Punkty świetlne: jak dobrze rozplanować oświetlenie?
Punkty świetlne: jak dobrze rozplanować oświetlenie?

Punkty świetlne: jak dobrze rozplanować oświetlenie?

Halogeny podtynkowe czy techniczne lampy sufitowe to świetne źródło światła do każdego pomieszczenia. By dobrze spełniały swoją funkcję, trzeba zadbać o prawidłowe rozmieszczenie punktów świetlnych. Jak do tego podejść? Zaraz ci o tym opowiemy.

Punkty świetlne czyli źródło światła

Oświetlenie punktowe ma wiele zalet. Nadaje się do montażu zarówno w suficie podwieszanym jak i na zwykłym. Pozwala łatwo stworzyć oświetlenie ogólne o właściwej mocy. Jest estetyczne, minimalistyczne, nie przytłoczy pomieszczenia obfitością form. Kąt padania światła jest w nich ściśle określony, dzięki czemu precyzyjnie oświetlają przestrzeń. To ważne, jeśli dobierasz źródło światła nad blat roboczy czy do salonu z aneksem kuchennym.

Punkty świetlne: planowanie i najczęstsze błędy

Halogeny, jako oświetlenie górne, są świetnym źródłem światła ogólnego. Mogą też z powodzeniem pełnić swoją rolę jako oświetlenie dekoracyjne lub funkcjonalne. Do tego potrzebujemy odpowiednio je rozmieścić.

Nie za rzadko, ponieważ istnieje ryzyko, że snopy światła będą od siebie zbyt odległe i niektóre obszary będą niedoświetlone. Pomiędzy strumieniami oświetlenia będą obszary jaśniejsze i ciemniejsze. Punkty świetlne mogą też być zbyt daleko od ściany, by moc światła była zadowalająca.

Nie za gęsto, bo zbyt duża moc oświetlenia to gwarantowany efekt olśnienia - a z nim zmęczenie, dyskomfort, ból oczu i głowy czy problemy z zasypianiem. Na dodatek efekt może być zwyczajnie nieestetyczny. Niektórzy porównują zbyt gęstą siatkę "oczek" w powierzchni sufitu do sera szwajcarskiego. I choć porównanie nie jest zbyt dokładne, to wywołuje właściwe skojarzenie i dobrze ilustruje problem.

A więc jak rozmieścić punkty świetlne, aby było w sam raz?

 

Poznaj lampę Trio

 

 

Rozmieszczenie punktów świetlnych

Według różnych źródeł polecana i najczęściej spotykana odległość między punktami świetlnymi to ok. 1,2 m. W większości mieszkań sufit znajduje się na wysokości 2,5 m, więc jak łatwo możemy wywnioskować, odległości między punktami są niemal równe połowie wysokości pomieszczenia. To założenie jest popularne, ale nie zawsze trafne.

Jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie (kamienica, loft), to może wymagać specjalnego podejścia. Przede wszystkim techniczne lampy LED mają określony kąt świecenia. Przy wąskim snopie światła możemy wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast otrzymać miękkie i równomierne światło w pomieszczeniu, wytworzymy nieprzyjemne kontrasty.

Zwróć się do ekspertów Maxlight, by ustalić, w jakich odległościach rozmieścić punkty świetlne na suficie o niestandardowej wysokości.

Punkt świetlny i jego moc w pomieszczeniu

W dobieraniu liczby punktów świetlnych warto kierować się także mocą oświetlenia. Zaczynamy od lumenów - określają one strumień świetlny, czyli całkowitą ilość światła, którą emituje dane źródło. Liczba lumenów jest kluczowym parametrem przy doborze żarówki, taśmy LED lub oprawy zintegrowanej.

Zanim zaczniesz dobierać żarówki, potrzebujesz wiedzieć, ilu lumenów potrzebuje dane pomieszczenie. Tę wartość określa jednostka Luks (liczba lumenów na jeden metr kwadratowy). Normy BHP opracowane dla zakładów pracy mówią, że światło ogólne powinno mieć moc minimum 300 lx.

Wystarczy więc pomnożyć metry kwadratowe powierzchni przez 300, by otrzymać sumę lumenów dla danego pomieszczenia. Jak to wygląda na przykładzie: jeśli do oświetlenia mamy 12 m.kw., to suma lumenów pochodzących ze źródeł światła na suficie powinna wynosić ok. 3600.

Mając świadomość, ilu lumenów potrzebujesz, i jak je rozmieścić, możesz zabrać się za planowanie punktów świetlnych.

Punkty świetlne jako główne oświetlenie

Techniczne lampy sufitowe jako oświetlenie ogólne to najbardziej typowe zastosowanie większości modeli. Sprawdzi się zarówno w salonie, kuchni jak i sypialni czy łazience.

Punkty świetlne są bardzo wygodne w tworzeniu równomiernego, dobrze rozproszonego oświetlenia. To na ich tle zabłyśnie ekstrawagancka, kryształowa lampa wisząca. To dzięki nim oprawa z widoczną żarówką edisonowską nie będzie generować efektu olśnienia. I dlatego właśnie odpowiednio dobrane i rozmieszczone punkty świetlne to doskonały wybór nawet do sypialni.

Aranżację opartą o oświetlenie sufitowe, szczególnie w przestronnych i wysokich wnętrzach warto uzupełnić o kinkiety. Dzięki temu każdy kąt będzie dobrze doświetlony.

Poznaj lampę Linear

 

 

Oświetlenie dekoracyjne w postaci punktów świetlnych

Sufitowe lampki LED mogą być znakomitym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie chcesz podkreślić uroki wnętrza. Punkty świetlne zamontowane w ciekawym punkcie architektonicznym, takim jak wykusz, lub na suficie przy dekoracyjnej, ceglanej ścianie, zbudują światłem charakter wnętrza. Jeśli decydujesz się na sufit podwieszany dookoła pokoju, punkty świetlne rozmieszczone wzdłuż mogą stworzyć niepowtarzalną atmosferę.

Co może jeszcze sprawić, że punkty świetlne będą stanowić wymarzone oświetlenie dekoracyjne? Zastosowanie ściemniacza. Wyobraź sobie punkty świetlne umieszczone wzdłuż salonu, nad kompletem wypoczynkowym. Jeśli chcesz spotkać się ze znajomymi, zapewnią dobre światło do spędzania czasu razem. Ale jeśli chcesz zrelaksować się wieczorem przy dobrym filmie, wystarczy użyć ściemniacza, by dopasować moc oświetlenia do potrzeb i poczuć się jak w domowym kinie.

Punkty świetlne jako światło funkcjonalne

Punkty świetlne mogą być doskonałym oświetleniem zadaniowym. Często można spotkać je w łazience, gdzie umieszczone nad prysznicem czy lustrem, ułatwiają codzienną higienę i dbanie o siebie. To także dobre rozwiązanie do kuchni, szczególnie, jeśli chcesz zdecydować się na sporą kuchenną wyspę. Właściwie dobrane oświetlenie punktowe z sufitu może z sukcesem zastąpić podszafkowe taśmy LED.

Punkty świetlne mogą też ułatwić planowanie miejsca do pracy - zarówno zewnętrznego jak i domowego biura. Warto przy tym pamiętać, że oświetlenie ogólne pomieszczenia powinno oscylować wokół 300 lx, ale nie stanowisko pracy.

Tutaj wymagana moc oświetlenia to już 500 luksów! Na każde biurko, przy którym odbywa się praca, powinno przypadać źródło światła, które zapewni ten poziom oświetlenia. Jednocześnie w pozostałych częściach pomieszczenia moc światła nie powinna być mniejsza niż 300 lx. Więcej na temat oświetlenia biura przeczytasz w artykule Jakie powinno być oświetlenie w biurze.

Normy bezpieczeństwa fotobiologicznego i elektrycznego

Pisząc o tym, jak stosować lampy techniczne, trudno nie wspomnieć o normach. Światło jest nam niezbędne, ale jeśli pochodzi z niesprawdzonego źródła, może generować niechciane promieniowanie elektromagnetyczne i negatywnie wpływać zdrowie. Dlatego zawsze sięgaj po źródła oświetlenia sprawdzonych producentów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium