Lampy nad stół - aranżacje, porady, trendy
W wielu mieszkaniach stół jest nieformalnym sercem domu, a lampy wiszące nad stołem oświetlają całe pomieszczenie. Nic dziwnego - to przy stole zaczynamy dzień, wspólnie spożywamy posiłki. Przy nim zasiadamy z kawą i celebrujemy świąteczne kolacje. Warto więc zadbać o to, by odpowiednie oświetlenie jadalni zapewniało komfort codziennego użytkowania. A zatem: jak zaplanować oświetlenie nad stołem? Jaką lampę (lub lampy!) nad stół wybrać? O tym już za moment.
Dobrze oświetlony stół: na co zwrócić uwagę?
Mówi się, że lampy są biżuterią wnętrza. Ale dobrze dobrane lampy to przede wszystkim komfort użytkowania. Dotyczy to, oczywiście, także opraw nad stół. Nieprawidłowo dobrane oświetlenie sprawia, że czujemy się zmęczeni, a żarówki o zbyt dużej mocy, wiszące zbyt nisko, będą oślepiać siedzących. Jak więc dobrać lampę, by stół zachęcał przyjemną atmosferą, a miękkie światło zapraszało do jadalni? Czytaj dalej.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
jak wybrać odpowiednią lampę pod kątem barwy i mocy światła, na jakiej wysokości ją umieścić,
-
na co zwrócić uwagę, gdy stół, który chcesz oświetlić, znajduje się w kuchni, jadalni lub salonie,
-
jaką lampę wybrać, mając na uwadze rozmiar pomieszczenia i typ stołu,
-
co może dopełnić aranżację świetlną.
Barwa światła i moc żarówki
Temperatura barwowa żarówki to temat często pomijany. Niesłusznie! Zwróć uwagę, że zimne światło oddziałuje na układ nerwowy, zwiększa koncentrację, ale też zwiększa zmęczenie. Dlatego rekomendujemy, by lampa nad stół emitowała światło o barwie ciepłej lub neutralnej. Ważna jest także moc żarówki. Słabe oświetlenie nie będzie pełnić podstawowej funkcji. Jednak zbyt intensywne światło będzie oślepiać siedzących i dawać nieprzyjemne wrażenie.
Na jakiej wysokości powiesić lampę nad blatem stołu?
Przeważnie określa się, że wysokość, na jakiej powinna wisieć lampa, to ok. 70 cm nad linią blatu. Jest to jednak ogólna wskazówka. W pomieszczeniu bardzo wysokim możesz pokusić się o zawieszenie lampy wyżej. Z drugiej strony, gdy chodzi o stolik w salonie, warto przemyśleć, czy lampa wisząca na wysokości głowy nie stwarza ryzyka dla osób wstających z sofy.
Lampy nad stół: aranżacje świetlne w praktyce
Wiesz już, jak podejść do kwestii stworzenia aranżacji świetlnej. Czas wybrać lampę!
Lampa nad stołem w salonie, w kuchni, w jadalni
Inne rozwiązania możesz zastosować w aranżacji dużej jadalni, a inne, gdy oświetlasz stół w kuchni. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy przestrzeń jadalni znajduje się pomiędzy otwartą kuchnią a salonem. Zwróć uwagę na barwę światła, które jest już obecne w pomieszczeniu, liczbę jego źródeł i ich położenie.
Kuchnia z oświetleniem podszafkowym
Kuchnia bywa najlepiej doświetloną przestrzenią w domu. Nowoczesne szafki kuchenne są wyposażone w oświetlenie blatu roboczego. Często jest to światło chłodne, które podnosi skupienie i widoczność detali. W przykuchennej jadalni dobrze sprawdzą się żarówki led o barwie ciepłej (ale blisko neutralnej). Ich obecność nad stołem zrównoważy światło z otoczenia, a kuchnia zyska oświetleniowo.
Salon - światło boczne
W salonie częściej panuje ciepłe, rozproszone światło. Lampy wiszące nad stołem jadalni mogą więc emitować światło o neutralnej barwie. Dzięki temu podniesie się widoczność i oddawanie kolorów.
Oświetlenie jadalni
Największą wolność zapewnia aranżacja jadalni. Dotyczy to oddzielnego pomieszczenia, ale też przestrzeni otwartej - stołu, który łączy kuchnię z salonem.
Lampy wiszące czy lampy sufitowe?
Kluczowym kryterium doboru będzie wielkość pomieszczenia, dopasowanie lampy do wielkości stołu i jego kształtu.
Lampy sufitowe, inaczej nazywane plafonami, nie są najlepszym wyborem w oświetleniu stołu. Rozproszone światło, padające z dużej wysokości, nie zapewnia komfortu przy korzystaniu ze stołu. Z tego samego względu techniczne lampy raczej nie zdadzą egzaminu. Zdecydowanie lepiej postawić na lampę wiszącą.
Jak dobrać lampę wiszącą nad stół?
Na tym porada uniwersalna się kończy, bo jedna idealna lampa nie istnieje. Wnętrza przestronne wymagają większej ilości światła. Miejscem na tego typu lampę jest nie tylko salon, ale i przestronna kuchnia, nawet bez części jadalnianej. Ekstrawagancką, dużą lampę można umieścić także nad blatem! Szczególnie dobrze prezentuje się w kuchni z wyspą.
Dobrym pomysłem jest lampa wisząca z wieloma źródłami światła: obfity, stylowy żyrandol. Współczesne żyrandole można dopasować niemal do każdego stylu wnętrza! Nie musi to być od razu migający złotem salon w stylu glamour. Kryształowy żyrandol o nowoczesnym kształcie sprawdzi się zarówno w jadalni w stylu vintage, jak i kuchni w stylu retro. Jeśli natomiast urządzasz wnętrze minimalistyczne lub utrzymane w stylu nowoczesnym, świetnie sprawdzą się lampy wiszące nad stół o geometrycznym kształcie lub kompozycja złożona z szeregu mniejszych lamp.
Jak dobrać oświetlenie wiszące nad stół w jadalni?
Zanim powiesisz wymarzoną lampę nad stołem w jadalni, zwróć uwagę na kształt stołu. Prostokątny wymaga oświetlenia w linii, a okrągły - w centrum.
Lampa nad stół prostokątny: formy podłużne
Nad prostokątnym stołem doskonale sprawdzą się podłużne lampy wiszące o geometrycznych kształtach. Styl nowoczesny to naturalne miejsce ich występowania, ale pasują także do innych przestrzeni! W ofercie Maxlight znajdziesz np. minimalistyczne lampy, jak Organic i Horizon, lub nieco bardziej ekstrawaganckie formy: Geometric i Lollipop.
Lampa nad stół prostokątny: kompozycje
Drugim rozwiązaniem, które pozwala oświetlić zarówno mały, jak i duży stół jest kompozycja kilku mniejszych lamp wiszących w rzędzie. Ciekawy efekt daje zawieszenie lamp na różnej wysokości. Oświetlenie nad stołem jako dynamiczna kompozycja? Warto spróbować!
Tego rodzaju aranżacja doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim. Wystudiowana nieregularność dopełnia przytulny klimat, który tworzą naturalne materiały - drewniany blat, drewniane krzesła, bawełniane czy lniane pokrycia, zasłony czy poduszki.
Nawet dość nowoczesne lampy nad stół, w symetrycznym ułożeniu, dobrze komponują się z prostotą wnętrza scandi, japandi czy klasyczną elegancją. Rząd lamp, które oświetlają stół, warto rozważyć także do przestrzeni w stylu industrialnym. Transparentny klosz i żarówka edisonowska podkreślają charakter wnętrza i dodają mu surowego piękna. Jaka lampa może zapewnić ten efekt? Polecamy modele Honey, Zimba lub Breezy.
Oświetlenie okrągłego stołu
Lampy - koła wydają się stworzone do oświetlenia okrągłego stołu. Występują w różnych rozmiarach i wersjach: w kolorze czarnym, białym i wszelkich metalicznych wariacjach. Zapewniają przyjemne, rozproszone światło. Są idealne do nowoczesnych wnętrz, ale ich prosta forma ma szerokie zastosowanie. A jeśli wnętrze nie współgra ze świetlistym ringiem, postaw na klasyczny, stylowy żyrandol.
Okrągły stół również można oświetlić używając kilku lamp umieszczonych w centrum. Sprawdź modele z okrągłą podsufitką, z której zwisają formy świetlne o geometrycznych kształtach. Dzięki temu wieszanie lamp będzie wymagało mniejszego nakładu pracy. Nie będziesz poświęcać dodatkowego czasu na rozmyślanie nad kompozycją i wymierzanie dokładnych odległości na suficie. W ofercie Maxlight mamy kilka modeli, które doskonale sprawdzą się nad okrągłym blatem: Olivia, Mesh, Organic, Luxury.
Dodatkowe źródła światła: kinkiety, lampa podłogowa
Czy do dopełnienia aranżacji można zastosować także kinkiety i lampy podłogowe? Oczywiście! Stół, który oświetla duża lampa wisząca lub szereg lamp, to nie wszystko. Pamiętaj, że najlepsze efekty dla oka zapewnia zróżnicowanie źródeł światła. Oprawa ścienna, zwrócona w kierunku ściany lampa stojąca, a nawet lampa sufitowa, o ile nie wisi bezpośrednio nad stołem w jadalni, to doskonały pomysł.