Kategorie blog
Oświetlenie w domu - ciekawe projekty z wykorzystaniem oświetlenia technicznego
Oświetlenie w domu - ciekawe projekty z wykorzystaniem oświetlenia technicznego

Oświetlenie w domu - ciekawe projekty z wykorzystaniem oświetlenia technicznego

Oświetlenie techniczne jest coraz szerzej wykorzystywane w aranżacji mieszkań. Sprawdza się jako główne źródło światła niemal w każdym pomieszczeniu. Najczęściej kojarzy się jednak z podtynkowym "oczkiem" lub minimalistyczną "tubą" na suficie.

Nowoczesne lampy techniczne oferują znacznie więcej. To ciekawy dizajn, dopełniający wnętrza w różnym stylu. To także obfitość przyjemnego światła i dodatkowe funkcjonalności. Jak więc zaplanować oświetlenie, korzystając z opraw technicznych?

Jak dobrze zaprojektować oświetlenie w domu?

Aranżując wnętrze, warto poświęcić czas na projekt oświetlenia. Światło tworzy nastrój, kreuje miejsce do pracy i wypoczynku.

Ale dobrze dobrane oświetlenie wpływa nie tylko na komfort przebywania w pomieszczeniu. Sprawia też, że czujemy się bardziej skupieni czy mniej zmęczeni. Pośrednio wpływa także na nasze zdrowie - zapobiega bezsenności, bólom oczu i głowy. Poza tym ma funkcję dekoracyjną. Może podkreślić estetykę wnętrza i zaakcentować wybrane punkty w przestrzeni. Jak zatem dobrze zaplanować oświetlenie w domu? Zaraz ci o tym opowiemy.

Rodzaj oświetlenia należy zawsze dobrać do pomieszczeń, uwzględniając ich kształt, ale też funkcję i styl. Projekt oświetlenia powinien być dostosowany indywidualnie do wnętrza, ale podczas tworzenia go, warto kierować się ogólnymi zasadami.

 

Poznaj lampę Trio

 

Projekt oświetlenia wnętrza: trzy strefy

Oświetlenie domu możemy podzielić na trzy różne strefy. Jest to światło główne (ogólne), funkcjonalne (robocze) i dekoracyjne (nastrojowe). Jeśli chcesz dobrze zaplanować oświetlenie, zadbaj o każdą z nich.

Wiele pomieszczeń, które odwiedzamy każdego dnia, ma tylko jeden lub dwa rodzaje oświetlenia. Odbija się to na komforcie i wystroju wnętrza. Różnica jest odczuwalna, ale niełatwo zrozumieć, że przyczyną jest brak dobrze dobranej lampy!

Lampa musi nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim zapewniać odpowiednią barwę i natężenie światła. Równie istotne jest umieszczenie lampy na odpowiedniej wysokości. Jeśli zadbasz o te elementy, to projekt oświetlenia będzie zapewne całkiem udany. A to przełoży się na funkcjonalne oświetleniowo pomieszczenie, w której przyjemnie spędza się czas.

Wiesz już, że przy tworzeniu aranżacji świetlnej należy wziąć pod uwagę trzy rodzaje oświetlenia. Ale czy wiesz, że do każdego z nich możesz zastosować lampy techniczne? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zrobić to efektywnie - czytaj dalej.

Oświetlenie główne domu

Oświetlenie w domu jeszcze 30 lat temu kojarzyło się przeważnie z oprawami wiszącymi na środku pomieszczenia. W łazience, kuchni czy komunikacji zastępował je plafon. Często takie światło było niewystarczające, a pokój doświetlały pojedyncze lampy stojące lub biurkowe. Dziś mamy o wiele więcej narzędzi, by zbudować oświetleniowe tło dla domu. Oprawy techniczne sprawdzają się w tej roli znakomicie.

Co zatem oznacza "oświetlenie ogólne"? To taki rodzaj oświetlenia, który obejmuje całe pomieszczenie i zapewnia wystarczającą ilość światła do codziennych czynności.

Dobrze dobrane oświetlenie ogólne to także tło dla światła funkcjonalnego. Dzięki niemu nie czujemy się oślepieni. Możemy tu zastosować rozmaite rozwiązania oświetlenia technicznego - od pojedynczych "spotów" po system szynowy.

Oświetlenie funkcjonalne domu

Ten rodzaj oświetlenia pozwala nam wypełniać codzienne zadania lub pracować. Może także wyznaczać granice danej sfery. Światło funkcjonalne to np. oświetlenie blatu w kuchni, lampka do pracy przy biurku lub do czytania w łóżku. To także źródła światła, które wyodrębniają z loftowego salonu przestrzeń wypoczynku, jadalni czy oświetlają stolik kawowy.

Oświetlenie dekoracyjne domu

Światło dekoracyjne przede wszystkim buduje niepowtarzalny charakter i nastrój wnętrza. Jego rolą jest kreowanie przestrzeni i zapewnianie przyjaznego tła. W tej roli może się pojawić zarówno lampa stojąca czy biurkowa, jak i techniczna czy kinkiet. Często są to też podświetlane półki, cokoliki szafek lub stopnie.

Światło dekoracyjne sprawia, że odległe kąty pomieszczeń są spowite przyjemną poświatą, a nie giną w całkowitych ciemnościach.

 

Poznaj lampę Yama

 

Kolorystyka światła dziennego. Jak dobrać właściwą barwę światła?

Dobranie odpowiedniego oświetlenia warto zacząć od zastanowienia się, jaką funkcję ma pełnić. Zaczynamy zawsze od barwy zbliżonej do światła dziennego, czyli ok. 3000-4000 kelwinów. Jest to tzw. światło neutralne, które zapewnia dobrą widoczność i optymalny poziom pobudzenia.

Zimną barwę światła stosujemy w miejscach pracy umysłowej. Podnosi ona poziom skupienia, ale jednocześnie powoduje szybsze zmęczenie od spektrum światła dziennego. Używanie zimnego światła należy więc ograniczyć do minimum, tylko tam, gdzie jest to konieczne. Na pewno nie będzie niezbędne w każdym pomieszczeniu.

Światło ciepłe, o lekko żółtym odcieniu, sprzyja wypoczynkowi. W mniejszym stopniu niż światło zimne wpływa pobudzająco na układ nerwowy człowieka. Nie wzmaga problemów ze snem. Może się zatem doskonale sprawdzić w sypialni.

Włącz je też do oświetlenia dekoracyjnego, które otuli wnętrza w domu miękką poświatą. Pamiętaj przy tym, że wszystko, co nim oświetlisz, nabierze żółtawego odcienia. Ciepłego światła nie stosuj więc w miejscach, gdzie potrzebujesz dobrego oddawania barw. Nie sprawdzi się też do wnętrza, w którym zależy ci na skupieniu uwagi.

Źródła światła: gdzie można zastosować oświetlenie techniczne

Wiesz już, czym charakteryzuje się dobry projekt oświetlenia. Rozumiesz też, że odpowiednie oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie, komfort, nastrój i podkreśla styl pomieszczenia. To oczywiste, że do różnych zadań wybieramy różne źródła światła. Czy jednak wybierając oświetlenie do domu rozważasz oświetlenie techniczne?

Wcześniej omówiliśmy trzy rodzaje oświetlenia. Dobrze dobrane lampy techniczne sprawdzą się niemal w każdej z ról. Warto się nad nimi zastanowić, ponieważ mają szereg zalet. Przeważnie są rozwiązaniem ekonomicznie opłacalnym i ekologicznym. Większość zawiera energooszczędne żarówki wykorzystujące diody LED. Typowa lampa techniczna jest niewielka i estetycznie uniwersalna.

Z oświetleniem technicznym często kojarzą się świetlówki starego typu. To jednak przeszłość. Współczesne techniczne źródła światła pasują do pomieszczeń niemal w każdym stylu. Najłatwiej oczywiście dobrać je do pomieszczeń w stylu nowoczesnym. Doskonały efekt można jednak uzyskać aranżując także wnętrza w różnych estetykach: w stylu vintage, pałacowym czy prowansalskim.

 

Poznaj lampę Pistol

 

Systemy szynowe: nowoczesne i wygodne rozwiązanie do każdego domu

Gdy omawiamy, jak zaprojektować oświetlenie w domu, korzystając z lamp technicznych, nie może zabraknąć systemów szynowych. Są wyjątkowo funkcjonalne - sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu.

To rozwiązanie pozwala na swobodne przemieszczanie punktów świetlnych wzdłuż szyny montowanej w suficie. System szynowy pozwala także na montaż lamp wiszących, choć jego bazą są przeważnie typowe "tuby" techniczne.

Oświetlenie ogólne to w przypadku tego kompleksowego rozwiązania oczywistość. Łatwo stworzyć dzięki niemu doskonałe światło funkcjonalne. Ale system szynowy może służyć nawet jako światło dekoracyjne! Sprawdzi się w oświetleniu ściany o pięknej fakturze, doda przyjazne tło za ekranem telewizora.

Rodzaj lampy w systemie szynowym można dobrać do pomieszczenia. Część opraw sprawdzi się nawet we wnętrzu w stylu vintage! Pomogą w tym lampy wiszące wyposażone żarówki Edisona.

Więcej o tym, czym są systemy szynowe i jakie funkcjonalności zapewniają, przeczytasz we wpisie: Oświetlenie szynowe - jak działa i gdzie warto je mieć?

Oświetlenie salonu

Wybierając oświetlenie ogólne postaw na oprawy podtynkowe lub klasyczne tuby. Zadbaj o właściwe rozmieszczenie lamp, by ogólne oświetlenie salonu było wystarczająco silne.

W aranżacji nowoczesnej najczęściej spotkamy reflektory lub oprawy podtynkowe umieszczone w linii. Zapewniają one równomierne oświetlenie pomieszczenia. Modele z ruchomą końcówką pomogą oświetlić wypoczynek czy stolik kawowy.

Jeśli masz salon z aneksem kuchennym, sprawdź nasze porady i inspiracje: Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

Oświetlenie kuchni

W kuchni należy zróżnicować rodzaje źródeł światła. Potrzebne będzie zarówno mocne światło ogólne jak i robocze. Do oświetlenia roboczego często stosuje się diody LED w formie "oczek" lub listwę świetlną montowaną na dolnej krawędzi szafek wiszących.

Jeśli kuchnia nie ma górnych szafek, świetnym zastępstwem jest system szynowy. To także ciekawe rozwiązanie do oświetlenia wyspy kuchennej.

Zadbaj także o źródło światła do właściwego oświetlenia jadalni. W tej roli również doskonale sprawdza się system szynowy i dobrze dobrane lampy wiszące, które można przesuwać.

Oświetlenie sypialni

W sypialni warto zadbać o nastrój, nie zapominając o kwestiach funkcjonalnych. Pomyśl o właściwym oświetleniu toaletki, mebli do przechowywania ubrań.

Oświetlenie techniczne to także modele ze ściemniaczem. Korzystając z nich możesz ustawić pełną jasność, ale również skorzystać z wersji przyciemnionej. To szczególnie przydatne, gdy w środku nocy potrzebujesz sięgnąć po kilka łyków wody lub wyjść do toalety.

Niewielka moc świecenia to ogromna zaleta, gdy potrzebujesz przebudzić się tylko na chwilę i bez przeszkód zasnąć ponownie.

Oświetlenie łazienki

W łazience zwróć uwagę na strefy narażone na kontakt z wodą. Źródło światła ogólnego na suficie to nie wszystko. Oświetlenie techniczne pozwala na umieszczenie punktów świetlnych nawet w dnie prysznica czy ściance wanny!

Zadbaj także o dobrze dobrane oświetlenie przy lustrze. Do tego celu wybierz podłużne kinkiety montowane pionowo nad lustrem lub po obu bokach. Po inspiracje sięgnij do artykułu: Jakie oświetlenie łazienkowe nad lustro wybrać?

Dekoracyjne oświetlenie to nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność. Pomyśl o sytuacjach, gdy zamieniasz swą łazienkę w domowe spa i bierzesz kąpiel w półmroku. Weź też pod uwagę nocne eskapady do toalety, gdy mocne światło ogólne razi w oczy.

Listwa LED lub łagodna lampa techniczna i ich niewielka moc świecenia to ogromna zaleta. Wypełnią łazienkę delikatnym światłem, które zapewni ci bezpieczeństwo, ale także nadzwyczajny komfort.

 

Poznaj lampę Superior

 

Jak wybierać techniczne oprawy oświetleniowe?

Wybierając oświetlenie zacznij od projektu. Dopasuj punkty świetlne do stref, pamiętaj o mocy i rodzaju światła. Ale czym kierować się przy wyborze lampy lub lamp technicznych do wnętrza?

Poszukując właściwych modeli poświęć czas na ustalenie, jakie potrzeby ma spełniać pomieszczenie. Następnie przemyśl, jakie elementy aranżacji świetlnej będą w nim obecne. Może chcesz umieścić obfitą, kryształową lampę nad stołem? Kinkiety art déco przy ozdobnym lustrze? Dopasuj do nich modele techniczne. System opraw, który oświetli tło, pozwoli cieszyć się w pełni urokiem lampy dekoracyjnej.

Wybierz system oświetlenia od zaufanego producenta, który doradzi i pomoże z kwestiami technicznymi. Pamiętaj, że eksperci Maxliht są do twojej dyspozycji. Wesprzemy cię od etapu, gdy chcesz zaplanować oświetlenie, do momentu realizacji. Przywiązujemy też dużą wagę do sprawnej obsługi gwarancyjnej.

Kierować się możesz, oczywiście, ceną. Warto jednak zainwestować w produkty przynajmniej ze średniej półki. Dobra jakość ma swoją cenę, ale ma również wyższą wartość użytkową.

Podzespoły z lepszych materiałów, zaprojektowane zgodnie z funkcją i właściwie połączone, przekładają się np. na dłuższą żywotność żarówki i mniejsze straty energii. Wybierając droższą lampę, możesz zyskać w dłuższej perspektywie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl