedno, ale ich wykorzystanie to drugie. Wprowadzenie nowych nawyków pozwoli ci nierzadko podnieść efektywność ich działania. Przed uruchomieniem zmywarki czy pralki, sprawdź, czy urządzenie jest maksymalnie zapełnione. Włączanie sprzętów wypełnionych do połowy sprawia, że są wykorzystywane mało wydajnie. Używaj programów "eko". Dzięki temu możesz zaoszczędzić prąd, ale sprzęt nie zużyje też tyle wody, ile na zwykłym programie.

Korzystaj z umiarem z klimatyzacji i ogrzewania. Dbaj o wyłączanie sprzętów, kiedy nie korzystasz z pomieszczenia. Jeśli uruchamiasz ogrzewanie czy chłodzenie, minimalizuj straty - zamknij okna, zadbaj o ich szczelność. Nowe budynki z reguły mają nowoczesne rozwiązania i szczelne okna. W starszych warto sprawdzić, czy prosta wymiana uszczelki nie przyniesie długofalowej oszczędności.

Zmniejszenie zużycia energii w trybie czuwania

Przyjrzyj się, jakie zużycie energii generujesz, korzystając z elektroniki. Unikaj pozostawiania ładowarek wpiętych do kontaktu. Jeśli trzymanie wpiętych ładowarek to dla ciebie najwygodniejsza opcja, do oszczędzania energii przyda się listwa z odrębnym włącznikiem do każdego gniazda. Po zakończeniu pracy wyłącz komputer - wprowadzony w stan uśpienia nadal konsumuje energię. Jeśli dany sprzęt nie jest używany regularnie, rozważ odłączanie go od sieci. Tryb stand-by oznacza pobieranie energii elektrycznej. To dotyczy także listwy z włącznikiem podświetlanym przez LED.

Oszczędzanie energii w kuchni

Spróbuj zaoszczędzić energię tam, gdzie od codziennych czynności zależy najwięcej - w kuchni. Pokrywki na garnki to pierwszy dobry krok. Stosowanie szybkowaru skraca proces gotowania potraw, które wymagają długiej obróbki cieplnej. Planuj oszczędne pieczenie - korzystaj z termoobiegu, by w jednym czasie upiec mięso i warzywa. A jeśli zamierzasz upiec drożdżówki na deser, skorzystaj z tego, że piekarnik jest już rozgrzany. Mądre zarządzanie energią to także gotowanie dokładnie takiej ilości wody w czajniku, ile potrzebujesz i wstawianie do lodówki czy zamrażarki żywności, która jest już dobrze schłodzona.

 

Poznaj lampę Form

Zmniejszenie zużycia energii ze źródeł kopalnych

Od kilku lat gospodarstwa domowe mają jeszcze jedną drogę oszczędzania energii. To fotowoltaika. Inwestycja w panele słoneczne pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Zamontowanie fotowoltaiki na dachu twojego domu wymaga wsparcia fachowców. My zachęcamy, by przeliczyć, ile możesz zaoszczędzić na prądzie w perspektywie kilku lat. Dzięki temu określisz, czy inwestycja jest opłacalna, i będziesz mieć pewność tak dużej decyzji. Jedno jest pewne - promienie słoneczne są źródłem energii dla całego życia na ziemi, nie tylko prądu do naszych domów. Korzystanie z nich prowadzi do zmniejszenia użycia węgla czy gazu.

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej

W gospodarstwach domowych mamy duże pole do popisu, jeśli chcemy oszczędzać prąd. Podstawą jest uświadomienie sobie, że oszczędzanie energii jest możliwe, i poszukanie własnych sposobów.

Podsumowując, pierwszy krok to świadome wybory sprzętowe. Zakup urządzeń klasy A+++, żarówki energooszczędne. Drugi krok to zmniejszanie zużycia energii dzięki domowym usprawnieniom, takim jak szczelne okna, gniazda z włącznikami, czujniki zmierzchowe. Trzeci krok to nawyki. Podobno przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, a by wyrobić sobie dobry nawyk, wystarczy podtrzymywać go świadomie przez trzy tygodnie. Oszczędzanie energii może szybko wejść ci w krew, a skorzysta na tym i twój portfel, i środowisko.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl