Jakie światło do czytania wybrać?
Jakie światło do czytania wybrać?

Jakie światło do czytania wybrać?

Lubisz zatopić się w lekturze? A może czytanie należy do twoich codziennych obowiązków? Tak czy inaczej, dbaj o swój wzrok! Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak dobrać odpowiednie oświetlenie do czytania, jesteś we właściwym miejscu.

 

Poznaj lampę Varsovia

Jakie światło do czytania sprawdzi się najlepiej?

Prawidłowe oświetlenie do czytania zapewnia komfort i chroni wzrok. Dlatego warto zadbać o to, by światło do czytania charakteryzowało się odpowiednią mocą, poziomem rozproszenia i barwą. Światło ogólne przeważnie będzie niewystarczające. A jakie lampy mogą zapewnić właściwe oświetlenie?

Najczęściej stosowane źródła światła to:

  • lampa stojąca (niektóre zapewniają światło z dwóch źródeł: górne - ogólne, i boczne - do czytania),

  • lampka biurkowa (do postawienia na blacie, szafce nocnej jako lampki nocne),

  • kinkiety (szczególnie z ruchomym ramieniem, zapewniające oświetlenie punktowe),

  • lampka na klipsie (do przypięcia - do regału, półki, ramy łóżka).

Jak dobrać lampę do czytania?

Lampa stojąca ma wiele zalet - łatwo ją przestawić, a poza tym może stanowić uzupełnienie światła ogólnego w pomieszczeniu. Przeglądając lampy podłogowe wybieraj modele, które mają ruchome ramię i zapewniają oświetlenie punktowe. Ambientowe, dekoracyjne lampy nie będą się nadawały do czytania.

Dobra lampka biurkowa także świeci punktowo, a przy tym posiada osłonę, która skryje źródła światła, by nie raziły Cię w czasie lektury.

Kinkiety to rozwiązanie wybierane najczęściej w sypialni. Dobrym rozwiązaniem jest model ruchomy, dzięki czemu dobierzesz kąt padania światła do bieżącej potrzeby.

Jeśli kinkiety wydają się dobrym rozwiązaniem, ale nie masz ochoty na przerabianie instalacji elektrycznej, wybierz lampę na klipsie.

Model już wybrany? Doskonale. Teraz czas zastanowić się, jakie światło do czytania powinno spełniać parametry.

Oświetlenie do czytania: jaka dobrać moc żarówek?

Czytanie przy zbyt silnym świetle będzie równie męczące, jak w zbyt słabym. Zbyt słabe światło, stosowane przez dłuższy czas, może nawet spowodować pogorszenie wzroku.

Za to światło o zbyt wysokiej mocy bardzo męczy wzrok. Powstaje wówczas efekt olśnienia, który może spowodować mo.in. bóle głowy i rozdrażnienie. Istotny jest także kontrast - znaczna różnica między światłem do czytania, a tłem, będzie również generować nieprzyjemne wrażenie i złe samopoczucie.

Warto sprawić, by oświetlenie do czytania charakteryzowało się najwyższym komfortem dla naszych oczu. Zadbaj o odpowiednią moc strumienia światła, który ma padać na czytany tekst, sprawdź, czy tłem będzie światło rozproszone o nieco mniejszej mocy.

Pokolenia urodzone przed rokiem 2000 pamiętają użytkowanie żarówek tradycyjnych. Często intuicyjnie potrafią określić, gdzie potrzebna byłaby żarówka tradycyjna o mocy 60, 75 czy 100W.

Jednak technologie się zmieniają i żarówki tradycyjne odeszły do lamusa. Kupując nowe źródło światła, najczęściej decydujemy się na żarówkę LED. Ale jaka żarówka LED zastąpi taką o znanej nam mocy?

Strumień świetlny i jego moc w przypadku żarówek LED określamy na podstawie ilości lumenów. Ogólne zasady mówią, że do czytania potrzebne jest światło powyżej 300 lx, a do pracy biurowej ok. 500 lx. Co to oznacza w praktyce? Jeden luks to lumen na metr kwadratowy. Wystarczy podstawić liczby do wzoru, by sprawdzić, jaka będzie najlepsza moc żarówki w danej lampie.

Lampa podłogowa, do której użyjesz żarówki LED o mocy 8W, zapewniającej ok. 700 lumenów, zapewne wystarczy, jeśli będzie stała tuż przy fotelu, w którym czytasz. Dlaczego? Załóżmy, że na wysokości, na której trzymasz książkę, oświetli obszar ok. 2 m.kw. Wystarczy więc podzielić 700 lm na 2 m.kw.: moc oświetlenia na tej powierzchni wyniesie ok 350 lx.

Dobranie właściwej mocy świetlnej nie jest trudne, jeśli zwrócisz uwagę na liczbę lumenów i przeliczysz je na liczbę luksów. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jakie powinno być oświetlenie w biurze?

 

Poznaj lampę Lozanna

Barwa światła: jak wpływa na nas temperatura barwowa

Dlaczego temperatura barwowa światła jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że wpływa na układ nerwowy człowieka. Światło chłodne, o niebieskim odcieniu, wzmaga koncentrację, ale także zmęczenie, a ciepłe sprzyja relaksowi. Jeśli chcesz zgłębić ten temat, zajrzyj do artykułu Barwa światła: jak ją dobrać?

Światło naturalne zmienia się w ciągu dnia. O świcie jest ciepłe, w ciągu dnia staje się chłodniejsze, by wieczorem znów wejść w ciepłe tony. Słońce swoim rytmem łagodnie pobudza nas do działania, a wieczorem wpływa na wydzielanie hormonu snu.

Korzystając z tych właściwości możemy zdecydować, jak barwa światła wpłynie na nasz poziom pobudzenia. A także na atmosferę w danym pomieszczeniu.

Tradycyjna żarówka żarnikowa emitowała światło ciepłe. Żarówki LED dają nam wybór. W handlu dostępne są żarówki LED o barwie ciepłej, zimnej oraz z możliwością zmiany barwy.

Światło neutralne, o barwie zbliżonej do białej, jest najczęściej stosowane jako oświetlenie ogólne. Spotkasz je też w biurach czy budynkach użyteczności publicznej.

Jaką barwę światła wybrać do czytania?

Najbardziej popularne jest światło białe. Czy stosować je jako oświetlenie do czytania? Tak, szczególnie, jeśli wiąże się to z twoją pracą i potrzebujesz w trakcie mobilizacji i skupienia uwagi.

Przy dobieraniu lamp do biura możesz zastanawiać się nad światłem chłodnym. Odradzamy taki wybór. Chłodne światło podnosi skupienie, ale na krótko. Poza tym męczy wzrok i przeciąża układ nerwowy. Jeszcze dwie dekady temu wszyscy pracowaliśmy w lekko ciepłym świetle tradycyjnych żarówek.

Oświetlenie do czytania w łóżku lub na fotelu, dla relaksu i wyciszenia po stresującym dniu, może - a nawet powinno! - mieć więcej ciepłych tonów. Niezwykle ważne jest zadbanie o organizm i jego gospodarkę hormonalną. Wieczorne czytanie w łóżku nie może powodować zatrzymania produkcji melatoniny. Dlatego lampki nocne do czytania książek powinny emitować światło ciepłe.

Warto wziąć też pod uwagę wskaźnik oddawania kolorów Ra (CRI). Niski współczynnik męczy wzrok i sprawia, że nie widzimy kolorów realistycznie. Do oświetlenia domu wystarczy źródło światła z współczynnikiem Ra pomiędzy 80-90.

Lampa do czytania rekreacyjnego czy do pracy?

Przyjęło się, że lampę na biurku dla osób praworęcznych umieszczamy po lewej stronie, dla leworęcznych - po prawej. To szczególnie ważne, jeśli umieszczamy lampkę do czytania na biurku dziecka, które będzie odrabiać lekcje pisząc ręcznie.

Oczywiście tak długo, jak to możliwe, warto wykorzystywać światło dzienne. Jeśli tylko możesz, zaplanuj, by twoje biurko stało blisko okna.

Zwróć uwagę na lampy stojące, które będą też przydatne podczas oglądania telewizji czy jako światło nad stolikiem kawowym. Dobrze dobrane oświetlenie spełni jednocześnie funkcję lampy do czytania jak i do innych zastosowań. Z pomocą przychodzą ponownie żarówki LED.

 

Poznaj lampę Comet

Dlaczego warto wybrać żarówki LED?

Żarówka LED może mieć wiele funkcji dodatkowych - wbudowany ściemniacz czy zmienną barwę światła. Dzięki temu lampa stojąca będzie umożliwiać rozegranie partii gry planszowej, czytanie w odpowiednim oświetleniu (niezależnie od pory dnia) i zapewni dekoracyjne światło rozproszone, gdy będziesz tego potrzebować.

Technologię LED warto wybrać także z innego powodu. Żarówki LED są najbardziej energooszczędne z dostępnych na rynku.

Wbudowane diody LED

Wielu naszych klientów początkowo obawia się oświetlenia z wbudowanym panelem LED. Niesłusznie! Taśmy LED są długowieczne, a ich wymiana nie nastręcza większych trudności. Lampy z panelem świetlnym emitują przyjemnie rozproszone światło, które doskonale nadaje się do czytania.

Jakie światło do czytania wybierzesz?

Wiesz już jakie parametry powinna mieć żarówka, która oświetli miejsce do czytania. Wiesz też, gdzie postawić lampę, i dlaczego należy zadbać o oświetlenie zgodnie z porą dnia. A zatem do dzieła!

Jeśli potrzebujesz dobrać lampy do swojego domu lub inwestycji, zwróć się do ekspertów Maxlight. Razem dobierzemy oprawy, które ozdobią wnętrze i zadbają o twój komfrot.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl