![Jakie oświetlenie garderoby wybrać? Najważniejsze zasady](/userdata/public/news/images/137.jpg)
Jakie oświetlenie garderoby wybrać? Najważniejsze zasady
Oświetlenie do garderoby wydaje się prostą kwestią. A jednak - jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Poznaj kilka najważniejszych zasad, dzięki którym zaplanujesz idealne oświetlenie garderoby.
Funkcjonalne oświetlenie garderoby: jak zacząć?
Większość domowych wnętrz, w których budujemy aranżację świetlną, pełni wiele różnych funkcji o różnych porach dnia. W przypadku garderoby jest inaczej - jej funkcjonalność jest z góry określona. Dlatego do oświetlenia garderoby możesz podejść nieco inaczej. Ważne jest przede wszystkim równomierne oświetlenie całej przestrzeni. Na co warto zwrócić uwagę?
-
Wielkość pomieszczenia. Oświetlenie garderoby, która jest wydzieloną, niewielką częścią sypialni, będzie czymś innym, niż aranżacja przestronnego pomieszczenia. Od wielkości pomieszczenia uzależniamy ilość źródeł światła i ich rozmieszczenie.
-
Funkcjonalność pomieszczenia. W większych garderobach poza szafami na ubrania i buty znajdują się często dodatkowe udogodnienia, jak lustro lub deska do prasowania. W małej garderobie najważniejsze będzie doświetlenie wnętrza szaf.
-
Kwestie techniczne, takie jak możliwość podłączenia źródeł światła np. we wnętrzu szaf. Tego typu dodatkowe oświetlenie to nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim funkcjonalny.
Co natomiast nie ma wielkiego znaczenia? Wbrew temu, co można przeczytać, dostęp do naturalnego światła dziennego nie powinien decydować o tym, jak tworzymy oświetlenie garderoby. Światło dzienne przez kilka miesięcy w roku jest dostępne za krótko, by na nim opierać możliwość wygodnego skorzystania z garderoby.
Poznaj lampę Hit
Oświetlenie sufitowe: jakie lampy sufitowe wybrać?
Światło górne w garderobie to podstawa. Ale jakie lampy do garderoby wybrać? Obserwujemy w kontakcie z klientami utarte przekonanie, że do pomieszczeń "funkcjonalnych" nie nadają się lampy wiszące. To nie do końca prawda. Użycie lampy wiszącej w pomieszczeniu z wysokim sufitem to niekiedy strzał w dziesiątkę. Z pewnością jednak pojedynczy żyrandol w centralnej części sufitu to za mało, by zapewnić wystarczające oświetlenie garderoby.
Oświetlenie garderoby lampami technicznymi
Uniwersalne oświetlenie górne to lampy techniczne - podtynkowe oczka sufitowe, oprawy typu tuba lub podłużne świetlówki LED. Dzięki nim dokładnie oświetlimy najważniejsze miejsca i zapewnimy optymalne światło w całym pomieszczeniu. O tym, jak zaplanować moc oświetlenia, stosując punkty świetlne, przeczytasz więcej w artykule Punkty świetlne: jak dobrze rozplanować oświetlenie? W niewielkiej garderobie przeważnie nie ma potrzeby doświetlania pomieszczenia dodatkowymi lampami. Jeśli jednak garderoba jest duża i wysoka, to w centralnym punkcie pomieszczenia, w otoczeniu technicznych źródeł światła, idealnie sprawdzi się lampa wisząca. Potraktuj ją jako dodatkowe źródło światła, ale także element wystroju, który nadaje charakter i buduje aranżację wnętrza. Lampy wiszące mogą się sprawdzić w małej garderobie, jeśli pomieszczenie ma wysoki sufit. W przestrzeni o standardowej wysokości oprawy wiszące mogą wręcz przeszkadzać w korzystaniu z szaf. W dużej garderobie zadbaj o dodatkowe doświetlenie przestrzeni roboczej. Stojące lustro czy toaletka wymagają nieco większej ilości światła. Podobnie stacja do prasowania - zadbaj o rozproszone światło, dzięki któremu nie będziesz rzucać cienia na prasowane ubranie. Tu sprawdzić się może zarówno lampa sufitowa, kinkiet czy lampa stojąca. Istotna jest moc światła - eksperci twierdzą, że garderoba nie wymaga szczególnie mocnego oświetlenia. Standardowe światło do czytania powinno mieć nieco powyżej 300 luksów, i takie światło zupełnie wystarczy, by stworzyć dobre oświetlenie garderoby. W praktyce oznacza to, że na każdy metr kwadratowy powierzchni trzeba zapewnić oświetlenie o mocy ok. 300 lumenów. Sprawdźmy, jak oświetlić garderobę o powierzchni 6 metrów kwadratowych. Powierzchnię pomieszczenia mnożymy przez docelową moc oświetlenia: 6 x 300 = 1800. Wynik pokazuje, ile luksów w sumie powinny mieć źródła światła w pomieszczeniu. Możesz więc zastosować nawet jedną żarówkę LED o mocy 15-20W, ale zdecydowanie lepiej użyć dwóch żarówek 8-10W.
Taśmy LED wewnątrz szaf i systemów przechowywania
Oświetlenie do garderoby nie kończy się na świetle do bezproblemowego poruszania się w pomieszczeniu. Warto pomyśleć też o świetle, które pomoże w codziennym użytkowaniu jego zawartości. Jeśli twoją garderobę wypełniają przepastne szafy, które mieszczą ubrania i buty na różne pory roku, wakacje i wielkie wyjścia, ale także odzież specjalistyczną i osobisty sprzęt sportowy, oświetlenie szaf ma szczególne znaczenie. Warto skorzystać wtedy z takich dodatków jak taśmy LED i panele LED. Nowoczesne profile świetnie wkomponują się w system przechowywania - zadbaj jedynie o kwestie techniczne, mocowanie i podłączenie. Pamiętaj, że mocne światło dodatkowe nie zastąpi światła ogólnego. Jeśli źródła światła w szafach będą zbyt jasne, to kontrast z tłem może powodować nieprzyjemne wrażenia, dyskomfort i szybkie zmęczenie wzroku. Dobrze dobrane oświetlenie to brak kontrastów, cieni i przyjemne rozproszenie. Oświetlenie LED to też doskonały sposób, by dekoracyjnie oświetlić garderobę. Wystarczy umieścić źródła światła nad cokolikami szaf, we wnęce podwieszanego sufitu, wokół gzymsów. Dzięki temu oświetlenie przestrzeni staje się przyjemne dla oka.
Poznaj lampę Tub
Oświetlenie LED: barwa światła i oddawanie barw
Odpowiednia barwa światła ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na atmosferę pomieszczenia i poziom koncentracji. Zimne światło sprzyja skupieniu i pobudzeniu. W pomieszczeniu, gdzie dominuje, czujemy się jak za dnia. Ciepłe światło zachęca do relaksu, tworzy przytulną atmosferę. Odpowiednie oświetlenie garderoby powinno wykorzystywać obie właściwości. Podstawą powinny być źródła zapewniające neutralną barwę światła. Jest ono najbardziej zbliżone do światła dziennego i ma optymalne działanie na nasze układy nerwowe. Kolor światła może za to pełnić funkcję dekoracyjną. Postaraj się zbalansować chłodne i ciepłe akcenty - jeśli lampa sufitowa ma chłodny odcień, taśmy LED mogą uzupełniać pomieszczenie w ciepłe tony. Warto wiedzieć i pamiętać także o współczynniku oddawania barw. Ten parametr, opisywany skrótem CRI, nie powinien być niższy niż 90. Dzięki temu nawet w sztucznym świetle będziesz dokładnie widzieć kolor ubrań i realistycznie ocenisz zestawienia barw. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy w garderobie jest ustawione lustro czy toaletka. Więcej o tym, jak uzyskać odpowiednie światło, przeczytasz w artykule Barwa światła: jak ją dobrać?
Nowoczesne oświetlenie garderoby LED
Jak oświetlić garderobę? Przede wszystkim funkcjonalnie. To jedno z pomieszczeń, w których naprawdę mniej znaczy więcej. Lampy do garderoby nie muszą zwracać uwagi wyjątkową formą, ale powinny zapewniać doskonałe warunki do przeglądania, dobierania i przymierzania ubrań. Nowoczesne oświetlenie garderoby to odpowiednia moc i rozproszenie światła, a także doświetlenie pomieszczenia i szaf za pomocą taśmy LED. Warto za to wyposażyć lampy w dodatkowe opcje, które podnoszą komfort i łatwość korzystania z pomieszczenia. Jednym z takich rozwiązań jest czujnik ruchu. Sprawdzi się doskonale, jeśli planujesz oświetlenie garderoby, która służy tylko do przechowywania ubrań i butów. Lampa z czujnikiem ruchu i wyłącznikiem czasowym nie może być natomiast jedyną metodą oświetlenia. Gasnące światło bardzo utrudnia zrobienie porządków czy sezonowy przegląd ubrań. W zupełności wystarczy jednak do codziennego użytku.
Jakie lampy wybrać do garderoby?
W pierwszej kolejności zajrzyj do kategorii "lampy podtynkowe", "plafony" i "reflektory". Ciekawym rozwiązaniem jest system szynowy, który pozwala na dowolne przemieszczanie lamp. Co ważne, można go montować także bez sufitu podwieszanego, wykorzystując tradycyjną instalację oświetleniową. Jeśli masz trudność ze stworzeniem dobrej aranżacji świetlnej w swojej garderobie, eksperci Maxlight chętnie pomogą ci dobrać właściwe oświetlenie.