Kategorie blog
Jakie oświetlenie do pracy przy komputerze w domu będzie najlepsze?
Jakie oświetlenie do pracy przy komputerze w domu będzie najlepsze?

Jakie oświetlenie do pracy przy komputerze w domu będzie najlepsze?

Prawidłowe oświetlenie stanowisk pracy ma ogromne znaczenie. Wpływa na samopoczucie i komfort, a przez to również na efektywność. Dobre oświetlenie stanowiska pracy, czy w biurze, czy w domu, to jednak coś więcej, niż umieszczenie lampki na biurku. Zobacz, jak poprawnie zaaranżować oświetlenie do pracy przy komputerze.

Optymalne oświetlenie stanowiska pracy

Gdy zabierasz się za urządzanie domowego biura i oświetlenie biurka, warto przyjrzeć się przepisom BHP. Są one stworzone z myślą o zdrowiu i dobrych warunkach pracy. Oczywiście komfort podnosi także efektywność pracowników. A przecież pracując zdalnie, czy prowadząc własny biznes, również chcemy stworzyć warunki, które nas nie męczą i podnoszą produktywność.

Jeżeli to możliwe, najlepiej zapewnić sobie światło dzienne. Prawdopodobnie jest to łatwiejsze w domu, niż w pomieszczeniach biurowych. Jednak dobre oświetlenie stanowiska pracy musi też uwzględniać światło sztuczne. Będziesz z niego korzystać wieczorami, a między listopadem a lutym - zapewne także w ciągu dnia.

 

Poznaj lampę Cornet

 

Normy bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze

To, jak powinno wyglądać natężenie oświetlenia na stanowisku pracy, określają dwa akty prawne. Pierwsze to Polska Norma PN-EN 12464-1:2003. Drugie, to Kodeks Pracy, a właściwie Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Rozporządzenie rozróżnia miejsce pracy ciągłej, gdzie ma być zapewnione 500 luksów i miejsce pracy dorywczej, gdzie wystarczy 300 luksów. Oczywiście trudno w domu przeprowadzać kontrolę z odpowiednią aparaturą. Możesz się jednak zbliżyć do tych wartości, jeśli ustalisz, ile luksów mogą zapewnić pobliskie źródła światła.

Więcej o profesjonalnym oświetlaniu na stanowiskach pracy przeczytasz we wpisie Jakie powinno być oświetlenie w biurze.

Oświetlenie miejsca pracy przy komputerze

Oświetlenie stanowiska pracy zacznij od ustalenia, jak będzie ułożony komputer. Najlepsze dla naszych oczu jest światło dzienne, jednak nawet ono może nie być optymalne w danej sytuacji. Jeśli ustawisz komputer frontem do południowego okna, możesz doświadczać efektu olśnienia. Zbyt wysokie natężenie oświetlenia powoduje nieprzyjemne wrażenie, ból oczu i głowy, rozdrażnienie.

Jeśli ustawisz komputer tyłem do okna, to oświetlenie stanowiska również nie będzie optymalne. Światło padające zza pleców będzie się odbijać od ekranu monitora. To także efekt olśnienia, z tą różnicą, że nie będzie to olśnienie bezpośrednie, a odbiciowe.

Najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie miejsca pracy tak, by ekran był ustawiony bokiem do okna. Warto też nie umieszczać go przy samym oknie, ale nieco przesunąć wgłąb pomieszczenia.

Gdy ustalisz już, gdzie będzie się znajdować stanowisko pracy, możesz przejść do projektowania odpowiedniego oświetlenia. Wybierając sztuczne światło, pamiętaj o jego natężeniu, ale też innych parametrach. Ich wartości wpływają na układ nerwowy, a przez to także na poziom uwagi i koncentracji, zmęczenia czy mentalnej równowagi.

 

Poznaj lampę Seda

 

Natężenie światła, jego barwa i współczynnik oddawania barw

Planując aranżację domowego biura i oświetlenie biurka, sięgnij po normy BHP. Na stanowisku pracy warto zapewnić sobie 300-500 luksów. Jeśli masz trudność z samodzielną oceną i doborem właściwych źródeł światła, odezwij się do nas. Eksperci Maxlight pomogą ci w wyborze oświetlenia, które będzie skrojone na miarę.

Temperatura barwowa

Barwa światła to istotny parametr, który znacząco wpływa na poziom skupienia uwagi i zmęczenia. Najbardziej zbliżone do światła dziennego jest tzw. światło neutralne, oznaczone jako 3000-4000 Kelwinów. Oświetlenie pomieszczeń powinno opierać się właśnie na nim.

Światło o chłodnym odcieniu wpływa pobudzająco na układ nerwowy. Powoduje jednak zwiększone zmęczenie i znużenie. Monitory ekranowe emitują właśnie niebieskie światło. Coraz więcej mówi się o tym, że powodują bezsenność i nie należy używać ich na 2 godziny przed snem.

Ciepłe światło pomaga się odprężyć, wyciszyć po intensywnym dniu. Nie będzie się zatem nadawało do pracy przy komputerze. Dla osiągnięcia ciekawych efektów wizualnych, w aranżacji całego pomieszczenia warto łączyć barwę neutralną, chłodną i ciepłą. Jednak w miejscu, gdzie pracujesz, światło ciepłe zdecydowanie nie powinno dominować.

Do pracy w skupieniu najlepiej używać barwy neutralnej, najbardziej zbliżonej do naturalnego światła dziennego. Z jej pomocą zbudujesz przyjemne tło, które zniweluje negatywny efekt oddziaływania ekranu. Będzie sprzyjać właściwemu poziomowi pobudzenia i zapewni prawidłowe oświetlenie biurka do pracy przy komputerze.

CRI: współczynnik oddawania barw

W doborze oświetlenia warto sprawdzić też jakość oddawania barw. Jest to szczególnie istotne, jeśli odbywasz spotkania biznesowe czy wykłady online. Dzięki wysokiemu CRI (najlepiej >90) twoja skóra będzie wyglądała naturalnie.

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy z komputerem - projektowanie oświetlenia

Najważniejsza kwestia w projektowaniu właściwej aranżacji to dobrze dobrane oświetlenie sufitowe. Do pracy przy komputerze nie możemy bazować na małej lampce. Świecący ekran wymaga dobrego tła, by nie męczyć wzroku.

Poziom natężenia oświetlenia dostosujesz przez moc źródeł światła i ich rozmieszczenie. Każda żarówka LED ma określoną liczbę lumenów - ta wartość informuje o mocy strumienia światła. Natomiast w normach mowa o luksach, które określają moc światła na powierzchni. Jak dokonać przeliczenia?

Oblicz, ile lumenów będzie w danym obszarze, sumując źródła światła, a następnie podziel tę sumę przez liczbę metrów kwadratowych powierzchni. Dla przykładu: do przestrzeni, która ma 9 m. kw. instalujemy lampę z trzema żarówkami o mocy 1521 lm. Te trzy żarówki zapewniają w sumie 4563 lm. Gdy podzielisz je na 9 m. kw. powierzchni, okaże się, że moc oświetlenia w pomieszczeniu to niemal dokładnie 500 luksów.

Stosowanie opraw oświetlenia miejscowego

Oświetlenie biurka w mieszkaniu to czasem bardziej skomplikowane zadanie. Przeważnie musimy się dostosować do zastanych warunków. Nie zapominaj zatem o lampach biurkowych, stojących czy kinkietach. Niektóre z nich, szczególnie na ruchomym ramieniu, które pozwala dowolnie skierować snop światła, są wyjątkowo funkcjonalne.

Lampki biurkowe przydają się także w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Czasami potrzebujesz mocniej się skupić lub tylko doświetlić biurko w pochmurny dzień. Te niepozorne źródła światła mogą doskonale poprawić warunki oświetleniowe i podnieść komfort pracy.

 

Poznaj lampę Sekko

 

Oświetlenie miejsca do pracy przy komputerze – jakie źródła światła wybrać?

Przede wszystkim warto w ogóle zainwestować w prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. W domu często korzystamy z oświetlenia ogólnego i opraw dekoracyjnych. Jeśli pracujesz zdalnie, na kanapie czy przy kuchennym stole, to wiedza o tym, jak wpływa na ciebie nieodpowiednie oświetlenie, powinna już dać do myślenia.

Istotne jest oczywiście ograniczenie olśnienia, które źle wpływa na samopoczucie i zdolność do pracy przy komputerze. Z tego względu dobrym rozwiązaniem są techniczne oprawy oświetleniowe. Niewielkie, dyskretne, mogą znakomicie poprawić oświetlenie miejsca pracy. W domowym biurze świetnie sprawdzi się także system szynowy - szczególnie w mieszkaniu wielofunkcyjnym. W czasie pracy zapewni ci doskonałe oświetlenie biurka, a w razie potrzeby przesuniesz lampy w inne miejsce.

Z pomocą przychodzą oprawy wolnostojące: lampki biurkowe i podłogowe. Warto mieć na uwadze unikanie efektu olśnienia. Zadbaj więc o to, by snop światła nie celował w twoje oczy ani w ekran. Wybierz też modele, w których istnieje opcja regulacji wysokości i kąta świecenia, a żarówka jest osłonięta przez klosz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl