Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Oświetlenie łazienkowe warto mądrze zaplanować. Dobrze dobrane światło sprawia, że łazienka jest w pełni funkcjonalna - przez całą dobę. Poranna toaleta, pielęgnacja przed lustrem, wieczorny relaks w wannie, szykowanie się na wielkie wyjście? Prawidłowe oświetlenie łazienki wiele ułatwia.

Oświetlenie łazienkowe - jakie wybrać?

Kiedy zastanawiasz się, jakie oświetlenie do łazienki wybrać, zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia, jego kształt i funkcje światła. Niezwykle istotne jest ustalenie stref oświetleniowych, czyli zaplanowanie trzech typów oświetlenia, które tworzą idealną aranżację. Piszemy o tym dokładnie w artykule: Jak zaplanować oświetlenie? Poniżej znajdziesz skrót najważniejszych zasad, dowiesz się, jak zaplanować źródła światła, jak dobrać oświetlenie łazienki pod względem mocy i barwy.

Oświetlenie w łazience, tak jak w każdym wnętrzu, powinno być zbudowane z trzech stref. Pierwsza to oświetlenie ogólne, które zapewnia równomierne światło w całym pomieszczeniu. Druga strefa to oświetlenie funkcyjne. Jeśli chodzi o oświetlenie łazienkowe, najczęściej będzie chodziło o źródła światła przy lustrze. Dzięki niemu można w łazience wykonać perfekcyjny makijaż czy zadbać o zarost. Nie mniej ważne, a często pomijane w łazience, jest oświetlenie dekoracyjne. To ono sprawia, że całe pomieszczenie jest równomiernie doświetlone, przytulne i przyjemne. W przypadku łazienki oświetlenie dekoracyjne ma jeszcze jedną ważną rolę. Sprawia, że jeśli zbudzisz się w środku nocy, by skorzystać z toalety, nie musisz włączać jasnej lampy sufitowej.

Dzięki podziałowi na strefy łatwo dobrać oświetlenie do bieżących, indywidualnych potrzeb. Gdy wybierasz oświetlenie do łazienki, podział na strefy to pierwszy krok do idealnej aranżacji. Następie zastanów się, jak dobrać moc światła do wielkości łazienki, ile źródeł światła pozwoli dobrze oświetlić całą powierzchnię. Kolejne ważne aspekty to zachowanie bezpieczeństwa przez lampy łazienkowe o odpowiedniej szczelności oraz dobrze dobrana do miejsca barwa światła. Na tej podstawie będziesz wiedzieć, jakie oświetlenie do łazienki wybrać.

 

Poznaj lampę Form

 

Minimalny stopień szczelności lamp w łazience - strefa kąpielowa

Sprzęt elektryczny w łazience jest narażony na kontakt z wodą. Dlatego lampy do łazienki muszą spełniać normy bezpieczeństwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na obszar, gdzie znajduje się strefa kąpielowa. Oprawy o odpowiedniej szczelności można montować wewnątrz kabiny prysznicowej (IP67), w podłodze pod prysznicem lub ściance wanny (IP68). Mają one obniżone napięcie dla dodatkowego zabezpieczenia. Lampa umieszczona w okolicach wanny, prysznica lub umywalki powinna mieć minimalnie IP44. To ważne także przy dobieraniu lampy, która oświetli lustro. Normy dla oświetlenia w łazience powinien znać każdy elektryk. Pomogą ci je ustalić także eksperci Malight. Jeśli chcesz dokładniej poznać wytyczne, sięgnij do artykułu Jaki stopień IP wybrać do łazienki.

Pozostałe lampy w łazience nie muszą mieć szczególnych parametrów. Jednak ze względu na obecność wilgoci, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału. Skraplająca się para wodna może zniszczyć drewniane elementy, doprowadzić do korozji metalu, pleśnienia tkanin. Jakie lampy do łazienki wybrać? Najlepiej sprawdzą się oprawy ze szkła, stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego.

Jaka barwa światła najlepiej sprawdzi się w łazience?

Czy jest jakaś barwa światła, która będzie odpowiednia do każdej łazienki? Jako podstawę zawsze wybieraj neutralną barwę światła. Pozostałe barwy światła potraktuj uzupełniająco. Ciepłe światło ułatwia relaks, pozwala się odprężyć. Jednak w dużym natężeniu będzie zakłócało kolory i nadawało żółtawy odcień. Zimne światło przeciwnie, wzmaga koncentrację i uwydatnia szczegóły, ale także męczy. Korzystaj z barw światła świadomie - chłodniejszy odcień może oświetlić lustro, a cieplejszy stworzy piękne oświetlenie dekoracyjne, wymarzone do relaksującej kąpieli. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł: Jaką barwę światła do łazienki wybrać?

 

Poznaj lampę Charon

 

Idealne oświetlenie łazienki: źródła światła ogólnego

Znasz już podstawowe zasady oświetlenia łazienki. Zastanówmy się, jakie lampy możesz wybrać. Zacznijmy od oświetlenia ogólnego. Niektórzy twierdzą, że lampy wiszące w ogóle nie nadają się do łazienki. To jednak nieprawda - dużo zależy od tego, jaka jest wysokość wnętrza. Lampa wisząca w pomieszczeniu z wysokim sufitem może być dużo lepszym rozwiązaniem, niż typowa łazienkowa plafoniera. Jeśli jednak urządzasz pomieszczenie o standardowej wysokości, przeważnie lepszym wyborem będzie lampa sufitowa lub reflektory wpuszczane w sufit. W tym drugim przypadku lampy zapewnią równomierne światło w łazience, a jednocześnie oprawa nie będzie przeszkadzać w codziennych zajęciach.

Oświetlenie punktowe jest świetnym pomysłem przy większej powierzchni. Szczególnie ważna jest przy tym odpowiednia moc oświetlenia na metr kwadratowy. Nieprawidłowe rozmieszczenie "oczek" to albo niechciane cienie, albo światło, które męczy. Jeśli chcesz zgłębić ten temat, przeczytaj artykuł: Punkty świetlne: jak dobrze rozplanować oświetlenie?

Oświetlenie lustra: jakie lampy wybrać?

Przy lustrze potrzebne jest mocne, ale rozproszone światło. Najciekawszym rozwiązaniem jest zdecydowanie lustro z podświetleniem, w którym taśmy LED są wpasowane pod taflę. Tego rodzaju oświetlenie lustra jest nie tylko wyjątkowo funkcjonalne (przypomina efekt lampy pierścieniowej!), ale także dyskretne. Pasuje do każdego stylu łazienki. W ofercie Maxlight znajdziesz lustra z podświetleniem - to nasze bestsellery od lat.

Istnieją także inne popularne rozwiązania. Pierwsze to źródło światła umieszczone nad lustrem. Często jest to podłużny kinkiet, z listwą LED lub dwiema, trzema głowicami. Drugie rozwiązanie to dwa kinkiety zamontowane po obu stronach lustra. Ciekawie sprawdzają się kinkiety w kształcie tuby, w których źródła światła są wydłużone i oświetlają równomiernie obszar przed taflą lustra.

Zwróć uwagę na osłony źródeł światła - najlepiej, by żarówka znajdowała się za jasną, ale nie przezroczystą przesłoną. Moc światła nie może być zbyt niska, ale zbyt duża jest jeszcze bardziej niekorzystna. Światło o zbyt dużej mocy powoduje efekt olśnienia, czyli mówiąc potocznie "razi oczy". Zbyt silnie oświetlone lustro będzie przez to zupełnie niefunkcjonalne. Wybierz oświetlenie LED, które zapewni strumień świetlny o mocy pomiędzy 600 a 800 lumenów. Ważne jest także prawidłowe rozmieszczenie źródeł światła, tak, by dobrze oświetlały twarz, ale nie powodowały oślepienia i rzucania cieni.

Gdy oświetlasz lustro, sprawdzaj jaki współczynnik oddawania barw zapewnia dane źródło światła. To parametr oznaczany skrótem CRI. Oświetlenie lustra powinno wynosić minimum CRI90. Więcej na temat doboru oprawy piszemy w artykule Jakie oświetlenie łazienkowe nad lustro wybrać?

 

Poznaj lampę Flink

 

Dekoracyjne oświetlenie łazienki

Oświetlenie dekoracyjne w łazience niektórzy uważają za fanaberię, a inni za kropkę nad i. Oczywiście jesteśmy w tej drugiej grupie! Ozdobne kinkiety potrafią nie tylko odmienić wnętrze wizualnie, ale także spełniają istotne funkcje. Łagodny strumień światła, skierowany ku górze, może optycznie powiększyć przestrzeń, podkreślić detale architektury. Niepozorne taśmy LED, zamontowane pod krawędzią wanny, za lustrem czy umywalką albo na gzymsie to przepis na stworzenie w łazience oazy relaksu. Zwróć uwagę, by taśmy były dobrze zamaskowane i nie drażniły wzroku podczas kąpieli.

Jakie oświetlenie do łazienki jest najlepsze?

Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by stworzyć dobrze dobrane oświetlenie łazienkowe. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa, skonsultuj swój wybór lampy z zaufanym elektrykiem. Eksperci Maxlight chętnie podpowiedzą ci, jakie oświetlenie łazienki wybrać. Skorzystaj także z poradników na naszym blogu oraz wyboru najlepszych lamp do łazienki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl