Barwa światła - jak ją dobrać i czym się kierować?
Barwa światła - jak ją dobrać i czym się kierować?

Barwa światła - jak ją dobrać i czym się kierować?

Jednym z parametrów, który bierzemy pod uwagę podczas aranżacji świetlnej wnętrza, jest barwa światła. Ciepła, neutralna czy chłodna, wpływa na nasze funkcjonowanie i komfort. Właściwe światło wspiera nas w codziennych zadaniach. Jak zatem dobrać temperaturę barwową, by optymalnie oświetlić dom? Zaraz ci o tym opowiemy.

Dlaczego żarówki LED różnią się barwą światła?

Żarówki dawnego typu nie miały regulacji barwy światła. Wewnątrz znajdował się żarnik, który nagrzewał się pod wpływem prądu, i pod wpływem ciepła emitował światło. Dokładnie tak samo żarzy się mocno rozgrzana stal - po osiągnięciu odpowiedniej temperatury staje się czerwona, żółta, a nawet biała.

Żarówki LED działają inaczej. Za świecenie odpowiada zjawisko elektroluminescencji - półprzewodnik wewnątrz diody jarzy się, gdy przepływa przez niego energia elektryczna. Do tego procesu nie jest konieczne osiągnięcie wysokiej temperatury.

Barwa światła LED zależy od tego, jakiej substancji chemicznej użyto wewnątrz diody. Możemy dzięki temu uzyskać oświetlenie o różnych barwach, a w mieszkaniu skorzystać z właściwości światła zimnego, neutralnego i ciepłego.

 

Poznaj lampę Marvel

Światło ciepłe, światło zimne, światło neutralne

Co to jest barwa światła? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wiedzieć, że światło to promieniowanie elektromagnetyczne, a dokładniej optyczne. Światło widzialne przez ludzkie oko to tylko część tego typu promieniowania: fale krótsze to ultrafiolet, a fale dłuższe to podczerwień.

Ultrafiolet działa nie tylko na nasze oczy, ale też skórę - chronimy się przed nim, stosując kremy z filtrem. Z właściwości podczerwieni korzystamy w medycynie do rozgrzewania tkanek.

Barwę światła widzialnego opisujemy za pomocą Kelwinów. Punktem wyjściowym jest neutralna barwa światła: 4000K. Poniżej tej wartości mówimy o ciepłym świetle, powyżej - o chłodnym lub zimnym.

Barwy światła to spektrum - po ilości Kelwinów możemy rozpoznać, jak bardzo przesuwamy się w jedną czy drugą stronę. Przykładowo, źródło światła oznaczone jako 3500K będzie zbliżone do barwy neutralnej. Tymczasem 2700K to już światło ciepłe i mocno żółte - bliskie światłu świecy.

Barwy światła: jak na nas wpływają?

Barwa światła ma ogromny wpływ na ludzki organizm. Dzieje się tak dlatego, że cały układ nerwowy człowieka jest regulowany przez naturalny cykl nocy i dnia. Barwy światła naturalnego zmieniają się w ciągu doby. Z łatwością odróżniamy przecież światło poranka od popołudnia.

Rytm dobowy naszego gatunku, podobnie jak u innych zwierząt, jest dopasowany do słońca. Natężenie i barwa światła steruje reakcjami układu nerwowego i wydzielaniem hormonów. Narządami, które odpowiadają za regulację tego rytmu, są nasze oczy. Dopiero sztuczne światło, a szczególnie oświetlenie LED, sprawiło, że człowiek przestał być tak mocno związany z naturą. Ta zmiana stworzyła wiele nowych możliwości. Ale nie pozostaje bez wpływu na zdrowie.

Kiedy dobrze rozplanujesz źródła światła i dobierzesz właściwą barwę, możesz się spodziewać wielu pozytywnych efektów. Poprawi się twój sen, ułatwisz sobie pobudki, podniesiesz poziom skupienia i wydajność, będziesz głębiej odpoczywać. W dalszej części tekstu opowiemy, jak konkretna barwa światła wpłynie na twój organizm.

Barwa neutralna

Przyjmuje się, że neutralne światło ma zakres 4000-4500K. Pamiętaj, że widełki liczbowe są orientacyjne - nie ma jasno określonej granicy, więc dane w różnych źródłach mogą nie być do końca takie same. Jest to światło białe, które nie przekłamuje kolorów. Idealne jako oświetlenie ogólne, sprzyja optymalnemu skupieniu, a jednocześnie nie męczy wzroku.

Taki rodzaj oświetlenia to świetny pomysł nie tylko w lampie sufitowej. Może być idealny również w pomieszczeniach biurowych czy nad blaty kuchenne. Wiele opraw z wbudowanym źródłem światła zapewnia właśnie neutralną barwę światła. Jeśli poszukujesz inspiracji do stworzenia dobrego oświetlenia funkcjonalnego, sprawdź artykuły: Jakie powinno być oświetlenie w biurze oraz Jakie oświetlenie do pracy w domu przy komputerze będzie najlepsze.

Ciepła barwa światła

Barwa ciepła ma nie więcej niż 3200-3500K. Kolor światła wraz z niższymi wartościami staje się wyraźnie żółty i pomarańczowy. Jeśli wyobrazisz sobie, że w danym pomieszczeniu dominuje żółte światło, wrażenie może być nieprzyjemne. Ale to wrażenie pewnie się zmieni, gdy wyobrazisz sobie rozpalony kominek i światło świec.

Ciepłe światło ma zbawienny wpływ na nadmiernie pobudzony ludzki układ nerwowy. Pomaga zredukować stres, odprężyć się, sprzyja odpoczynkowi. Na dodatek ogranicza działanie sztucznego światła na rytm dobowy, w mniejszym stopniu wpływa na produkcję melatoniny - hormonu snu. Z tego względu barwa ciepła doskonale nadaje się do lampki nocnej, jako światło przy przewijaku i wieczorne oświetlenie salonu.

Warto wiedzieć, że tradycyjne żarówki emitowały właśnie światło o barwie ciepłej, ale bliskie neutralnemu, o wartości ok. 2800K.

Chłodna barwa światła

O dziwo, to chłodne, a nie neutralne światło, jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Pamiętaj jednak, że stosujemy światło sztuczne przeważnie poza godzinami, gdy dostępne jest światło dzienne. Dlatego zimna barwa wcale nie będzie najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem.

Światło o wyższej temperaturze barwowej ma odcień niebieski. Ma właściwości pobudzające, wzmaga koncentrację. Ale jest też druga strona medalu: powoduje szybsze zmęczenie i znużenie. Skutki jego działania są też istotne dla zdrowia. Zimne światło emitowane przez ekrany powoduje trudności z zasypianiem i może przyczyniać się do bezsenności.

Barwa zimna sprawdzi się więc najlepiej jako oświetlenie punktowe, funkcjonalne, do prac wymagających precyzji. Zastosowane w gabinetach stomatologicznych czy halach produkcyjnych, wpłynie na widoczność szczegółów i poziom skupienia. Czy nadaje się jako domowe oświetlenie ogólne? Zdecydowanie nie.

 

Poznaj lampę Trio

Jaka barwa światła jest najbardziej odpowiednia?

Jaka barwa światła sprawdzi się najlepiej? Należy to zawsze dopasować do indywidualnych preferencji i funkcji pomieszczenia. Niektóre nowoczesne żarówki LED zapewniają możliwość wyboru barwy światła i jego mocy. To doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach, które pełnią wiele funkcji. Dzięki temu możesz ustawić barwę dzienną do codziennych czynności, a w razie potrzeby zmodyfikować światło na bardziej pobudzające lub relaksujące.

Warto pamiętać, że dla idealnej aranżacji istotna jest nie tylko temperatura barwowa światła, ale także jego natężenie i inne parametry. Na odpowiednie oświetlenie składa się barwa, moc, rozproszenie i właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych. O ogólnych zasadach aranżacji świetlnej przeczytasz we wpisie: Oświetlenie w domu.

Dobieranie temperatury barwowej do wnętrza

Barwa neutralna jest odpowiednia do każdego wnętrza. Co ciekawe, popularność koloru bieli światła różni się w zależności od... szerokości geograficznej. Podobno im bliżej równika, tym chętniej wybierane jest światło białe, zbliżone do chłodnego, a w stronę bieguna - przeciwnie, do ciepłego.

Światło neutralne jest najlepszym wyborem jako oświetlenie ogólne. Sprawdzi się w budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych. Nadaje się do pracy i codziennych aktywności. Neutralna barwa światła ma zastosowanie w każdej ze stref oświetleniowych: ogólnej, funkcjonalnej i dekoracyjnej. Jako najlepiej oddająca kolorystykę, sprawdzi się nad stołem w jadalni i przy lustrze do makijażu.

Ciepła temperatura barwowa może pełnić różne funkcje. W przestrzeni mieszkalnej może być elementem światła ogólnego, które zapewni miłe, relaksujące tło późnym wieczorem. Lampka nocna o ciepłej barwie pomoże wyciszyć się przed snem, a rano łagodnie obudzić. Ciepła barwa światła doskonale nadaje się także jako światło dekoracyjne do wnętrza rustykalnego. Planujesz relaksacyjną atmosferę w salonie masażu, centrum SPA lub własnej łazience? Sięgnij po światło ciepłe.

Chłodne światło to z kolei najlepszy wybór do zadań wymagających skupienia. Będzie więc doskonałym oświetleniem funkcjonalnym: nad kuchennym blatem, biurkiem do pracy, lustrem w łazience. Chłodna barwa światła to także ciekawe światło dekoracyjne w nowoczesnych wnętrzach. Kolorem światła wpadającym w niebieskie tony podkreślisz minimalistyczny sznyt i surowy charakter wystroju. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy warto zamontować lampki biurkowe o chłodnej barwie światła. Takie oświetlenie pomoże się skoncentrować przy skomplikowanych zadaniach i zmobilizować się do wysiłku.

Jaka barwa światła będzie najlepsza do danego pomieszczenia?

Przede wszystkim warto łączyć różne barwy światła w jednym pomieszczeniu. Dzięki temu, że możemy sięgnąć po różne źródła światła, przestrzeń staje się bardziej wielofunkcyjna i dopasowana do nas. Zadbaj o to, by w danej przestrzeni barwa światła była dopasowana do pełnionych zadań. Jeśli masz trudność z podjęciem ostatecznej decyzji, skorzystaj ze wsparcia ekspertów Maxlight, którzy pomogą ci dobrać właściwą barwę światła do twoich wnętrz.

 

Poznaj lampę Comet

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium