
Oświetlenie mieszkania - najczęstsze błędy i sprawdzone porady
Światło w mieszkaniu jest niezwykle ważne. Wpływa na to, jak się czujesz, tworzy przestrzeń do pracy i odpoczynku. Każdy z nas wie, że potrzebujemy światła, a jednak gdy trzeba zaplanować oświetlenie, okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Chcesz stworzyć w swoim domu oświetlenie idealne? Zaraz ci w tym pomożemy.
Poznaj lampę Moonlight
Jak stworzyć właściwe oświetlenie mieszkania
Zbudowanie świetlnej aranżacji wnętrza to nie tylko dobranie lampy, która będzie w stylu dopasowanym do wnętrza. To przede wszystkim odpowiednie oświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Decyzję zakupową powinno poprzedzać przemyślenie zadań, do których światło jest potrzebne w danym pomieszczeniu. Lampy pełnią funkcję praktyczną - a ich wartość dekoracyjna to dodatkowy atut.
Na co warto zwrócić uwagę, by właściwie rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? Po pierwsze - zacznij wcześnie, już na etapie planowania instalacji elektrycznej. Przyjrzyj się każdemu pomieszczeniu z osobna. Zanotuj, jakie potrzeby domowników ma spełniać i do jakich zadań być przydatne. Przyjrzyj się też całej przestrzeni mieszkalnej, wraz z elementami takimi jak szafy, przestrzeń komunikacyjna czy nietypowe elementy architektury. Zwróć uwagę, że planując oświetlenie, należy mieć już zarys aranżacji całego mieszkania. Tylko w ten sposób rozmieścisz punkty świetlne zgodnie z potrzebami. O wiele później możesz natomiast dobrać lampy, które będą pasować do stylu wnętrz.
Funkcjonalne oświetlenie pomieszczeń: strefy
Dobrze rozplanowane oświetlenie służy naszym potrzebom. Przede wszystkim oznacza to, że ma odpowiednie rozmieszczenie, moc i barwę. Światło zbyt silne będzie powodowało efekt olśnienia, drażniło wzrok, powodowało ból głowy i zmęczenie. Z kolei zbyt słabe może powodować nieprzyjemny kontrast.
Więcej na temat stref przeczytasz we wpisie Jak zaplanować oświetlenie?
Oświetlenie ogólne
Jego zadaniem jest wypełnić światłem w miarę równomiernie całe pomieszczenie. Oświetlenie ogólne to najczęściej lampy sufitowe i wiszące, czasami kinkiety. Światło, które zapewniają, tworzy przestrzeń do funkcjonowania po zmroku, pozwala się przemieszczać, zadbać o porządek. To świetlne tło, niezbędne w każdym pomieszczeniu.
Oświetlenie funkcjonalne
To światło, które pozwala nam wykonywać codzienne czynności - gotować, pracować, uczyć się i czytać. Ale także jeść w komfortowych warunkach lub... grać w gry planszowe. Każda czynność, w której potrzebujesz lepszej widoczności, niż zapewnia oświetlenie ogólne, wymaga światła funkcjonalnego. Z reguły są to czynności związane z czytaniem lub wykonywaniem precyzyjnych ruchów. Takiego światła możesz więc potrzebować też do gry na instrumencie, tworzenia rękodzieła, dbania o sprzęt sportowy. W łazience i sypialni oświetlenie funkcjonalne to przede wszystkim oprawy wokół lustra, które ułatwiają dbanie o urodę. Światło funkcjonalne ma zastosowanie także w garderobie czy szafie.
Oświetlenie dekoracyjne
Na etapie projektu oświetlenia łatwo zapomnieć o tym, że to, jak wygląda pomieszczenie, ma wpływ na wygodę i przyjemność przebywania w nim. Oświetlenie dekoracyjne podkreśla urok wnętrza. To delikatne, rozproszone światło, padające na ceglaną ścianę, piękną roślinę czy obraz. To również podłużne kinkiety, które rzucają snopy światła na sufit, optycznie go podwyższając. A także taśmy LED wzdłuż cokolików szafek czy stopni.
Tego typu oświetlenie dodatkowe nie tylko optycznie powiększa lub dekoruje pomieszczenie. Dzięki niemu zmniejsza się kontrast w oświetleniu. Lampka do czytania bez miękkiego tła będzie nas razić, podobnie jak jasny ekran telewizora czy komputera. Dzięki źródłom oświetlenia dekoracyjnego, wnętrze staje się bardziej komfortowe dla ludzkiego oka.
Jaką barwę światła dobrać do pomieszczenia?
Barwa światła to ważny czynnik, który wpływa na atmosferę miejsca. Jakiś czas temu utarł się mit, że ciepłą barwę stosujemy we wnętrzach, gdzie dominują ciepłe kolory. Z zimnym światłem kojarzą się natomiast wnętrza nowoczesne, ascetyczne, na wysoki połysk. Nic bardziej mylnego!
Temperatura barwowa światła wpływa na atmosferę wnętrza, ale warto korzystać z tego świadomie. I mieć na uwadze, że ten wpływ bierze się z tego, jak reaguje na barwę światła układ nerwowy. Barwa ciepła pomaga się zrelaksować, a chłodniejsze odcienie działają pobudzająco. Chłodniejsza temperatura światła działa na organizm jak światło dzienne. Zbyt duża ekspozycja na chłodne światło powoduje zmęczenie, rozdrażnienie i bezsenność. Dodatkowo ekrany, które są naszymi oknami na świat, także emitują światło niebieskie.
Podstawą każdej aranżacji powinno być białe światło. Posłuży doskonale zarówno jako oświetlenie główne i funkcjonalne. W domu sprawdzi się ono najlepiej, gdy dopełnimy je ciepłymi akcentami w strefie dekoracyjnej. Różnorodność źródeł światła, także gdy chodzi o barwę, to doskonały pomysł.
Poznaj lampę Charlotte
Stosowanie różnych źródeł światła
Wiesz już, że dobrą praktyką jest dywersyfikacja źródeł światła. Co to oznacza? Zadbanie o to, by aranżacja była różnorodna. Dzięki temu oświetlenie mieszkania daje szeroki wachlarz możliwości i funkcji. Rankiem pomoże ci łagodnie się obudzić, w ciągu pochmurnego dnia będzie wspierać koncentrację i odhaczanie zadań. Stworzy dogodne warunki do pracy i pielęgnowania hobby. Wieczorem zapewni relaksacyjny nastrój.
Myśląc o odpowiednim oświetleniu nie ograniczaj jego źródeł. Tutaj minimalizm nie jest wskazany! Kilka różnych rodzajów opraw to możliwość wyboru - dopasowania warunków do pory dnia i potrzeb. A jakie lampy do mieszkania sprawdzą się najlepiej?
Lampy wiszące i inne tradycyjne rozwiązania
Istnieje wiele klasycznych rodzajów lamp, którymi możesz zbudować doskonałą aranżację świetlną mieszkania. Najbardziej typowy podział według stref zakłada, że oświetlenie ogólne zapewnią lampy wiszące oraz lampy sufitowe. W roli oświetlenia dekoracyjnego mogą wystąpić kinkiety i lampy stojące. Te ostatnie to także źródło światła funkcjonalnego, podobnie jak lampy stołowe.
Jeśli chcesz postawić na tradycyjne źródła światła, zastanów się nad nieszablonowym zastosowaniem. Być może typowe lampy, użyte inaczej, niż się spodziewasz, staną się ciekawym i praktycznym rozwiązaniem. Przykłady? Lampy ścienne z regulacją wysokości, które stanowią źródła światła nad stołem, blatem kuchennym czy obok fotela, do czytania. Niewielkie lampy wiszące zamiast lampek nocnych przy łóżku. Piękne, ekstrawaganckie lampy sufitowe, które swoją formą głównie zdobią salon, rozświetlony technicznymi "spotami". Lampy podłogowe w formie długich, świetlistych łuków, które uzupełniają górne oświetlenie.
Planując oświetlenie klasyczne, rozważ oprawy wyposażone w taśmy ledowe. To nowoczesne, energooszczędne oświetlenie może się wydawać trudne w konserwacji. Wymiana żarówki LED nie różni się zasadniczo od wymiany żarówki starego typu. A jak sprawa wygląda, jeśli chodzi o taśmy LED? Po pierwsze, lampy LED są długowieczne - okres ich trwałości, przy standardowym czasie świecenia, to nawet 10 lat. A po drugie, wymiana taśmy LED jest łatwiejsza, niż sądzisz. Każda "złota rączka" poradzi sobie z tym zadaniem. Wymianę mogą też przeprowadzić fachowcy Maxlight.
Lampy techniczne i systemy szynowe jako główne źródło światła
Planując oświetlenie główne coraz częściej decydujemy się na oprawy techniczne. I nic dziwnego - to funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. Z pomocą fachowca łatwo dobrać właściwe natężenie światła, a oprawy są dyskretne i neutralne stylistycznie.
Ciekawą propozycją, która łączy zalety opraw tradycyjnych i technicznych jest system szynowy. Jego dodatkową zaletą jest to, że lampy można przesuwać po szynoprzewodzie. Dzięki temu oświetlenie w mieszkaniu dopasowuje się do bieżących potrzeb. Wiele opraw szynowych ma opcję zmiany kierunku padania światła. Do szynoprzewodu można dokupić oprawy właściwie każdego typu. Znakomicie sprawdza się jako oświetlenie małych mieszkań, gdzie przestrzeń jest bardzo wielofunkcyjna. Rozsuwasz stół na przyjście gości? Wieczorem zamieniasz wypoczynek w miejsce do spania? Po prostu przesuń oprawy na szynoprzewodzie.
Więcej na temat zastosowania systemów szynowych przeczytasz we wpisie: Oświetlenie szynowe - jak działa i gdzie warto je mieć?
Poznaj lampę Hoshi
Najczęstsze błędy w projektowaniu oświetlenia
W projektowaniu oświetlenia łatwo o kilka błędów. Po pierwsze to niewłaściwa moc. Pomieszczenie, w którym jest zbyt ciemno, może być równie niekomfortowe, jak takie, gdzie światło jest zbyt intensywne. Dla oka męczący jest również duży kontrast i efekt olśnienia. W dobraniu oprawy lub żarówki o właściwej mocy pomogą ci eksperci Maxlight.
Drugi najczęstszy błąd to zbyt mała liczba źródeł światła różnego typu i zaniedbanie kwestii stref. Oświetlenie małego mieszkania łatwo potraktować schematycznie - lampa główna na suficie lub na ścianie, a jeśli jakieś zadanie w danej przestrzeni wymaga doświetlenia, to pojedyncze lampy stołowe lub podłogowe. Takie podejście to przepis na wnętrza, w których trudno stworzyć optymalne warunki. Oświetlenie dużego mieszkania to także wyzwanie. Często pojawia się oświetlenie punktowe na suficie, niekoniecznie prawidłowo rozmieszczone. Przez to w mieszkaniu pojawiają się niedoświetlone, ciemniejsze kąty, lub też światło jest zbyt intensywne.
Oświetlenie sypialni
Światło w sypialni wpływa przede wszystkim na komfort snu. Tak! Zbyt intensywna lampa, o odcieniu bieli lekko przesuniętym w stronę niebieskiego, będzie utrudniała wieczorne odprężenie i zasypianie. Zadbaj o to, by w jednej z opraw w sypialni znalazły się niezbyt silne żarówki o ciepłej barwie, które nie rozbudzą cię przed spoczynkiem. Ciepłe światło będzie także lepsze do wieczornego czytania dla relaksu. Pozwoli stopniowo się odprężyć i nie powinno zaburzać snu drugiej osoby.
Nie zapominaj o garderobie. Wybieranie odzieży przy świetle ogólnym z sypialni nie należy do najłatwiejszych zadań. Kilka technicznych "oczek" w ramie szafy lub lamp sufitowych skierowanych na jej wnętrze to strzał w dziesiątkę. Pamiętaj również o oświetleniu toaletki - makijaż czy dobieranie biżuterii wymagają właściwych warunków.
Oświetlenie salonu
Najczęstszy błąd w salonie to pojedyncza lampa wisząca na suficie i pojedyncza lampa stojąca przy komplecie wypoczynkowym. Światło z różnych punktów, o różnej mocy, z różnych stref, realnie podnosi codzienny komfort. Wystarczy raz wypróbować oświetlenia padającego zza ekranu telewizora, by odczuć różnicę w zmęczeniu oczu i ogólnym samopoczuciu po dłuższym seansie. Kolejne błędy to brak zróżnicowania źródeł światła pod względem barwy, a w rezultacie oświetlenie zbyt ciepłe (bo popularny mit głosi, że to przepis na przytulne wnętrze), lub zbyt zimne (bo rzekomo pasuje do wnętrz nowoczesnych).
Oświetlenie kuchni i jadalni
W kuchni łatwo zapomnieć o świetle dekoracyjnym. Tymczasem to wnętrze, w którym istnieje wiele możliwości zbudowania pięknej aranżacji. Jeśli planujesz oświetlenie podszafkowe, rozważ też podświetlenie wewnątrz przeszklonych szafek czy instalację taśmy LED nad cokolikami.
Pamiętaj o dobrym oświetleniu nad stołem jadalnym. Częstym błędem jest nieprawidłowa wysokość oprawy lub traktowanie jej jak części oświetlenia ogólnego, a nie funkcjonalnego. O tym, jak dobrać oświetlenie nad stół, przeczytasz w artykule Jak dobrać lampę nad stół. Właściwą wysokość dla twojego wnętrza pomoże ci określić inny wpis: Na jakiej wysokości lampa nad stołem sprawdzi się najlepiej?
Oświetlenie łazienki
Łazienka jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, a do tego oprawy są narażone na kontakt z wodą. Dlatego wymaga szczególnego podejścia. Łazienki często oświetlamy schematycznie - jedna oprawa na suficie, druga nad lustrem. Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń, która pozwoli ci wypocząć po ciężkim dniu, zadbaj o bardziej rozbudowaną aranżację. O tym, jak za pomocą światła zamienić funkcjonalne wnętrze w przestrzeń domowego spa, piszemy w artykule: Jaką barwę światła do łazienki wybrać?
Dobierz też odpowiednie oświetlenie wokół lustra. W wielu domach królują kinkiety z ruchomym zakończeniem, podczas gdy jest wiele lamp, które stworzą lepsze warunki do dbania o urodę przy lustrze. Sprawdź Jakie oświetlenie łazienkowe nad lustro wybrać.
Nie omijaj także kwestii bezpieczeństwa. Przeczytaj Jaki stopień IP wybrać do łazienki?
Przestrzeń komunikacyjna
Dobre oświetlenie to też oprawy w korytarzach, klatkach schodowych, na ganku czy w wiatrołapie. Te przestrzenie, w których nie przebywamy długo, często traktujemy nieuważnie. To błąd, ponieważ dobre oświetlenie na schodach to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Doczytaj, co możesz zrobić, by zadbać o siebie i swoich bliskich w artykule: Jak oświetlić schody.
Ciemny wiatrołap czy korytarz to nie tylko dyskomfort. Brak właściwego oświetlenia oznacza, że jeśli coś się w nim stłucze lub rozsypie, do zabezpieczenia i uprzątnięcia podłogi będziesz używać latarki.
Dobrze rozplanowane oświetlenie: zrób to sam
Czy da się samodzielnie zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? Jak najbardziej. Najważniejsze, by wziąć pod uwagę potrzeby domowników i zapewnić światło, które będzie je wspierać. Planując oświetlenie zadbaj przede wszystkim o funkcję praktyczną i różnorodność. W tej dziedzinie mniej wcale nie znaczy lepiej!
Jeśli masz już projekt wnętrza i starasz się dobrze rozplanować oświetlenie, ale nie potrafisz ocenić czy dane źródło światła będzie wystarczające, zwróć się do nas. Eksperci Maxlight pomogą dobrać właściwe oświetlenie do twojego mieszkania.